şükela:  tümü | bugün
  • 17 yaşınızdaysanız iyi paradır.
  • 5000 lira para mı ulan it
  • 1000 euro'cuk maaş alıp götü arşa değmş yazar beyanı. 1000 euro para mı ulan it!

not: akçomar değilim. yanlış anlamayın. sadece 1000 euro gibi sikimsonik derecede düşük bir maaş alıp havalanması garip geldi.

şimdi hesaplayalım. bu abimiz büyük ihtimalle mühendis/mimar tarzı bi şey. ya da bilemedin bi müdür vs. tam bilemiyciim. ama günde en az 7 saat çalışıyor. (ki bu türkiye şartlarında çok çok zor bir şey). haftada 5 gün, haftasonu çağırılmadan, fazla mesaiye kalmadan, nöbet tutmadan çalıştığını varsayarsak haftada 35 saat eder. (siz de farkındasınız ki bu da imkansız).

şubat ayını ele aldığımızda 4 haftada(ayda) 140 saat çalışmışsın demek oluyor. burdan da basit bir hesapla saati 7 dolara denk geliyor.

hemen bakıyoruz apple gibi bir şirkete. kapitalizmin baba şirketlerinden. dandik bir satış elemanına bile 18 dolar saat başı para veriyor.

şimdi düşün. sen yıllarca okudun. yıllarca didindin. maaşlı eleman oldun. saatte 7 euro aldığın için hava atıyosun.

benim değinmek istediğim asıl nokta şu. elindeki sik kadar maaşla hava atıyorsun. üstüne üstlük senden daha az kazanan insanlarla dalga geçiyorsun...

peki kendi durumunun da aslında çok çok kötü olduğunu görüp durumu düzeltmeye çalışmak için bi şeyler yapıyo musun?
  • siz modern köleler kazancınız inancınız ideolojiniz üzerinden parçalanırken sizlerin sırtından kazandıkları paraların miktarını hesaplayamayalar, din dil ırk ayrımı demeksizin bizler rahat ve ferah bir hayat yaşayalım diye omuz omuza can veren atalarımızın kafatasından özel seri şaraplarını yudumluyor.

sen uyumaya ve keyfine devam et kardeş...
  • adam fakir arkadaşlar 5.000 lirayı ciddi rakam sanıyor
  • olan sadece onlara olsa sorun yok ta.

turkiyede ne var bakalim. kim.para kazanıyor da adam çalıştırıyor?

ınşaat var, inşaat var, bankacılık var, inşaat var, ufak tefek üretim daha doğrusu montajcilar var. he bir de insaat var. hizmet sektoru var. ınsaat var. yeme icme restoran vb var. ınşaat var. birkaç tane büyük sanayici var dünyada da adı duyulmuş olan. inşaat var. turizm var . inşaat var. ithalata dayalı otomotiv var. inşaat var.

-inşaatçıları siktiret. zaten bitiğiz, harç bitti yapı paydos.
    -bankacılar en çok kar edenler diye reisten bile tepki yedi. amma lakin ki öyle değildir. bir kaç büyük sanayici dediklerimiz, kredi yapılandırması vb diye abanıyor. çok zor günler bekleniyor bu sektörde de.
    - bir kaç büyük şirket paraları yurt dışına çıkarıp tosunluk yapmaya çalışıyor sanki. salak dediğimiz çiftlikbankzedelerin yerinde bu sefer bankalar mı olacak?
    -turizm.. gülmeyin yahu. bitik işte tamam. her yaz savaş baltaları çıkıyor. bu yaz bari savaş mavaş demesek te belki bişeyler olur ama..
    -otomotiv zaten ithal, dolar rabia ise şeklinde bir denklem kurunca = hassiktir.
    -hizzmet sektörü vatandaşta para olmayınca kendi işini kendi görecek.

velhasıl (moda deyimle hülasa) , viski içecek arkadaş ta bu sektörlerde ya da bağlantılı sektörlerde çalışıyor. hiç bağlantısı olmasa bu sektörler ekonominin %95 i falandır. köy yanarken saçını taraman evinin yanmayacağı anlamına gelmiyor.

hiç birimiz oturup keyifle bir şey yapamayacağız. hele de bu vergilerle viski.
    come oooonn.

hee inşaat sektörünü söylemiş miydim?
  • onu bunu bilmem de, ben öyle yapıyorum.

akçomarlar son 2 senedir %40 fakirlemişken(inanmayan çarşıya pazara markete gitmeyen kalantorun önde gidenidir, saygı da duyarım ayrı mesele), ben euro 3.5 iken dutyden stokladığım single maltları yudumluyorum.

bu da bizim kemer sıkma politikamız. gönül isterdi ki burada bi wine&cigar shopa girip "bana bi macallan 25" diyip nakit parayla ödeyip çıkalım.

ama yok.

olsun. bu yine de yudumlama eylemini yaptığım gerçeğini değiştirmiyor.*