şükela:  tümü | bugün
  • durduk yere aklıma düşen durum. ak gezen dostlar kızmasınlar fakat gerçek bu yönde gibi.

önce komünizm tanımını yapalım (wikipedia):

"komünizm, üretim araçlarının ortak mülkiyeti üzerine kurulu sınıfsız, parasız ve devletsiz bir toplumsal düzen ve bu düzenin kurulmasını amaçlayan toplumsal, siyasi ve ekonomik bir ideoloji ve harekettir."

ak gezen tanımını yapalım : got serisinde bir amaç uğruna toparlanan-kurulan ve içlerinde hem canlı hem de cansız bireyler barındıran topluluk. canlı olup olmamalarının bir şey değiştireceğini düşünmüyorum. ortak amaç uğruna parasız ve devletsiz bir toplum düzeni oluşturmuşlar. sosyal yapılarını bilmediğimden aralarındaki sınıf düzenini açıklayamıyorum. belki burada bir açıklama gerekebilir ama yine de bu bilginin eksikliğine rağmen, türk olmamdan mütevellit bu yakıştırmayı yapacağım.

başta utanmaz cersei lannister* olmak üzere, daenerys targaryen gibi taht sevdasına tutulmuş, toprak ve para sahibi olma hevesiyle birbirini asıp kesen ve ordular toparlayan yani kısaca kapital düzenin gerekliliğini ve bekasını *sürdürmek adına savaşlar çıkartan doyumsuz insanlara karşı savaşmaları da bu fikrimi desteklemektedir.

evet dostlar ak gezenler komünisttir. iddiam bu yönde fakat sabit fikirli değilim, fikrimi değiştirebilecek argümanları da merakla beklemekteyim.

linç edeceklere dip not : akşama 6-7 halı saha maçım var fazla yormayın lütfen.

konudan saptırmak için başka bir dip not : (bkz: müjdat akgezen)
  • (bkz: aklenin)