şükela:  tümü | bugün
 • latincesi motacilla alba olan kus turu. serce buyuklugundedir. uzunca bir kuyrugu vardır * kafasının tepesi siyah sirtı gridir. karnı beyaz, erkeklerde gerdan ureme donemi daha koyu, diger donemler koyu gri halka seklinde siyahtır. yurdumuzun bir çok yerinde bahar doneminde rastlanabilir.
 • dağ kuyruksallayan'ı da denildiği görülmüştür.

  (bkz: kuyruksallayan)
 • son derece etkili bir böcek düşmanı olan küçük kuş türü. haşerat ve çam tırtıllarıyla mücadelede kullanılır. avlanmasını izlemek kuş gözlemcileri için çok zevklidir. diğer küçük kuşlar gibi zıplayarak hareket etmez, bir gallimimus gibi koşar. bunun için de sürekli kuyruğunu sallayıp dengesini korumaya çalışır. yarım dakika içerisinde 70 metrekarelik bir terastaki bütün haşeratı temizleyip yeni bir av alanı arayışına geçebilir. **bu yüzden akdeniz ve ege bölgelerinde kırsal alanda evi olan vatandaşlarımıza bu kuşlarla iyi geçinmelerini tavsiye ederim. çünkü kızıl çam ormanlarını tırtıllara karşı korumanın en doğal yolu bu küçük sevimli kuşlardır.
 • yıllarca açık yeşil alanlarda, şehir kalabalığının olmadığı yerlerde görüp, adını sorduğum ama kimselerden yanıt alamadığım enteresan kuş cinsi. nihayet adını öğrenme şansına eriştim ve artık gözüm arkada gitmem. bu kadar çok sayıda olmasına rağmen, pek çok kişinin adını bilmemesi enteresan. herkes, serçeyi, kargayı, güvercini, sakayı, bülbülü, baykuşu hatta nerdeyse çizgi film dışında hiç görmediği ağaçkakanı bilir de bunu neden bilmez derdim. oysaki görüntüsüne yaraşır da bir adı var üstelik.

  ha bu arada bunu bulmamı sağlayan bloğa teşekkürler: http://sehirde-yaban.blogspot.com.tr/
 • tüm şehir , park ve bahçelerde yıl boyu görülebilir. erkeğinin lekeli kısımları koyu siyah yüzü daha beyazdır. uçuşu düzenli değil kesik kesiktir. böcekçil beslenir.

  şöyle bir fotosunu çekmiştim ;
  http://i.hizliresim.com/gpplkb.jpg

  http://www.trakus.org/…sdl17@d&tur=akkuyruksallayan

  not : kuyruksallayan başlığı buraya yönlendiriyor ama ülkemizde 4 tür kuyruksallayan bulunur ;

  - ak kuyruksallayan
  - sarı kuyruksallayan
  - dağ kuyruksallayanı (ismine aldanmayın şehirlerde bolca vardır)
  - sarıbaşlı kuyruksallayan

  http://www.trakus.org/kods_bird/uye/?fsx=tur_arama

  bu da çektiğim dağ kuyruksallayanı fotosu ;
  http://i.hizliresim.com/77v5ql.jpg
 • dünden beri kendiliğinden penceremin önünü kendine takılmalık mekan edinen kuşun cinsi. kuşları çok severim ve gördüğüm her kuşu incelerim, bu kuş da sürekli pencereye gelip gitmeye başladığında "bu ne acayip bir kuş, serçe desen serçe değil, kırlangıç desen kırlangıç değil, saksağan dediğin büyük olur, bu ne?" diye diye aklımı zorladım, google'da "kırlangıca benzeyen uzun kuyruklu kuş, serçeye benzeyen siyah beyaz kuş..." gibi aramalar yaptım ve doğal olarak hiçbir sonuca ulaşamadım.

  bugün de gelmeye devam ettiğinde zorla bir fotoğrafını çekebildik, çok seri bir hayvan, fotoğrafını çektirecek kadar aynı yerde durmuyor. fotoğrafla google araması yaptığımızda google "en yakın tahmin: bird" dedi, sağ ol süper zeka.

  fakat, bir kuşsever bununla yetinip "neyse ya..." diye yerinde oturur mu, oturmaz. zaten bu değişik cinsin benim penceremin önünü seçmesini de evrenin kuşları bu kadar sevmemi ödüllendirmesi olarak algıladım ahah. önce izmir'de görülen kuş cinsleri diye araştırmaya başladım, şu bağlantıda ismi yazılan her kuşu google'da arattım ama hiçbiri değildi:

  http://www.izmirkuscenneti.gov.tr/alan-bilgileri

  en son türkiye'nin anonim kuşları diye bir web sitesinde buldum kendimi, şuradaki kuş cinsleri ve alt türleri arasından tek tek tüm kuşlara bakmaya başladım:

  http://www.trakus.org/kods_bird/uye/?fsx=tur_arama

  zaten incirkuşları ve kuyruksallayanlar kısmındaki görsel, elimdeki kuşa benziyordu, bu hayvanın ak kuyruksallayan olduğunu doğrulamış oldum. bu bilgiyle sözlüğe geldiğimde burada paylaşılan fotoğraflar da penceredeki kuşla birebir aynı. yey!

  şimdi, son sorunum şu: bu kuş, sürekli olarak pencerenin önünde takılmaya başladı, gidip gelip buraya konuyor diye muhabbet kuşlarının yeminden pencerenin önüne de serpiştirdim. ama yiyecek kadar kalmıyor ve çok seri hareket ediyor, evin içine girmek istermiş gibi arada bir pencereye hamle yaparak gagasını cama çarpıyor ve kalbim kırılıyor. kuşun cinsini öğrenmek için emek harcadım, kuşla duygusal bağ kurdum, artık adını da biliyorum ve cama çarpıp ölmesini istemiyorum, ne istediğini anlamıyorum. bir kez, yanında aynı cinsten başka bir kuşla birlikte geldiler ama genellikle yalnız geliyor ve iki gündür sürekli pencerede. binalara yuva yaparlarmış ve etrafı oldukça açık, yüksek bir apartmanın en üst katında yaşadığım için muhtemelen bu binanın tepesine falan yuva yapıyorlar diye düşünüyorum, hayvanın ihtiyacını anlayıp pencereye neden sürekli hamle yaptığını çözebilirsem boynunu falan kırmasını engelleyebilirim. ya da the birds filmi gerçek oluyor, önleminizi alın.
 • kuyruksalan, kuyruksallayan kuşunun bir alt grubu galiba. anadolu kuş adları sözlüğü'nde kuyruksallayan wagtail (motacilla alba) diye geçerken kuyruksalan ak kuyruksallayan, white wagtail (motacilla alba) diye geçiyor. diğer bir adı yunt kuşu/yont kuşu.

  [kuyruksalan, zayıf, arık, gönlü üzgün, ateş gibi baştan ayağa kadar kararsız bir halde geldi.] feridüddin attar - mantıku't-tayr