şükela:  tümü | bugün
 • latincesi motacilla alba olan kus turu. serce buyuklugundedir. uzunca bir kuyrugu vardır * kafasının tepesi siyah sirtı gridir. karnı beyaz, erkeklerde gerdan ureme donemi daha koyu, diger donemler koyu gri halka seklinde siyahtır. yurdumuzun bir çok yerinde bahar doneminde rastlanabilir.
 • dağ kuyruksallayan'ı da denildiği görülmüştür.ayrıca (bkz: kuyruksallayan).
 • son derece etkili bir böcek düşmanı olan küçük kuş türü. haşerat ve çam tırtıllarıyla mücadelede kullanılır. avlanmasını izlemek kuş gözlemcileri için çok zevklidir. diğer küçük kuşlar gibi zıplayarak hareket etmez, bir gallimimus gibi koşar. bunun için de sürekli kuyruğunu sallayıp dengesini korumaya çalışır. yarım dakika içerisinde 70 metrekarelik bir terastaki bütün haşeratı temizleyip yeni bir av alanı arayışına geçebilir. **bu yüzden akdeniz ve ege bölgelerinde kırsal alanda evi olan vatandaşlarımıza bu kuşlarla iyi geçinmelerini tavsiye ederim. çünkü kızıl çam ormanlarını tırtıllara karşı korumanın en doğal yolu bu küçük sevimli kuşlardır.
 • yıllarca açık yeşil alanlarda, şehir kalabalığının olmadığı yerlerde görüp, adını sorduğum ama kimselerden yanıt alamadığım enteresan kuş cinsi. nihayet adını öğrenme şansına eriştim ve artık gözüm arkada gitmem. bu kadar çok sayıda olmasına rağmen, pek çok kişinin adını bilmemesi enteresan. herkes, serçeyi, kargayı, güvercini, sakayı, bülbülü, baykuşu hatta nerdeyse çizgi film dışında hiç görmediği ağaçkakanı bilir de bunu neden bilmez derdim. oysaki görüntüsüne yaraşır da bir adı var üstelik.

  ha bu arada bunu bulmamı sağlayan bloğa teşekkürler: http://sehirde-yaban.blogspot.com.tr/
 • tüm şehir , park ve bahçelerde yıl boyu görülebilir. erkeğinin lekeli kısımları koyu siyah yüzü daha beyazdır. uçuşu düzenli değil kesik kesiktir. böcekçil beslenir.

  şöyle bir fotosunu çekmiştim ;
  http://i.hizliresim.com/gpplkb.jpg

  http://www.trakus.org/…sdl17@d&tur=akkuyruksallayan

  not : kuyruksallayan başlığı buraya yönlendiriyor ama ülkemizde 4 tür kuyruksallayan bulunur ;

  - ak kuyruksallayan
  - sarı kuyruksallayan
  - dağ kuyruksallayanı (ismine aldanmayın şehirlerde bolca vardır)
  - sarıbaşlı kuyruksallayan

  http://www.trakus.org/kods_bird/uye/?fsx=tur_arama

  bu da çektiğim dağ kuyruksallayanı fotosu ;
  http://i.hizliresim.com/77v5ql.jpg