şükela:  tümü | bugün
  • gezici araştırma şirketi'nin sahibi murat gezici fox tv'ye canlı yayın konuğu oldu. son anket sonuçlarını değerlendiren gezici, akp’yle mhp’nin kurduğu cumhur ittifakı’nın 1 kasım’dan sonra yaşadığı oy kaybına dikkat çekti. gezici'ye göre ak parti 25 haziran günü anamuhalefet partisi olabilir. kaynak

gezici araştırma son yaptığı cumhurbaşkanlığı seçim anketinde de şu sonuçları açıklamıştı:

erdoğan % 46 -47
    akşenerin % 28 -29
    ince’nin ise 18-19
    demirtaşın % 8-9
    karamollaoğlu % 1-2 civarında

kaynak
  • parlementer sistem rafa kaldırıldığı için çok önemli olmayan sonuçtur.
    başkan, istediği kişileri bakan atayabiliyor. bakanlarda kanun hükmünde kararname ile yasa düzenleyebiliyor.

bu durumda hangi partinin kaç vekili olduğunun pekte önemi kalmıyor.

edit: başkanlık sisteminde, cumhurbaşkanın da khk çıkarma yetkisi var. fakat 3 kasım 2019 tarihine kadar cb bu yetkisini kullanamayacağından ohal ile yönetime devam edilecek.
  • bakanların khk çıkarabildiği ve o kişilerin cb tarafından atandığı düşünülürse meclisin bir önemi yok. rte seçimi kazandığı an geçmiş olsun. ince'yi ikinci tura bırakıp, chp'nin özellikle kürt seçmenin hoşuna gidecek işlere girmesi gerekiyor acilen.
  • konuştuğum insanların neredeyse yüzde 80'i seçim sonuçlarının şimdiden belli olduğunu, erdoğan'ın seçileceğini garantilemeden erken seçime gitmeyeceğini ifade ediyorlar. ben de önceleri böyle düşünüyordum ancak son günlerde muharrem ince karşısında sadece chp eleştirisi yapan, geçmişte yapılanları eleştirerek, "cağız-ceğiz" diyen ve 16 yıldır yapmadıklarını vaat eden bir cumhurbaşkanı görüyorum.
    sanki erdoğan sanıldığından daha da zor durumda.
  • "ana muhalefet partisi lideri erdoğan" lafı bile kendisine kalp krizi geçirtir. *
    ya da
    "yavru muhalefet lideri bahçeli yaptığı açıklamada" .... (ki zaten öyle deniyordu.)