şükela:  tümü | bugün
 • son dönemde gülen cemaati ve ak parti arasındaki 'çatışma' iyice su yüzüne çıkmaya başladı. bir dönem zaman gazetesinde de yazan habertürk yazarı nihal bengisu karaca da ak parti ve gülen cemaati arasındaki gerilimi yazdı.

  5 başlıkta çatışmanın nedenlerini sıralayan karaca, hükümetten üst düzey bir ismin pensilvanya ziyaretini ve ak parti ile cemaat arasındaki sert tartışmayı da yazdı.

  işte karaca'nın o yazısı:

  ak parti-cemaat ayrışması ve nedenleri vardı-yoktu derken cemaat-ak parti çatışması şayiadan hakikate dönüştü. partiye ya da cemaate tavır almamış, bilakis her ikisini de desteklemiş kimselerin köşe yazılarında bahsedilmesine bakarak bile "şike" tartışmasının buzdağının görünen kısmı olduğunu anlayabilirsiniz.

  cemaate yakınım ama taraftarı değilim
  cemaate yakınım ama sıkı bir taraftarı değilim; ak parti'ye yakınım ama bu köşeyi takip edenlerin de bildiği gibi sıkça eleştirdiğim vaki... her iki çevrenin de kıyısında, her iki çevreyi de dinleyen biri olarak, bu ayrışmanın pek çok önemli nedeni olduğunu biliyorum. objektif gözlemci sıfatıyla kaleme aldığım bu metinde söz konusu nedenleri sıralamaya çalışacağım:

  ak parti'nin dış politika hassasiyeti
  1- büyük resimdeki en temel ayrışma nedeni, cemaatte ak parti'nin uyguladığı dış politikanın türkiye'yi dünya sisteminden koparacağı endişesinin var olması. cemaat, türkiye'nin "müslüman" ama "batı sistemi içinde yer alan bir müslüman ülke" olmasını istiyor. ortadoğu'da yapılan yatırımlarla, ticari ve insani ilişkilerin gelişmesine karşı olmadığı gibi destekliyordu; "one minute"e de bir itirazı yoktu. mavi marmara'nın yola çıkması ve sonrasındaki gelişmeler, israil ile ilişkilerin bozulması ise cemaatin hem hükümetten hem de türkiye'nin cemaat dışındaki mütedeyyin gruplarından ayrı düşmesine neden oldu. cemaat için türkiye'nin israil'i karşısına alması, ortadoğu ülkesi olmayı tercih etmesi anlamına geliyor, hükümet içinse bu "bölge gücü" olmanın anahtarı. hakeza, iran için alınan riskler de cemaate fazla ve gereksiz görünüyor. bu kesimde, hükümetin "bölge gücü" olmak için attığı adımların, kurduğu ittifakların ve dahi kurmaktan kaçındığı ittifakların maceradan ibaret olduğu kanısı hâkim. israil'in eskisi kadar "dokunulmaz" olmadığı fikrine katılmıyorlar. hükümet çevreleri ise türkiye'nin arap kamuoyundaki kredisinin bölgeyi değiştirdiğini, cemaatin değişen dengeleri iyi okuyamadığını düşünüyor.

  anadilde eğitim talebi
  2- cemaat, kürt meselesinde anadilde eğitim gibi temel haklar konusunda ilerleme kaydedilmez iken, terörle mücadelede de "komşu" ülkelere verilen açık çek yüzünden başarısız olunduğunu düşünüyor. bu komşudan kastın yine "iran" olduğunu söylemeye gerek yok. dahası israil ile ilişkilerin bozulmasının israil'in pkk'ya destek vermesini kolaylaştırdığından bahisle de, konu yine israil ile ilişkilere geliyor.

  türkiye'deki cemaat mensuplarının gülen'e şikayet edilmesi
  3- temmuz ayında ak partili taraflardan edindiğim ve aynı ay içinde cemaat tarafına da tasdik ettirdiğim bir duyuma göre, seçim öncesi pennsylvania'da bir olay oldu. ak parti'nin önde gelen simalarından biri, hocaefendi'yi ziyarete gitti ve orada birtakım yakışıksız sözler zikretti. konu dönüp dolaşıp türkiye'deki cemaat mensuplarının hocaefendi'ye şikâyet edilmesine, cemaat mensuplarının bir türlü memnun edilemediğinin ifade edilmesine kadar geldi. bu olay, cemaatin seçim sürecindeki tutumunu değiştirmedi ama ilişkiler de yara aldı.

  kadrolaşma iddiaları
  4- partililer, cemaat mensuplarını "cemaatçilik" yapmakla, her önemli noktaya kendilerine yakın isimlerin gelmesi için kulis yapmakla suçlarken, cemaate yakın kişiler ise partiyi "hemşericilik" yapmakla suçluyor. gülen'e sempati duyan kimselerin ayıklandığını ve birçok atamanın ve görevlendirmenin "benim köylüm", "amcaoğlum" gibi medeni olmayan kriterlerle yapıldığını, "kadrolaşma" söylentilerinin bizzat ak partililer tarafından köpürtüldüğünü düşünüyorlar.

  cemaatin siyasi bir erk gibi hareket ediyor iddiası
  5- ak parti, cemaatin siyasi bir parti olmadığı, hele hele iktidar partisi olmadığı halde; siyasi bir erki kullanmadığı dolayısıyla "yıpranmadığı" halde, ülke politikalarını domine etmesinden rahatsız. cemaate, "eğitim faaliyetlerini takdir ediyoruz, ama siyaseti belirlemeyin" diyorlar. cemaat ise "yönetim erki sizdedir, iktidara ortak değiliz ama gönüllülük eksenli hizmet ve düşünce kuruluşları sivil toplumun özüdür" diyor; demokrasilerde sivil toplum baskı grupları oluşturulabileceğinden bahsediyor, bunun sakıncalı görünmesinin üzüntü verici olduğunu ileri sürüyor.

  ak parti-cemaat arasındaki tartışmanın medyaya yansıması, köşe yazarlarına konu olması mütedeyyin/muhafazakâr kesimin "nasıl bir türkiye istiyoruz?" sorusuna verdiği tek ve homojen bir cevabın olmadığını su yüzüne çıkardığı gibi, artık bu tartışmanın kamusal alanda, kamuya açık yapılmak durumunda olduğunu da gösteriyor. umarım demokratikleşme maceramızın anlamlı bir mecraya akmasına da vesile olur.

  ensonhaber notu: habertürk yazarı nihal bengisu karaca'nın 3'ncü maddede bahsettiği hükümet ve cemaat arasındaki tartışmanın, fethullah gülen ve başbakan yardımcısı bülent arınç arasında yaşandığı iddiaları son dönemde ankara kulislerinde en çok konuşulan konulardan birisiydi. kulis bilgilerine göre pensilvanya'ya giden başbakan yardımcısı bülent arınç, gülen'le kahvaltıda baş başa bir araya geldi. ancak kahvaltı sırasında fethullah gülen'in sinirlenerek masayı terk ettiği öne sürülmüştü. link.
 • nibenka mı ahahah

  ben de bir tek ben biliyorum sanıyordum... olay fecaat evet