şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gezicilerin ekonomi "peygamberi" attila yeşilada'nın tespiti. biz anlattıkça laga luga edenlerin kafasına çakılması gereken tespit.

  girdi çıktı nevşin de iyi rezil olmuş.

  --- spoiler ---

  rakamlar ortada"

  ekonomist yeşilada, şöyle devam etti: "her lider tek lider değildir. erdoğan'ı eleştiririm ama biraz da adil olalım. orada petrole rağmen fakirleşme var. biz ne söylersek söyleyelim; akp, türkiye'yi fakirleştirecek bir hareket yaptı diyemem. ben bir ekonomist olarak, eleştiririm ama rakamlar ortadadır. akp döneminde türkiye daralmadı. bu karşılaştırma adil değil."
  --- spoiler ---

  https://m.ensonhaber.com/…edigi-cevabi-alamadi.html
 • alım gücü diye bir şey vardı neydi o? ekonominin sermaye sahiplerine büyümesinin bize ne getirisi var?

  edit: bir yazardan "yalan ifade sonrası ilk girdi sizin olduğu için eklerseniz mutlu olurum. başlıkta verilen bilgi hatalı türkiye 2002'den beri tl bazlı 2009'da dolar bazlı ise birçok kez daralmıştır; her daralma sonra milli hasıla hesaplanmasında değişiklik yapma gereği duyulmuştur.

  nüfusu artan bir toplumda daralma yaşamak yetenek ister; son 15 yılda kişi başı milli hasıla defalarca düşmüştür."
 • evet mali mülkü, taşı toprağı para eden ne varsa sattık büyüdük. sonra bunlarla 25 yıl ödeme garantili köprüler yollar hastaneler havaalanları yaptık. bunların hepsini yandaşa peşkeş çektik. yetmedi borç aldık o da yetmedi daha çok aldık.

  yaşasın büyüdük ama borcumuz da büyüdü elde mal mülk de kalmadı yap işlet devret modelli köprüler yollar kara deliğe döndü.

  evet ekonomi daralmadı hoca doğru söylüyor
 • doğru daralmadi genişledi. o kadar genişledi ki resmen orospu amına döndü.

  eskiden küçük bir pipi zor giriyordu şimdi iki üç zenci yarragini aynı anda alabiliyor. o kadar geniş bir ekonomimiz var.

  eskiden o küçük pipi sikerken acıyordu şimdi üç zenci aynı anda sokuyor bizim millette tık yok. acimiyor çok genişledi ekonomi.
 • her sene öyle veya böyle büyüyen ülkede kimin "ülke daraldı" dediğini merak ettiren iki ardı ardına iktidar yalakası girisi almış manipülasyon başlığı.

  muhalifler yıllardır zenginleşen ve fakirleşen kesimlerden bahsediyor türkiye'de ve bu durum akp'den de öncesine dayanıyor. sen ve işi gücü provokatif haber başlıkları atmak olan ensonhaber neyin laga lugasını yapıyorsunuz, merak ettim.

  biz yıllarca bas bas bağırdık özelleştirme ile ülkede para döndürdüler diye, bu zıbışlar çıkmış "muhalifler haksız ki!" edebiyatı yapıyorlar, kendileri iddiada bulunup kendileri çürütüyorlar. bir de çıkmış "gezicilerin ekonomi peygamberi" diye kendince eğlenmiş ya la. jasdksajd- oğlum, bi' gidin la. valla gidin. sonunuz iyi değil sizin.
 • çarşılarda pazarlarda elindekini dolara basıp, bütün gün kasap önündeki kediler gibi döviz büfeleri önünde dolar alıp satarak bile kar eden akesnaflar gibi, bazılarılarınıza dokunmadı tabii. kriz.

  daralmayı da nereden uydurdular bilmiyorum ama, gerçek anlamda daralmayı alım güçleri düşünce görecekler görür zaten. ekmek alamaz duruma düşünce bakalım aç karınlarına ne yazacaklar burada? yine "cehape ve muhalifler yüzünden böyleyiz" mi diyecekler, yoksa sokaklarda eylem peşine düşüp muhaliflere destek olsunlar diye yalvaracaklar mı yavaştan örneklerini görmeye başladığımız gibi?
 • “şu ana kadar” diye devam etmesi gereken söz öbeği. atilla yeşilada’yı takip edenler ne dendiğini zaten anlıyor. anlamayan tayfaya biz burada anlatmaya çalışıyoruz.

  2 ay içinde doğruluğunu kaybedecek tespittir. dolapta saklarsanız da son kullanım tarihi kasım sonudur.

  kasımdan sonra burada bir tane bile “amalı fakatlı” veri paylaşan göremeyeceksiniz.

  not: bir işletmeyi 2 türlü değerlendirirsiniz.

  ekonomist işletmenin nakit akışı bozulmadıysa ortada kayıp görmez. o akışın ne ile olduğu onun ilgi alanında değildir.

  muhasebeci varlıkları ve borçları değerlendirir. nakit akışı olsa da varlıkların azalması muhasebeleştirilir.

  türkiye’nin borcu artmış, varlıkları azalmıştır. 2 ay sonra nakit akışı da azalınca bu konular size kadar gelecektir.
 • kıçına giydiği don için bile devlete vergi verenlerin "övünerek" söylediği önerme. siz eşek olun semer vuran çok olur. bir kere geldiğiniz dünyada öküz gibi çalışıp çalıştığınızın yarısını hükümete veriyorsunuz sonra gelmiş burada "yeaa adam ne diyor gördün mü bak ekonomi çoh eyi" diye yine birilerine sözde ahkam kesiyorsunuz. sizin de suçunuz yok ki insan gibi yaşamanın ne demek olduğunu bilmiyorsunuz göstermediler çünkü. ancak seçim kazanıp "koyduk muuu??" diye 3-4 yılda bir mutlu olursunuz
 • tabiki daralmadi. kim diyor onu ya?

  turkiye ekonomisi tam olarak domaldi arkadaslar. hem de dunyadaki nerdeyse tum diger ekonomilere en guzel kivrimiyla domaldi.

  konuyu uzatmaya luzum yok.
 • tabi tabi daralmadı ekonomi çok iyi. dövizin yükselişi, tl’nin aşırı değer kaybı, zamlar, borç para istemeler bunlar hep ekonominin iyi olmasından. siz geziciler! beyaza neden siyah diyorsunuz? çok ayıp ama *

  (bkz: ironi)