• en yoğun kullanıp zamanında doğalgaz fiyatları:

- 01.01.2009 - 0,9173 tl/m3
    - 01.01.2005 - 0,34899 tl/m3
    - 01.09.2004 - 0,29845 tl/m3*

not : kdv hariç bedellerdir.

kaynak : http://www.igdas.com.tr/….aspx?mi=2&cmi=228&mci=150

sanırım başka söze gerek yok, nasıl olsa biraz matematik biliyoruz, değil mi?

not için edit: bahsetmeme gerek var mı bilmiyorum, yaz dönemi yapılan indirimler, %30 bile indirilse, zaten kullanım kış kullanımına göre %5-10'a düştüğünden, gerçekte %2-3 gibi bir indirime denk geldiğinden, gözardı edilebilir indirimlerdir.

edit 2: doğalgaz yemiyoruz elbet, ama ilişkilidir diye düşünüyorum. sen götüne patlıcan sokup ısınıyorsan, bilemiicem artık.
  • yemek yenilen yere göre doğru ya da yanlış olabilir; yıllardır ayda 1-2 cuma akşamı develi'ye içmeye giderim ve her gidişimde (akp li olmayan bir vatandaş ve kilosu ile barışık bir şişman olarak) 1 adet 35 lik rakı içer ve bir porsiyon kebap yer, ıvır zıvır, beraber kişi başı 50 tl civarında hesap öderdim son iki gidişimde (biridün) kişi başı 60-65 tl hesap gelmeye başladı; hem de rakı fiyatları eskiye göre ucuzlamışken; bu da göstermektedir ki şayet artmamışsa yiyecek içecek fiyatlarının artmaması akp ye değil, yiyeceklerin tüketildiği mekana bağlıdır; belki de akp li mekanlar içki satmadıklarındandır, akp li yöneticilerimizi tost ve çay konusunu bırakıp içki satılan mekanlar konusuna eğilmeye davet ediyorum.
  • böyle bir fiyat "artmaması" var ise, büyüme veya istihdam var olduğu için olamaz matematiksel açıdan. tam tersine büyüme ve yüksek istihdam oranı enflasyonu körükleyen yegane şeydir. istihdam ve milli gelir, tüketici talebinin temel parametresidir. işgüç sahibi insanlar ekonomiye ve gelirlerine ne kadar çok güvenirlerse o kadar çok harcama yaparlar (talep yaratırlar) ve piyasadaki fiyatları o kadar yukarı çekerler.

sabit (ve hatta düşen) fiyatlar'a iki şey neden olabilir:
    1- düşen talep (azalan istihdam ve maaşlar)
    2- düşen maliyetler (emtia fiyatları ve döviz kurlarının düşmesi)

ergo; "sabit fiyatlar" var ise; sadece bu 2 şarttan biri/ikisinin varlığı kanıtlanarak hipotez kurulur.

oltalara cevap yazan bir insan evladı hiç olmadım şu güne kadar ama ekonomi bilgisi az olan insanların sırf bu sözde trol eşrafı nedeniyle iyice ekonomi cahili olmalarına göz yumamıyorum.

enflasyonun düşüşte olduğu doğrudur ve bunun temel nedeni de ülkenin 2009 genelinde %5 küçülecek olmasıdır. bunun ak'la mak'la da alakası yoktur. feriştahı gelse küresel krizde fiyatları arttıramaz; ekonomiyi büyütemezdi.
  • tüm giderlerin arttığı bir ortamda rekabete boyun eğen üreticinin eseridir, maliyetinin altında satılan ürünlerle bir yere kadar böyle gidecektir, hatta daha da indirimler olacak ancak bir yere gelince sistem tıkanacaktır enerji kaynaklarındaki fiyat artışı devam ederken tüketici fiyatlarının düşmesine sevinen bir toplum at gözlüğünün ray ban markasını kullanıyor demektir, tüneldeki ışık tünelin sonu değil karşıdan gelen tırın farlarıdır, tavşanlar gibi seyredelim.
  • maaş adı altında alınan paranın, yiyeceklere zaten zor yetmesi sonucu; oluşan durum genelidir.
  • yiyecek olarak sadece tost ve çayı görün, biraz gözünüzü kapatın, şimdi de beyin kıvrımlarınızı düzleştirin, ondan sonra okuyun kesinlikle doğru bir şey olduğunu göreceksiniz.
  • bütün dünyada yiyecek fiyatlarının düştüğü bir dönemde kazığı gene türklerin yediğinin göstergesidir.
hesabın var mı? giriş yap