şükela:  tümü | bugün
  • multifaktöriyel olsa da biraz tartışalım.

ekonominin çok zor durumda olduğunu söylemek için prof olmaya gerek yok sanırım. dolar sürekli rekor kırıyor. devlet maaş ödemekte zorlanıyor. inşaat sektörü bile yüzde yirmi indirim yaparak son çırpınışlarını yapıyor. piyasada para yok. üretim durmak üzere. ancak bu bir faktör olsa da ana faktör olduğuna inanmıyorum. çünkü ak partiye oy veren vatandaşlar fakir ve bugüne şükür diyen kişiler. açlıktan ölmeden fikirlerinin değişeceğini sanmıyorum.

yanına bitmiş mhp'yi alarak aciz durumda olduğunu denize düşen yılana sarılır diyerek herkese göstermiş oldu. bu ilk kez oluyor. bir özgüven kaybı. halk bunu görüyor. yanına mhp'yi alarak kürtlerden aldığı pek çok oyu zaten kaybetti.

tek kişi her şeyi ben biliyorum der ve tüm çevresi onu alkışlarsa o kişi kim olursa olsun eninde sonunda sıçar. akp nasıl iktidar oldu. bilgili işini bilen halk tarafından dinlenen bir ekip kurarak. ancak sonrasında bu öne çıkan kişilerin hepsi küstürüldü ve uzaklaştırıldı. çoğu korkusundan sesini çıkaramasa da içten içten bir kızgınlık ve küskünlükleri var. bu kişilerin sayısı az değil. küçük bir küskünler ordusu. recep tayyip erdoğan'ın çevresinde vasıflı kimse kalmadı ya da barındırılmadı. bu vasıfsız kişilerle ülke yönetmek mümkün değil.

karşısında alışık olmadığı bir aday grubu var. meral akşener ve muharrem ince hiç alışık olmadıkları yerlerden vuruyor. sertler akıllılar. halkın desteğini alıyorlar.

verilen vadlerin hiçbiri gerçekleştirilemiyor. ama bu halk buna da bakmıyor. recep tayyip erdoğan'ın kaybetme korkusu yaşadığını fark ediyorlar. bu korku yüzünden her zaman ki özgüveninden uzak mitinglerde. yorgun bıkkın kafası karışık. bbc ropörtajındaki hali şaşkın sinirli ne yapacağını bilemeyen biri. halk bunu görüyor ve yavaş yavaş bu devrin kapandığını görüyor.

israil filistinliler vurunca üç beş gün esip gürleyecek bir düşman buldular ama meral akşener ve muharrem ince bunlardan geri kalmayacaktır.
  • uzun uzun yazmaya gerek yok, götümüze giren ekonomidir.