*

şükela:  tümü | bugün
 • türk bayrağı olmadığı açıkca belli olan bir nesneye karşı yapılmış "saygısızlık" olmayan hareket.

  eğer bu nesne türk bayrağı olsa arka tarafı da kırmızı olması gerekirdi. türk bayrağının bir tarafı kırmızı diğer tarafı beyaz değildir.
 • kıçından bayrak uyduran elementlerin yumurtlaması. ak parti dediler ya "abowww demek öyle, vay şöyle vay böyle" adamcıklarının resme bakmadan zırladığını görüyoruz.
  (bkz: ak parti bayrağı)
 • bayrağı bol bulan akp'li hareketidir.

  ne yapacağını şaşırmış yazık, yargılamayalım...
 • (bkz: türk bayrağının üzerine oturan chp'li laik teyze)

  (bkz: başlık kilit)

  edit: yazar burada, aynı saçma tartışmanın daha önce mezkur başlıkta da yapıldığını ve artık daha fazla uzatmanın bir anlamı olmadığını düşünmektedir.
 • talihsiz bir durumdur diyeyimde tanım olsun.

  benim dikkatimi çeken bayrağa oturan ak partili değildir;
  eskiden olsa türbanlı kadının türk bayrağına saygısızlığı olurdu ve ak parti'den bahsedilirdi. şimdi bayrağa oturanlar türbanlı değil ve yine ak parti'den bahsediliyor. demek ki çok şey değişmiş sözlükte.
 • ordulu birisi olarak "bizi de bu kadar bozdular!" diye tepki vereceğim olaydır. bu olayın partiye aktarılması değil de kadınlarımızın biraz daha bilinçlendirilmesi gerektiğini düşünenlerdenim!
 • ak partinin içine sızmış kemalist kadınların yaptığı eylemdir. zaten tiplerinden belli ne oldukları.
  (bkz: açılın)
 • beni ilkokul yıllarıma götürmüş olaydır. hayatımda ilk kez üzerinde atatürk resmi olan türk bayraklarını o zaman görmüştüm. ama kırtasiyenin birinden alınan ve kimyasal bir takım bileşenlerle kırmızıya boyanmış, hele hele üzerinde atatürk resmi bulunan bir kağıt parçasının tanrısal bir kutsallığa sahip olduğunu nereden bilsin 9 yaşındaki çocuk. törenden sonra sen tut çöpe at, suratında öğretmenin tokadı patlasın. hani bildiğimiz türk bayrağı olsa neyse, ama üzerinde atatürk resmi olunca "bayrak" olduğunu anlamamıştım. gerçi üzerinde atatürk resmi olan bir kağıt parçası da otomatikman tanrısal kutsiyet kazanıyor tabii ama o yaşta atatürk kim ben kim. tanımam etmem henüz kendisini. neyse işte, bayrak çöpe atılır mıymış diye tokat yedik 9 yaşında halimizle. zaman geçiyor tabii, büyüdük ettik, fikirler oluştu, beyin gelişti, dünyaya bakış değişti. haliyle o gün neden tokat yediğimi de düşündüm bir zaman geldi. türk vatandaşı olmanın kazandırdığı tecrübe sayesinde anladım ki, bayrak denilen simge, akılsız kafaların "en çok kimin kafası boş" yarışması yapmak için kullandıkları bir enstrümanmış. ulan oğlum manyak mısın sen? bayrağın üstüne otursa ne olacak? aha biri de bayrak üstüne oturan chp'li kadının fotoğrafını koyar göt olursun. yıl olmuş 2012, hala bayrak, vatani millet edebiyatı mı? ilerleyin eccük...
 • bayrak gibi aslında sadece formalite icabı olan birşeyi insandan öte tutan mallar arasında saygısızlık olarak kabul edilir.
 • hulya avsar'i bi ara uzerinde ay yildiz olan kirmizi balonlari tv programinda ayagiyla tekmeledi diye dava etmislerdi. o olay ne kadar saygisizlik idiyse bu olay da o kadar saygisizliktir.

  bayrak bizim icin amerikalilarin kicina gecirdigi gibi hepten degersiz bir kavram haline gelsin demiyorum kesinlikle ama bu kadar da putlastirmak biraz isin ozunu kacirmak gibi geliyor bana. sen bugune kadar bu bayragin temsil ettigi ulke icin neler yaptin, ne gibi bir akademik basari, ya da spor, sanat vs. alanlarda basari sergiledin, yani bunlari da yapmissindir belki kendince bi takim basarilar elde etmissindir de, belki o bayragin ustune oturan teyzeler simdiye kadar bu ulke icin daha buyuk basarilara imza atti? bilmiyorum yani belki. o zaman hanginiz o bayraga, o bayragin temsil ettigi halka, vatana daha cok hizmet etmis, o bayragin degerini daha cok artirmis oldu? buna bakmak lazim diye dusunuyorum ben, illa bu bayrak meselesi one surulecekse yani... symbolism guzel seydir de, symbolism uzerinden birilerine giydirmeye calismak bana cok acayip geliyor acikcasi. yani simdi son tahlilde, bayraga saygisizlik ediliyor diye insana hakaret ediliyor, ya da hakaret olmasa bile, hatta belki bu daha onemli, belli bir anlayistaki butun insanlar hakkinda bi takim serzenislerde bulunuluyor, ki genellemelerin tamami fasizme giden bir kapiyi da aralar diye dusunuyorum bak simdi bu satirlari yazarken ben. yani en nihayetinde, cansiz bir varlik olan bayrak mi daha onemli olan, yoksa insan mi. bu devlet mi millet icin var, yoksa millet mi devlet icin var sorusunun bir farkli versiyonu da olabilir. oyle oyle icice gecen mevzular bunlar, bir yandan dusunup bir yandan yazinca entry'nin de icine ettim kusura bakmayin.
  neyse symbolism yuzunden kimseyi uzmemek gerekir diye bagliyorum bu entry'yi.