şükela:  tümü | bugün
  • bu güne kadar ak partiye oy veren biri olarak lafı yokuşa sürmeden söylüyorum: ak parti'nin sorunu cumhurbaşkanımızdır. ak partinin kimyasını, halkla ilişkisini, bütün kesimleri kucaklama özelliğini kendi geleceği için bertaraf etti.

bilgili ve sağlam düşünen bir lider, istişareye değer verir, kendisi için yol arkadaşlarını yok etmez. onların bilgilerinden, duruşlarından, tecrübelerinden faydalanır. erdoğan yanında kimseyi bırakmadı. kendisinin önüne geçebileceğini hissettiği bütün vekilleri ve bakanları harcadı. suat kılıç, ali babacan, abdullah gül... davutoğlu, arınç'ları saymıyorum bile.

yanında, sonradan ak partiye, bir şeyler koparmak için, yanaşan halktan kopuk, kendi cebini düşünen sümükler kaldı. biliyorum, erdoğan onlara güvenmiyor ama, kendini korumak için onlara muhtaçmış gibi hissediyor kendini. bir şeyi unutuyor; halk gittikçe ak partiden soğuyor, o kendini düşündükçe.

ve cemaat belasından kurtulmak için mafyalara, çetelere sığındı. bunu da yapmamalıydı. doğu perinçek ellerini ovuşturup gel gel diye beklerken... peki ne yapmalıydı? eski kadroyu yanına almalıydı. bülent arınç, davutoğlu, babacan, abdullah gül, beşir atalay vs... o zaman el ele verip hem cemaati yok edebilir, hem de halkla daha sıkı kucaklayabilirlerdi. yanlış yaptı.

ülke ve ak partinin geleceğini düşünüyorsa eski kadroyu geri getirmeli ve sahayı onlara bırakmalı. kendisi de bir süre dinlenmeli.

ancak abdullah gül ve arkadaşları ak partinin eski ruhuna can verebilir. başka çözüm göremiyorum.
  • artık anladığımıza göre oy vermeyerek çözüme kavuşturabileceğimiz sorun.
  • recep tayyip erdoğan değil menfaatçi tayyipçilerdir. bunu 15 temmuz'dan sonra bile (öncesine hiç girmiyorum) fetullahçı şerefsizlerle mücadele etmeyip hatta onlara omuz verip mücadele ediyormuş görüntüsü veren sinsi ve omurgasız siyasîler ile bürokratlarda rahatça gözlemleyebilirsiniz. bunu tüm teşkilata ve bürokrasiye hakim olması mümkün olmayan bir adama mâl etmek ise iki koyunu verseniz kaybedip gelecek teorisyen embesillere mahsustur. zira bunca insanı kontrol ve tasfiye etmeyi cumhurbaşkanı olmakla çok kolay sanıyorlar. hasıl-ı kelam ak parti için en büyük tehlike başlık sahibinin belirttiği gibi tayyip erdoğan değil görünüşte tayyip erdoğancı olanlardır.
  • gerçek isminin söylendiği gibi ak parti değil, akp olmasıdır.
  • herhangi bir partinin sorunu filan yoktur. tabanlarını temsil ederler. ülkenin tüm partileri "ortalama" tabanlarını temsil etmektedirler.

bir partinin "genel olarak" vasıfları "ortalama" tabanı ile buluşmaz ise, yeni bir parti kurulur, boşluğu o doldurur.
  • isminin ilk iki kelimesini 2007'den beri içinde barindirmamasi
    (bkz: adalet)
    (bkz: kalkınma)
  • olmasıdır.