• muhalefet ne sik yesin bre amkduklarım. medya zapt edilmiş, fakirler sosyal yardım adıyla haraca bağlanmış, ne yapsınlar ulan varsa bi öneriniz yazın.

nazi propaganda taktikleri uyguladığı için oy kaybetmiyor. inceleyin, anlarsınız.
  • zannediyorum biraz da, akplilerin bir kısmında olan görece kazançlı olma algısından kaynaklanıyor bu durum.

yani buna göre, akpli olan şahıs diyor ki içten içe, iktidarda bunlar olmasa, komşunun okumuş mürekkep yalamış çocuğu şimdiye kadar uçardı, doğuştan girişimci olan esnaf arkadaşlar çoktan voliyi vururdu, ya da çiftçiliği çok iyi yapan köylüm çoktan benim dededen kalma tarlalarıma çökmüş olurdu, harıl harıl üretim yapıyor olurdu...

senelerdir şehir şehir geziyorum, işim gereği bir çok farklı sektörden insanlarla iş yapıyorum, yapmaya çalışıyorum. benim gözlemim, bu millet sen de kazan ben de kazanayımdan anlamıyor. hatta bunu doğrudan söylediğinde rahatsız bile oluyor. ama mesela birilerini kazıklamaktan falan bahset, gözleri ışıl ışıl oluyor hemen.

kendi müşkül durumları da, eğer kendilerinin basbayağı kıskandıkları insanlardan çok daha kötü değilse, şükredilecek bir durum oluyor. mesela işsizlik çok yüksek, bir yığın diplomalı işsizimiz var. ben şahsen üzülüyorum. işim olduğunda da üzülüyorum, olmadığında da. çok zengin olsam, yine bile bana ne diyemezdim muhtemelen. okumuş, yetişmiş insanların iş bulamaması, kendilerini göstermeye fırsat bile bulamaması, bende çok ciddi bir güvensizlik hissi yaratır.

ama bakıyorum çevreme, insanlar ciddi ciddi mutlu oluyorlar bundan. bak falanın oğlu ya da kızı, o kadar okudu, şimdi iş bulamıyor diye hem de. ya da mesela bana telkin vermeye çalışıyorlar bu şekilde.

bunu her yerde görebilirsiniz aslında. eskiden çok zengin olup da sonradan borç batağına düşen insanları nasıl zevkle anlatırlar. ya da kısa yoldan köşeyi dönen insanlara nasıl da saygı gösterirler, onların zenginliğiyle nasıl da övünürler kendilerine faydası varmış gibi.

ama o saygının binde birini okumuş, kendini yetiştirmiş, güzel işler yapmış, bir şeyler başarmış insanlara göstermezler. kendileri için de öyle bir hayalleri yoktur, başkasının da bu şekilde başarılı olmasını, zenginleşmesini, hatta geçinebilmelerini bile istemezler.

bu kitleler için, kendilerinin sürünüyor olması çok da acıtmıyor galiba. yeter ki onlar sürünürken biz biraz nefes almayalım, gün yüzü görmeyelim. esas korkuları o.

muhalefeti, bu insanları da kendi safına çekemediği için suçlamam. asıl, gün gelip bu insanlara umduğu fırsatı verirse, işte o zaman ben desteğimi tamamen çekerim. ve ülke halkı olarak, yetişmiş insanlara karşı bu fobimizi yenemediğimiz müddetçe de burnumuzun boktan kurtulacağını sanmam.
    edit: @saatlerikuranbenim in uyarısı üzerine, voleyi vurmak değil voliyi vurmakmış o. düzeltildi.
  • istanbul'u, ankara'yı mhp mi kaybetti?

kaybediyor işte. ne yapsın daha? seçim olmadan hükümetten mi düşsün.
  • bu baslikta oldugu gibi sadece algi operasyonudur, baska hic bir numaralari yok.
  • cehalet sağ partileri canlı tutar,korku sağ partileri canlı tutar,eğer ki insanları yeterince korkutursanız herşeyi yaptırırsınız.neticede 19 yıldır,insanları allah'la korkuttukları için herşeyi yaptılar,yapmaya da devam ediyorlar.
  • muhalefet partilerinin iktidara gelmek gibi bir hedefleri olmadığı için kaybetmiyor.yoksa tam iktidara gelmelik kriz ortamı var ama bunu bile kullanamayacak kadar beceriksizler.

edit:parti kur diyenler mi ararsın çözüm söyle diyenler mi ararsın... gerçek ortada ve söylemek için illa bir eylem içinde olmak mı gerekiyor?
    ya da yapabilecek gücüm varda amına koysunlar ben mi yapmıyorum? 25 yaşında gelecek kaygısı içinde yaşayan bir gencim. yapabileceğim tek şey buradan kurtulup gitmek olur.

edit2:tamam tamam muhalefet büyük şehirleri aldı evet başarı ama tam halk sempati duyacakken niye çıkıp terörist güzellemesi yapıyorlar?
  • eril zihniyet hakimiyetinin cehaletle cover'lanıp, din kavramıyla taçlandırılıp nirvanaya ulaşması*. etkisi çok, geniş ve derin. maalesef.
  • kim diyor kaybetmediğini
  • doğum oranına vur, sonucu bulursun.

muhafazakârlar son 40 yıldır özellikle sistematik olarak ürüyor. suriyeliler nasıl şuan harıl harıl ürüyor ise, onlar da iktidara gelme yolunun seçmen nüfusun yeteri kadarını doğurmak olduğunu çözdüler. şurada kültürlü ve bir yerlere gelmiş kaç kişinin maksimum 2'den fazla evladı var? nadiren de olsa 3 olan vardır ama çok nadir. sizler kaliteli eğitim alsın, hayatını kurtaracak bir yaşam seviyesine gelsin diye tek evladınızın üstüne titrerken, elemanlar son 40 yıldır seçmen doğuruyor. ıktidara geldiklerinden beridir kendi seçmen kitlelerine en az 5 çocuk tavsiyesini boşa mı verdiler. akp ilk iktidara geldiğinde doğan çocuklar, önümüzdeki seçim oy kullanacak. sizin gördüğünüz bir z kuşağı var ama, buzdağının diğer tarafında paralel ve hiç farkında olmadığınız bir "ze" kuşağı da var.

bilinçli toplum ile, intikam yemini etmiş bir bilinçsiz kitle çarpışıyor. fetö yapılanması nasıl bu kadar yayıldı en ufak zerresine kadar devletin her yerine bulaştı sanıyorsunuz ki? 1000 kişilik bir koloni kurun, her sene bir çocuk doğuracak çiftler oluşturun. bu çiftler 20 sene de 18 çocuk sahibi olsun. 40 sene sonra elinizde kaç kişilik bir seçmen kitlesi olacağını hesaplayın. ben 1000 dedim. siz onların kaç kişi olduğunu kendi kafanızda düşünün. hesaplamak kolay olsun diye 1000 kişi yani 500 çift üzerinden yazdım.

bilinçsiz seçmen. fabrika çıkışlı. geçen videolar gündem olmuştu burada. atatürk'e küfürler eden hakaretler eden çocuklar. bu çocuklar değişecek mi sanıyorsunuz?
hesabın var mı? giriş yap