şükela:  tümü | bugün soru sor
 • daha önce de yazmıştık. (bkz: #72859722)

  ayrıca;
  (bkz: amigdala)
  (bkz: korku imparatorluğu)
 • bir söze bir bakışa bir öpüşe kanma %50
  kul olup köle olma ona aldanma %30
  ne gün yüzü görme ne bi yüz bulma %70
  işte sonunda yine ona oy atma %99
  analiz tahlil sonucu
 • kemal tahir, idris küçükömer, şerif mardin okuyabilirsiniz.

  özetle akp ve özellikle erdoğan iktidarının temel nedeni: islamiyeti, osmanlıyı, geleneği, yerli değerleri önemseyen halk yığınlarının "batıcı-laik-bürokratik bloka" duyduğu tarihsel tepkidir. bu çatışma bürokrasi-halk veya bir başka deyişle merkez-çevre çatışmasıdır. her iki tarafın seçmen kitleleri de kendi değer yargılarına, dünya görüşlerine bir din gibi inanmaktadırlar.

  not: ne akp'liyim ne chp'li.
 • (bkz: din kölesi)
 • (bkz: stockholm sendromu)

  "stokholm sendromu, rehinenin kendisini rehin alan kişiyle olası diyalog sürecinde oluşan, duygusal anlamda sempati ve empati oluşması olarak özetlenebilecek psikolojik durumu anlatan bir terimdir."

  yani size zarar verme kapasitesi olan veya tehdit algıladığınız kişiye sempati duyma eğilimidir. çünkü "bu milleti bilmemne bilmemne yapacağız" diyen bir zihniyete başka türlü sempati duyulamaz.

  hayatında sevgiyi itelenmek veya zarar verilmekle aynı algılayan bireylerin buna daha çok eğilimli olduğunu düşünüyorum. o nedenle "asarım keserim" diye hitap edenler nazik dil kullananlara kıyasla bu bireylere daha tanıdık ve güvenilir geliyor.

  bu bilimsel veri değil tabi, kişisel analizim. böyle bir veri var mı bakmadım. aslında güzel bir araştırma sorusu.