şükela:  tümü | bugün
  • tabii ki son derece demokratik bir haktır; lakin hiçbir zaman anlayamadığım ve hiçbir zaman da anlayamayacağım bir eylemdir aynı zamanda. ülkemin vergi rekortmeni kit'leri yok pahasına özelleştirilirken, yolsuzluk ayyuka çıkmış ve kadrolaşma almış başını gitmişken, türban ve imam hatip lisesi gibi çağdaşlığa, modernizme, ilericiliğe, kalkınmaya engel olan sorunlar temcit pilavı gibi ısıtılıp ısıtılıp önümüze konulurken, din sömürülürken, son altı yıldır bir çeşit islam burjuvazisi yaratılırken, yıllardır sürdürülebilir yalanıyla koltuğun altına süpürülen cari açık götümüzde patlamak üzereyken, her alanda özgürlüğümüz kısıtlanırken, gereksiz yere hem de bakanlık ve hatta başbakanlık seviyesinde sürekli olarak gerginlik yaratılırken, kısacası muasır medeniyetler seviyesine bırak yaklaşmayı, her geçen gün biraz daha bu hedeften uzaklaşılırken hangi saygıdan bahsediyoruz anlayabilmiş değilim. anlamamakta da ısrar ediyorum! ak parti'ye oy verenlere mal diyenler de, sanırım bu kişilerin partileri tarafından mal yerine konulduklarının bilincinde olduğundan böyle bir ithamda bulunmuş olsalar gerek.

keşke her şey birlikte yaşamayı öğrenmekle ve saygı duymakla bitseydi... zaten şu saygı duymak klişesini de hiç anlamamışımdır. sanki doğru dürüst insan olmak için, aklına yatan yatmayan her şeye saygı duymak zorunluluğu varmış gibi! vallahi biz türkler saygı kelimesini niggerlardan bile daha çok kullanır olduk. herhalde ben çeyrek asırdır türkiye'de değil de, alaska'da falan yaşıyodum. ne kadar saygılı bi milletmişiz oysa ki! saygı aşağı, saygı yukarı... ben, milleti azarlayan milletin vekillerine ve onları o koltuklara oturtan insanlara saygı duymak zorunda falan değilim. çünkü bu sadece kişinin kendisini ilgilendiren bi konu değil ki, kayıtsız şartsız saygı duyayım. ucu hepimize dokunuyor. dokunmakla kalsa iyi...

edit: yıllar sonra farkettim ki, başlık başıma kalmış. apolitik bir insan olmamdan değil de, akp ile ilgili zilyon tane başlık varken, yeni başlık açmaktan imtina edeceğim için, "ben neden böyle bir başlık açmışım ki" sorusunu sordum kendime. mamafih, yanıt bulamadığım için, başlığı açanın topukladığına ya da sourlines'dan tek gidiş bilet aldığına hükmettim. evet, böyle oldu. bir de, bu entry'nin üzerinden üç yıl geçtikten sonra, ilk paragrafta verdiğim örneklerin ne kadar artmış olduğunu farkettim. 2008'de sansürcülüğün ve yasakçılığın yaşamımızın bir parçası olmasından neredeyse hiç bahsetmemişim ama bugün bunları es geçmek maalesef hiç mümkün değil. zaten bunlar, o günlerde bahsettiğim kadrolaşmanın birer sonucu. ali demir'in ideolojisi konusunda pek bir fikir ayrılığı olduğunu sanmıyorum. 2014'te bu entry'yi tekrar edit'leyip -tabii sözlük hala varolursa- din devleti oluşumuzdan, ahlak polislerinden, rejimin değişmesinden falan bahsetmekten korkuyorum. ayrıca, yaklaşık üç yıl önce son derece toleranslı ve kibarmışım. bugün, bu yazıyı okuduğumda, bunları benim yazmış olduğumdan şüphe ettim. artık ne toleransım ne de açık fikirliliğim kaldı. şunu söyleyebilirim ki, ak parti'ye oy vermek, ya hükümetten nemalanmayı ya da gerçekten cehaletin dibine vurmayı gerektirir.
  • karıya kıza para yedirmeyen, içki içmeyen, kumarı olmayan adamlara oy vermektir.

bunları yapmamalarına rağmen ne sikime memleketi soyup soğana çevirdiklerini anlayabilsem ben de vercem ama. mezara mı götürceniz lan.
  • iki saattir konusuyorsunuz bi "malliktir" demediniz. hemen diyeyim,

malliktir ahhahahh

(su alayci tavrim inanin beni de tiksindirmiyor degil)
  • bir balıkla aynı hafızaya sahip olmaya benzer.
  • iki kere yaptigim ve gayet mesut oldugum eylemdir.
  • çıkarı olanları, tarikat ekseninde yaşamı biçimlenmiş olanları ve benzerlerini anlayabiliyorum lakin futbol takımı tutar gibi oy verenleri anlayamıyorum. gerçi mafyatik dizi karakterlerine tapan ciddi bir kitlenin olduğu canım ülkemde oy vermenin bile fanatik bir tavırla yapılması çok da şaşılacak bir durum değil. insanların kendi elinde herhangi bir güç olmadığı için güçlü olduğuna inandığı insanlara yöneliyorlar diye düşünüyorum. futbol takımı tutar gibi oy veren kitle sanırsam kendi aralarında konuşurken aşşağıdakine benzer cümleler kuruyorlar. 1. ve 4. cümlelere bizzat tanıklık etmişliğim var.

- abi adam çok karizma be.
    - lafı bir oturtuyor var ya.
    - o yürüyüşü yok mu o endamı.
    - adamın ağzına bir tıktı lafı.
    - ailecek hastasıyız.
  • (bkz: #13336515)