şükela:  tümü | bugün
 • rahmetli levent kırca, zurnanın son deliğidir.

  akp’yi; chp ve solun anlayışsız tavır ve düşünceleri, asker ve bürokrasinin milli iradeye olan saygısızlığı, halkın büyük bölümünün inancına duyulan nefret ve empati yoksunluğu iktidara getirmiştir. bir muhalif olarak özeleştiri yapmak ta en azından benim boynumun borcudur.
 • bunu mu demek istediniz?

  (bkz: abramowitz tayyip'i erbakan'ın yerine hazırlıyor)

  hic kendinizi kandirmayin, akp’yi iktidara tasiyan guc aniden uyanan bilinc falan degildir. halk kolayca manipule edilebilir ve edilmistir.
 • levent kirca siyasi skecleri ile halkin gozunu acmak istemis, guldururken dusundurme denilen klise ama bir o kadar da etkili bir yontemi kullanmistir.
  maalesef pek cok kisiyi guldurmus, ama dusunme kismi zayif kalmistir. bu kesinlikle levent kirca nin kabahati degildir.
  sonuc olarak yanlis bir onermedir. levent kirca nin akp nin olusumuna ve iktidara gelmesine etkisi ya yoktur ya da ihma edilebilecek kadar zayiftir.
 • olacak o kadar
 • off bee ne tespit ama. tüm siyasi, sosyo-kültürel tarihi boş verelim levent kırcaya da götümüzden en az %40 diyelim olsun bitsin.
 • gerçek payı olan tespit.
  hiç düşünmemiştim.
 • konu kırca’nın ecevit hicivleri ise akp’yi iktidara götüren süreçte en büyük katkıyı ecevit yapmış olmuyor mu? diyerek merak ettiğimdir.

  boş, bomboş bir tespitimsi. siyaset denizde dalga gibidir. sörfü iyi yapan kazanır. kaynak: dayım (bkz: kahvehane)
 • gördüğünüz gibi milli irade de pek öyle matah bişey değilmiş.

  sokakta yol bile sormayacagin adama devleti kim yonetsin diye sorarsan olacağı böyle bir şey işte.

  bunun çözümü elbette oy verenleri kısıtlama, oy hakkını elinden almak değil. oy verenleri düzgün düşünüp karar verebilecek şekilde yetiştirmek, eğitmek, fikrinin kıymetli olmasını sağlamak.

  ama o seviyeye gelmeden demokrasinin demagogların yönettiği bir otokrasi doguracagini anlamak çok zor değil.
 • değişik bir bakış açısı. tamamiyle yanlış diyemiyorum. levent kırca hiciv ve taşlama yaparkan siyasi görüşünden önce halkın sorunlarıni dile getirmeyi tercih etmiştir. bu onun ayıbı değil. şimdikilerin yapmaması ayıp olan.
 • kısmen katıldığım önermedir.

  zira akp, merkez siyasetin 80'li ve 90'lı yıllar boyunca yaşadığı bölünme, yozlaşma ve dağılma süreciyle birlikte ortaya çıkmıştır.

  kırca'nın skeçleri merkez siyaseti yerden yere vurmuştur 90'lı yıllarda. bu programların merkez sol ve merkez sağın şehirli seküler seçmenleri tarafından pek beğenilmediğini, olacak o kadar'ın ağırlıklı dar gelirliler, kırsaldan gelenler tarafından beğenildiğini söyleyebilirim. mesele babam ecevitçiydi o yıllarda ama olacak o kadar'ı hiç sevmezdi. dedem, adalet partiliydi, o da levent kırca'nın skeçlerinden hiç hoşlanmazdı. çünkü kırca onların inandıkları, değer verdikleri siyasetçileri yerden yere vuruyordu.

  kırca refah'la, erbakan'la, erdoğan'la da dalgasını geçmiştir ama asla diğerleri kadar değil. zira doksanlı yıllarda refah türkiye için küçücük bir parantezdi. işin arka planını kimse fark etmiyordu. şehirleri kuşatan köylü kasabalı gettolarını, büyüyen yeni sermaye birikimini, cemaatçilik, hemşehricilik üzerinden gelişen himaye ve çıkar ilişkilerini kimse göremiyordu. televizyonların alabildiğine hür olduğu o yıllarda, siyasetin içine düştüğü trajikomik durumu sergileyen kırca, yoksul evlerde, kenar mahallelerde ilgiyle takip ediliyordu. insanlar gülüyor ve merkez siyasete alabildiğine yabancılaşıyorlardı. ortaya çıkan boşluğu takunyalı, hacı yağlı, sinsi tebessümlü refah kadroları ustaca dolduruyordu.