şükela:  tümü | bugün
 • savarona'nın 2014 yılına göre düzeltilmiş maliyeti 20 milyon dolar iken, ak-saray'ın maliyeti çeşitli kaynaklara göre 290 milyon dolar ile 440 milyon dolar arasındadır.

  savarona'da "sarışın bir kurda benzeyen" ve elinde tek adam olma fırsatı varken cumhuriyeti kurmuş atatürk yaşamışken, diğerinde "kupon arazilerin" peşinden koşan, eline fırsat geçse tek adam olmak için herşeyi yapacak tayyip erdoğan oturacaktır.
 • ak-saray yapılınca askeri vesayetten kurtulduğumuzu öğreten başlık. utanmayın da görgüsüz ve arsızız demeyi öğrenin.
 • ilkini ülkesini işgal eden yedi düvelin ebesini düzledikten sonra keyif sigarası yakmak için m.kemal yaptırmıştır, diğerini kendisini ülkeyi yedi düvele pazarlamakla mükellef gören t.erdoğan tek adam olmak için yaptırmıştır.
 • bir yandaş gazete fedaisinin hala yapılan yanlışı başkasının tartışılır yanlışı ile sıvamaya çalışması sonucu yapılan vahim karşılaştırma. bizim orada buna boklu çamurluyu kınarmış diyorlar.
 • akp'lilerin sosyal medyada başlattığı sonrasında abdülkadir selfie'nin de köşesinden devam ettirdiği karşılaştırma. e peki islamcılar bu karşılaştırmanın ardından mustafa kemal'i ve kemalizm'i nasıl eleştirecek? bu açıkça "biz yaptık ama onlar da yapmıştı" diyerek eleştirilen bir hatanın aynısının yapılması demek. sen de bu hatayı yaptıysan, beğenmediğin adamdan ne farkın kalıyor?

  ezcümle bu argüman, akp'nin kemalizm karşısındaki diğer tüm argümanlarını geçersiz kılıyor. bunlar roboski için de "siz de dersim'i bombaladınız" diyordu zaten kemalistlere. sövdüğünüz şeyin aynısını yaparak sövülmek mi istiyorsunuz nedir yani?

  senin var olma gayen anti-kemalizm ise -ki bunun beslenebildiğin tek kaynak olduğu ortada- kendini yedin bitirdin haberin yok.
 • ataturk hasta haliyle bile denizbank’ı kurdurmak, türk deniz ticaret filosu oluşturmak, deniz kuvvetlerini güçlendirmek gibi projeler üzerinde çalışıyordu. o yıllarda almanya’ya sus, trak, marakaz, etrüsk isimli gemilerin siparişini verdirmişti.

  ayrıca şu da gözden kaçmasın.savanora satın alındığı sıra almanya'da atıl halde bekleyen alelade bir hurda gemi idi.hitler onu tamir edip denizaltıların konuta gemisi yapmayı düşünüyordu.ancak mevcut geminin tamire imkansız oluşu türkiye'ye gelişini kolaylaştırdı.

  atatürk bu gemide alem yapmadı.hepi topu 56 gün yaşadı.o da hasta hasta.yani doktorun deniz havası iyi gelir tavsiyesi ile.bir dönem devlet ricali kullandıktan sonra deniz kuvvetleri personelinin eğitim amacıyla sıklıkla kullanıldı.gemi ile anadolu'nun pek çok sahil kasabasına ziyaret yapıldı.ulkede var olan pek çok maden ; bu geminin taşıdığı uzmanlar eliyle oldu.attan başka aracın olmadığı,yolun asfaltın bulunmadığı bir memlekette gemi ulaşım için çok mühimdi.

  gemiyi ve kimin ne için kullandığını özet olarak yukarıda yazdım.aksaray ile kıyaslama işini kamuoyunun takdirine bırakıyorum.