şükela:  tümü | bugün
 • afrika'da aç kalmazdı diye bir söz vardır, hatırlara getirir.

  bilsen türkiye'de aç açık insan sayısı kaç milyon, bir kere en azından 1.5 milyon suriyeli vatandaşın evi, arabası, yatı, kotrası yok yani bu insancıklar bu halde iken, ak-saray yapmak lüks değil midir ?

  sadece elektrik masrafı ile binlerce insanın doyacağına şüphe yok.

  "elektrik mühendisleri odası istanbul şube yönetim kurulu eski üyesi nevzat çeltek, binanın elektrik gücünün 10 bin kva (kilovolt amper) olarak öngörüldüğünü, hesap yapılırken ısıtma-soğutma sistemleri, iç ve dış aydınlatmanın birlikte düşünülmesi gerektiğini belirtti.
  kamuya yıllık maliyeti 8.5 milyon tl

  çeltek, “ak saray’ın sadece elektrik gideri için kamunun cebinden yıllık yaklaşık 8.5 milyon tl çıkacak” dedi."
 • bizim cebimizden çıkacak olan masraftır. bence düşünmememiz lazım. böyle daha mutlu olabiliriz.
 • bütçede yıllık gider kaleminde 300 milyon olarak yerini almıştır.

  bakalım, saraycık 6 milyara inşa edildiyse taş çatlasın 10-15 yıl sonra yıllık gideri ile maliyetini geçecektir.
 • hani israf günahtı; sayıştay raporlarına göre sarayın kalem kalem bir yıllık harcamaları:

  erdoğan’ın örtülüsü 150 milyon tl: raporda “cumhurbaşkanlığı’nın gizli hizmet gideri” 150 milyon tl olarak belirlendi. yani 27 mart 2015’te yapılan yasal düzenleme ile gizlenen cumuhrbaşkanlığı örtülü ödeneği için 150 milyon tl harcandı. yasaya mart 2015’te koyulan bir madde ile cumhurbaşkanlığı bütçesindeki ödeneklerin cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile belirlenmesi ve uygulanması düzenlemesine gidildi. bu da cumhurbaşkanlığı örtülü ödeneğinin gizli kalması olarak yorumlandı.

  şahsi ödeneği 43 bin tl: erdoğan’ın kendisine 525 bin tl ödeme yapıldı. cumhurbaşkanı ödeneği hanesine yazılan bu tutardan, erdoğan’ın aylık maaşının 43 bin 750 tl olduğu anlaşıldı. saray’ın personeline 2015 yılı içinde 67 milyon 255 bin 79 tl harcandı.

  suya 3 milyon, deterjana 155 tl: bir yıl içinde “kullanmaya yönelik su tüketimi aboneliği” için 3 milyon 2 bin 878 tl harcandı. buna karşılık, “sabun, deterjan ve temizlikte kullanılan kimyevi maddeler ile bu amaçlarla kullanılmak üzere diş macunu, diş fırçası, kova, força, paspas” alımına ile sadece 155 tl harcanması dikkat çekti.

  aylık ısıtma 266 bin tl: saray’ın ısıtılması için bir yılda toplam 3 milyon 200 bin 196 tl harcandı. bu da saray’ın aylık ısıtma giderinin 266 bin 666 tl olduğunu gösterdi. saray’ın kullandığı taşıtların akaryakıt ve yağ alımları için ise 4 milyon 330 bin tl harcandı.

  parıltıya aylık 806 bin tl: sarayın bir yıllık elektrik tüketim bedelinin ise 9 milyon 672 bin 688 lira olduğu görüldü. yani saray’ın aylık elektrik faturası yaklaşık 806 bin tl.

  organizasyonlara 30 milyon tl: cumhurbaşkanı erdoğan’ın takdiri ile temsil ve ağırlamanın gerektirdiği her türlü tören, fuar ve organizasyon giderleri için bir yılda 30 milyon 648 bin 492 tl harcandı.

  derneklere 4 milyon: dernek, birlik, kurum, kuruluş, sandık gibi kurullara 4 milyon 150 bin tl para transfer edildi.

  vatandaşa 3.5 milyon: bir dönem çok tartışılan saray yardımı da sayıştay’ın raporunda yer aldı. raporun “hane halkına yapılan transferler” kaleminde 3.5 milyon tl para transfer edildiği görüldü.

  internete 580 bin tl: telefon abonelik ve kullanım ücretlerine 1 milyon 2014 bin 306 tl harcandı. anadolu ajansı aboneliği ile birlikte internet servis sağlayıcılara abonelik ve internet erişimi karşılığında ödenen ücretler için ise 580 bin 155 tl harcandı.

  uydu telefonuna 2 bin tl: saray’ın uydu haberleşmesine ilişkin abonelik ve kullanım ücretleri için ise 2 bin 946 tl kaydedildi.

  ankara dışı görevlere 10 milyon tl: erdoğan’ın yurtiçi gezilerinde geçici olarak görevlendirilen cumhurbaşkanlığı personeli için 3 milyon 799 bin 644 tl harcandı. yurtdışı geçici görevlendirmeler için ise yaklaşık 6 milyon tl harcandığı görüldü. yani cumhurbaşkanlığı’nın ankara dışı masrafı yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere toplamda 10 milyon tl’ye yaklaştı.

  kiralık araca 8 milyon tl: cumhurbaşkanlığı 2015 yılı içinde 8 milyon 767 bin lira harcayarak taşıt kiraladı. saray, 40 bin tl harcayarak da yüzer taşıt kiraladı.

  gazete ve dergiye 204 bin tl: “hizmetin gerektirdiği kalem, silgi, zımba teli, topluiğne, ataç, disket, cd, flash disk, toner, mürekkep, klasör, dosya, basılı kâğıt, defter kırtasiye alımlarına 1216 tl harcandı. saray; “gazete, resmi gazete, dergi, bülten gibi belirli sürelerde basılan yayınlar” için ise 204 bin 953 tl ödeme yaptı.

  hayvanlar için 2 bin 448 lira: canlı havyan alım bakım ve diğer giderleri için 2 bin 448 tl harcandı. bu gider için hizmette kullanılan hayvanlar dışında, her cins ve çeşit hayvan alımı, havyanların koruması, bakımı, kurtarması ve dağıtımı” tanımlaması yapılıyor.

  http://www.cumhuriyet.com.tr/…ray_para_yutuyor.html