şükela:  tümü | bugün
 • dünya malında gözü olmayan, kişisel işlerini yaparken devletin mumunu söndürüp kendi mumunu yakan ömer'in izinden giden, mü'min kimselerin devletin kasasından yaptıkları harcamadır.

  http://www.yenicaggazetesi.com.tr/…lira-174622h.htm

  e tabi il olan aksaray'daki kaskonun toplamı ne kadardır diye merak ediyor insan?
  sizin için ufak bir araştırma yaptım, konuyu daha ayrıntılı bilen varsa yazsın.

  türkiyede kasko prim toplamı yaklaşık 3 milyar liraymış, bunu aksaray'ın türkiye nüfusuna oranına göre hesaplarsak yaklaşık 15 milyon lira ediyor (istanbul ve ankara'daki eşit olmayan dağılımı da hesaba katarsan belki 10 milyon bile etmez aslında) yani ak-saray'ın kasko masrafı ile il olan aksaray'ı en az 4 kere kaskolamak mümkün.

  kaskosu bu kadarsa, araçların kendisi ne kadardır acaba?
  sorsan dünya malına tamah etmeyiz derler, demek bir de etseler altın kaplı bugatti veyron'dan aşağısına binmeyeceklermiş.

  parayla itibar satın almaya çalışınca böyle oluyor.

  edit:
  araçların toplam değeri 54 milyon liraymış. o zaman hz. ömer adaleti yerini bulmuş oluyor, bu mü'min arkadaşların hakketten dünya malında gözlerinin olmadığı ortaya çıkıyor. 54 milyon liralık araç filosu nedir ki? kesinlikle israf ve haram değildir, gönül rahatlığı ile mü'min kardeşlerimiz binebilir.
 • sorduğun zaman itibarda tasarruf olmaz diyen adamlar için 54 milyon lira çerez parası.
 • en ucuz araç 250 bin lira falan olduğu için normaldir.

  bakın bu daha kasko. bunun daha zorunlu trafik sigortası var, mtv'si var.
 • itibar düşmanlarını geren durumdur.
 • manipülasyon olduğunu düşünüyorum. araç başına ortalama 201 bin gibi bir rakam düşüyor.

  devletin araçlar için ödediği paranın ötv ve kdv siz olduğunu düşünürsek bizim 300-400 bine aldığımız araç devlet için sadece 80-90 bin civarı. limuzinler elbet daha pahalı, passat tarzı binek araçlar elbet çok daha ucuz olacaktır.

  araçların tutarları bile bu denliyken muhtemelen kaskonun aracın alım fiyatından çok daha yukarıda yapılması olacak şey değil.

  iddia tarzı habercilikten ziyade gerçek kanıtlarla ortaya bir şey konacaksa konuşalım üzerinde. ama bu şekilde muhalefet de kendi içinde inandırıcılığını kaybediyor.
 • çomar is coming...
 • haberin tamamı okunduğunda "ihale dosyasındaki ek donanımlarla birlikte kasko bedelleri toplandığında, cumhurbaşkanlığı’nın emrindeki 268 aracın toplam piyasa değerinin yaklaşık 54 milyon tl olduğu ortaya çıkıyor." gibi bir cümle geçtiği görülüyor. burada bir karışıklık var. kasko primi mi 54 mio, yoksa kasko bedeli (yani araçların toplam maliyeti) mi?

  yukarıda birisi daha yapmış aynı hesabı, araç başı yaklaşık 201k'ye poliçe kesilmesi imkansız gibi. sigortacılıkta öyle bir çarpan olmaz, varsa da orada büyük bir takla vardır.

  ne olursa olsun araç sayısı ve maliyet tartışmaya açık.