şükela:  tümü | bugün
 • kısaca platon'un okuluna verilen ad. "sözlükte academia ile kastedilenin yunancadaki doğru hali" diye de tanımlanabilir, ya da "ukteydi doldu" şeklinde.
 • platon' un atina' da felsefe eğitimi vermek için satın aldığı arsa, eski savaş kahramanlarından heros akademikos' un mezarının yanındadır.insanlığın akademi sözcüğü ile tanışmasına bu olay sebep olmuştur.
 • bugünkü akademik kurumların ve akademisyenliğin temellerinin atıldığı okuldur.
 • platon ve öğrencileri, daha sonra da arkesilaos tarafından öğretilen felsefe. ahlak ve kesinlik kavramlarına önem veren platoncu akademia felsefesi eski akademia ile bunun devamı olan her türlü doğruluğu septisizmle ele alan arkesilaos’un yeni akademia felsefesini birbirinden ayırmak gerekir. arkesilaos’un izleyicileri, birçok felsefeyi harmalayıp tek bir felsefede toplayan senkretizmi (bağdaştırmacılık) benimsemişlerdi.
 • atina’nın kuzeyinde eyer alan ve adını kahraman akademos’tan alan orman. burada, hippias’ın çevresini duvarlarla kuşattığı ve kimon’un ağaçlarını diktiği bir gymnasion kuruldu. platon ve arkesilaos da öğrencilerini burada toplardı. (bkz: akademia felsefesi)
 • dönemin şartlarının aksine, sokrates'in erkekler ve kadınların etik açıdan eşit olduğuna ilişkin öğretisi doğrultusunda, kadın öğrencilerin de kabul edildiği, platon'un kurmuş olduğu yüksek eğitim kurumudur.
 • platon'un kurduğu felsefe okuludur. tarihteki ilk akademidir. bilim, sanat, matematik, müzik, edebiyat,doğa bilimleri gibi çeşitli dersler veriliyordu. platon'un ölümünden belli bir süre sonra bizans imparatorluğu tarafından kapatıldı.
 • pagan etkisini kırmak amacıyla hristiyanların baskısı sonucu m.s 529'da kapatılır ve kadrosunun çoğu doğu'ya* kaçar. doğu bu tarihten sonra artan ivmeyle gelişip uzun bir dönem bilimin bayrak taşıyıcılığını üstlenirken, batı yaklaşık 1000 yıl sürecek ortaçağ karanlığına teslim oluyordu.

  ortaçağ'ın başlangıcı ne kavimler göçü ne de batı roma'nın yıkılışıdır. platon'un okulunun kapatılması ve ardından gelen kilisenin mutlak iktidarı ortaçağ'a giriştir.
 • tarihin tanıklık ettiği ilk yüksek eğitim ve araştırma kurumudur. hikâyesi de oldukça ilginçtir:

  sicilya sehayatinden dönen platon, aigina'da esir alınarak köle olarak satılmak üzere pazara çıkarılmıştır. tesadüf eseri elisli phaidon'un (muhtelif kaynaklarda arkhytas olarak geçer) fidyesini ödemesiyle özgürlüğüne kavuşmuştur.

  ardından arkadaşı olan phaidon'a fidye borcunu ödemek istemişse de arkadaşı bunu kabul etmemiştir. platon elinde kalan bu para ile atina'da bir bahçenin çevresini çitlerle kapatarak derslikler inşa etmiş ve akademia'yı kurmuştur.
 • yararlı bir uygulama. evet "yararlı". ve makaleler eklendikçe bildirim çubuğuna makalenin başlığını ekleyip merak uyandırmaları çok hoş.
hesabın var mı? giriş yap