şükela:  tümü | bugün
 • tam adı "akademik aklın eleştirisi~pascalca düşünme çabaları~ olan şubat 2016'da metis'ten p. burcu yalım'ın çevirisiyle çıkmış pierre bourdieukitabı.

  felsefenin yaptığını ya da yapamadığını yapması gerekeni anlatmaya çalışan bir çalışma olarak görülebilir. yazar özellikle fransız felsefi hayatını ve düşüncesinin gelişim çizgisini "dışardan bir bakış açısıyla" incelemeye çalışırken hepimizin bildiği temel argümanları kullanarak felseleyi ya da felsefecileri skolastik düşünce geleneğinin temsilcileri olarak nitelendirmekte ve mağara metoforunda geriye gidişi önererek pratiği ıskalayan ve sadece kendi hakkında düşünen öznenin pratik eylem hakkında da düşünmesini tavsiye etmekte ama eyleyen fail olarak eylemin içinde düşünmenin öznenin eyleme halinde eksikliğe neden olacağını da vurgulamaktadır.

  bunun yanında üretilmiş olan felsefenin o günün talebi doğrultusunda üretildiği için çoğunlukla döneminin tesirinden kurtulmasın mümkün olmadığını ve günümüzde özgün olarak görünen bir çok filozofun bu anlamda okunması gerektiğini belirtiyor.
 • bir nevi "ineklik" eleştirisi. akademik dünyada felsefenin olmamasına yönelik bir serzeniş. boş vakit ve düşünme oranının artmasına dönük bir talepler manzumesi.
 • öze dönüşü savunan bir kitap denilebilir. tıpkı rasyonel çağlarda olduğu gibi kişinin kendisini hayattan koparmamasını öğütler. koskoca zekaların lablara/kütüphanelere kapanıp da, kapitalist çarklara bir yenisini daha eklemesi olayını eleştirir.

  bir bilim insanının aynı zamanda felsefe ile ilgili özgün beyan edecek düzeyde bir birikimi olmasını savlar. -ki bu edinim aynı zamanda düşünmeyi dolayısıyla boş vakti gerektirir, halbuki sabah şu raporu yaz, öğlen şu makaleyi oku, akşam şu projeyi geliştir üçlüsünde hayatına devam eden akademisyenlerin boş vakti biraz muammalıdır- (bkz: eve iş getirmek)

  kısaca yazarımız pierre bourdieu biz okuyuculara hitaben, üretim hattını sadece kapital aleminde tutmayın, biraz da idealar alemine aktarın der.