şükela:  tümü | bugün
  • lisans egitimi sirasinda not ortalamasinin duzeyi
    akademisyenler icin ise yayinlarina yapilmis atiflar olabilir
  • eger bilkent'te undergraduate ogrenciyseniz 4 uzerinden 3 ortalama tutturmaniz honour student olmaniza, 3.5 ortalama tutturmaniz high honour student olmaniza yetecektir. akademik basarinin keyword'leri bunlardir bu cevrede.
  • özen ve ilgiyle çıkılan, bolca sabır gerektiren uzun yol. başkaları için sadece bir not ortalamasından ibarettir, o da eş dost muhabbetlerine meze olur çıkar.
  • akademik kariyer düşünmeyenler, bölüm bezginleri ve "nerdeyim ben, ne işim var burda?" sorgulayıcıları için manasız olan hadise.
  • hayattaki başarı ile hiç ama hiç alakası olmayan başarı türü. burada olayı "akademisyenlik" ile kısıtlamıyorum tabi, genel olarak tüm eğitim hayatındaki başarıdan bahsediyorum.
    eğitim hayatında başarı, her ortalama kapasitede insanın iyi disiplinize edilmesiyle kolayca elde edilebilecek bir başarı türü. valla. tabi diğer şart da kişinin kendi iç disiplinini sağlayabilecek kapasitede olması. bu disiplinize etme sürecinde sıklıkla insanların "hayattaki başarı"sını engelleyebilecek türde adımlar atılıyor. kişinin ilerde mesela girişimcilikle devam edebilecek girişkenliğini törpüleme, sıradışı bir şeyler yapma çabasına ket vurma, özgüveni yok etme gibi yüksek derecede harabiyet yaratacak, geri dönüşümsüz hamleler, özelde ailelerin, genelde ise toplumun en büyük sorunu belki de. ders çalışıp önüne konulan sınavlarda başarılı olan uslu çocuklarla gurur duyan, bu başarıyı yarıştıran ailelerin eseriyse "senelerce okuduk, sınavlarda başarılı olduk ama şu kadar maaş alıyoruz" diyen ve akademik başarısı olduğu için her şeyin en iyisini hakettiğini düşünen okumuşlar ordusu. (tamam para kazanmak da hayattaki başarının tek ölçütü değil elbette ama belli bir yaştan sonra her başarı türünün getirmesi gereken ürün büyük çoğunluk için para, doğruya doğru). bu ordu mesela bir youtube kanalı açarak milyonlar kazanan insanlara çöp olarak bakıyor. (ben de üretilen içeriklere bakınca öyle diyorum) ama o elde edilen "başarı"nın arkasında özgüven var, girişimcilik var, cesaret var, risk alma var, ortaya iyi veya kötü bir şey koymak için harcanan bir emek var, insan çalıştırma/yönetme becerisi var; yani akademik başarıyla elde edilemeyecek onlarca şey var.
    sınavlarda başarılı olunca her şeyin en iyisini elde edeceği yönünde motive edilmiş insanların bu şekilde bakması normal olsa da, onların bir suçu yok. o motivasyonu veren aileler suçlu. çocukların eğitiminde akademik başarının çok önemli olduğu fakat hayattaki başarı için yeterli olmayabileceğinin mutlaka hatırlatılması gerekiyor. derslerinde başarılı olamayan çocuğun başarılı olabileceği yüzlerce alan var. kendi adıma (eğer yapabilirsem) enerjim yettiğince kendi çocuklarıma bunu anlatacağım.