şükela:  tümü | bugün
 • ilk kez geçenlerde habertürk'te yayınlanan gıda ve tarım konulu bir tartışmada kenan demirkol'dan duyduğum tanımlama.

  kastettiği; kamuda görev yapan burokratların, bilim insanlarının, veterinerlerin, gıda mühendislerinin, araştırmacıların ve akademik çevrelerin;
  insan yararına değil verimlilik, kazanç, gdo gibi kapitale dair konulara odaklı çalıştıkları;
  halkın sağlığı yerine paranın ve çok uluslu şirketlerin çıkarları doğrultusunda makyevelci bir tavır sergiledikleri idi.

  haksız da sayılmaz. bu konuda sorumluluk sahibi insanların tümü yetki ve inisiyatif sahibi değil elbette ancak gdo'lardan tutun sağlıksız gıdalara, antibiyotikle şişirilmiş tavuklardan küspe ve suni yemle beslenen sığırlara;
  yararı sağalmış sütlerden beyazı ile sarısı ayrılamaz olmuş yumurtalara, markette neredeyse içermeyen ürün kalmamış glukoz şurubunun yaygınlaşmasından hormonlu sebzelere ve türkiye'nin katledilmiş tarım geleceğine kadar hiç mi suçu yok bu satılmış idarecilerin?..

  tanım: akademik yapıların kapitalizm çıkarları doğrultusunda çalışması.
 • kapitalizmin geldiği son noktadır. zaten içinde olduğumuz bilgi kirliliğinin daha da artmasına imkan tanıyan şeydir.
  ayrıca;(bkz: popülarizm)
  (bkz: halk bunu istiyor)
 • günümüzde kapitalizmin hiçbir şekilde sınır tanımadığının göstergesidir. bu anlayış çerçevesinde bilim filan bahanedir, her şey sermayenin çıkarınadır. öyle akademik bağımsızlıktan filan da bahsedemezsiniz artık, zira patronunuz doğrudan sermayedarlar olmuştur. insanlığın yararı diye bir düşünce ile yakından uzaktan bağlantısı olmayan bu anlayış, bir grup sermayedarın "bilim" üzerinde hakimiyet kurmasıdır, bilimi kapitalist hegemonyaya alet etmesidir.
 • kapital (sermaye) sahiplerinin akademisyenleri, akademileri satın alarak, toplumla paylaşmak istediklerini akademisyenlere akademik araştırma maskesiyle söylettirdikleri ve toplumu manipüle ettikleri çağ. satılmış insanların çağı. satılmış bilim insanları çağı.
  not: bu tanım, akademisyenler için genelleme içermez. halen bilimsellik idealleri uğruna, gerçek bilgiye ulaşma beklentisi ile inançla çabalayan bilim insanlarının varlığına inanmak istiyorum.