şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yaşamın en kritik sorusu. bu sorunun yanıtına göre eşinizi dostunuzu seçebilir, çok daha mesut bir yaşam sürebilirsiniz. her kim ki bu soruya yanlış cevap verir, onun ömrü patates çuvalı gibi geçer, çarpışan arabada arabası yol almaz, bindiği taksici geveze çıkar, sipariş ettiği kola sıcak gelir, en yakın arkdaşı konsere çağırmaz.

  + akademik kariyer mi işlek bir caddede büfe mi?
  - işlek bir caddede akademik kariyer?!??
  + siktir git buradan.
 • kesinlikle içinde bulunduğum ikilemdir.

  okuduğum bölümden ötürü akademik altyapıyla yetiştirilmiş olmama rağmen içimde bu tarz bir isteğin tek bir emaresine bile rastlamadım yıllardır.
  eskiden beri içimde resmen esnaf bir dayı var ve sürekli olarak durup durup ''hadi'' diye sesleniyor. üstelik etrafımda ve ailemde tek bir esnaf bile yokken sadece bende böyle bir aşk olması da genetiğin mucizesi.
  büfe olur, efendime söyliyim tekel bayisi olur, restoran olur, hep sürekli bir alayım satayım, ticaret yapayım, dükkan işleteyim hevesindeyim.
  bi laboratuara kapandığını düşün, makalelere gömüldüğünü falan, bi de işlek caddede büfe falan işlettiğini. oha lan büfe süper olm.
  ama sermaye şart.
 • insanın düşüncelerine göre ani bir anda değişebilen sorudur. şimdi bunu 3 aşamada inceleyelim...

  --- spoiler ---
  (bkz: akademik kariyer)

  - akademik kariyerde önünüzü kestirmek zordur çünkü sizden daha çalışkan birileri her zaman vardır ve olcaktır. bu kişilere denk geldiğinizde yaklaşık olarak 8 sene harcadığınız üniversite - doktora -yükseklisans cart curt hayatınızın güme gitmesi oldukça yüksektir. fakat iş bulma olanağınızda akademik başarınıza göre artar veya azalır. fakat işinizden kovulam ihtimaliniz her zaman vardır. sizden daha az çalışkan olan birisi yada akademik kariyeri sizden daha b.ktan olan birisi sırf sizden 1.000 tl daha aşşağı istedi diye işten çıkartılmanız çok yüksek bir olasılıktır.

  (bkz: işlek caddedeki büfe)

  - kendi işinizin patronusunuzdur istediğiniz zaman gider istediğiniz zaman gelirsiniz işe. büfenin olduğu caddenin işlek olması sürekli müşteriniz olmasını sağlar. kemikleşmiş bir müşteri grubunuz olmasa dahil sonuçta sürekli gidip gelen bir müşteri akışı vardır. fakat bu işin'de bir dezavantajı var. belediyenin yapacağı küçük bir düzenleme tüm işlerinizi tabiri caizse sikip atabilir. izmirdeki inönü caddesi buna %100 süper bir örnek olarak gösterilebilir. dahası elinizde bir diploma olmadığı için dükkanı kapattığınızda herhangi bir dayanağınızda olmaz. ayrıca böyle bir büfeyi v.s açmak için belirli bir capital'e yani ana paraya ihtiyacınız bulunmaktadır.

  (bkz: son karar)

  - son karar olarak en azından boktanda olsa bir akademik kariyer yapmış olmanız ve akademik bilgisini aldığınız iş veya işlerde 5 - 10 yıl çalışarak para biriktirmeniz ardından gidip işlek caddedeki büfeyi almanız daha çok mantıklıdır. böylece eşeğinizi sağlam kazığa bağlamış olursunuz. bir iş olmazsa diğeri olur. büfe kapandı mı ? hoooop çalışmaya başla. çalışma sıktımı ? hoooop büfeye geç...

  --- spoiler ---
 • birisinde sikik bölüm başkanı ve dekanla uğraşırken diğerinde kendisini dünyanın merkezinde sanan mallarla uğraşırsın cevabının verilebileceği soru.

  işlek caddedeki büfe için bir de mafyaya verilen haraç var ki of ki ne of.
 • az biraz okumuş ve şu anda büfe işleten biri olarak söylüyorum, ikisinin de amk.
 • cevabı, 'işlek caddede değil büfe, bok satsan satılır, o yüzden işlek cadde olsun yeter' olan sorudur.
 • üniversiteyi amaç değil araç olarak gören benim gibi para düşkünü insanlar için tabii ki de işlek caddede büfe.
 • "işlek üniversitede büfe" şeklinde bi ara çözüm getirilebilecek ikilem.
 • mahalledeki* büfeciyi tanıdığım ve bizzat geceleri kelle koltukta iş yaptığını bildiğim, ayriyeten akademik kariyere bulaşmış biri olduğum için kesinlikle akademik kariyer dediğim seçimdir.

  ha yok, "canım lark'ın kırmızısı olacaktı mavisini vermişsin" diyen abuk subuk adamlardan talimat almak, belediye tarafından sürekli kapatılma tehdidi altında yaşamak istiyorsan ve bunları aylık 2000tl net gelir için yaparım diyorsan ayrı.