şükela:  tümü | bugün soru sor
 • elinizde imkan varsa doktorayı yurt dışında yapın. döndüğünüzde zaten el üstünde olursunuz.
 • -agno yani lisans ortalamanizi gercekten yuksek tutun en azindan 3 un ustunde olsun cunku tum burslar programlar 3'um ustunde ortalama istiyor. (bkz: sen istiyor burs, o zaman mecbur yapacak ortalama 3'un ustu)
 • -mış gibi yapmayın. girecekseniz dogru duzgun bir üniversiteye girin. yani akademik kadrosu oturmuş ve yıllardır o işi orda yapan anlayan en az bir iki profesör bir iki doçent olsun. literatürü takip edin kendinizi sürekli güncelleyin. aynı çalısmanın copy paste sinı yapmayın. özgün olun. yeni bir fikir de siz öne sürün. bir bilimdalinin herseyini bilmek zorunda değilsiniz. kendinize spesifik bir konu seçin ve o konu üzerinde yoğunlaşın. gerekirse yurtdışında o konuda uzmanların yanına gidin bir sure kalın onlarla çalışın. burs bulabilirseniz ne ala. ben hep kendi paramla yaptım bu güne kadar. ılim icin harcanan para sonradan size prestij olarak geri dönecektir. ilmetmek kutsaldır ve hazzı bambaskadir. bilim ahlaki da önemlidir. ahlaksizsaniz (herhangi bir konuda olabilir) bu yol size kol olarak geri dönecektir.
 • ne kadar sınav varsa sapık gibi hepsine girip kabarık bi sınav sonuç cv'si oluşturun. olmadık biyerde tutup kpss puanı isteyiverirler bu ülkede!
 • öncelikle, tez yazmanın nasıl bir şey olduğunu yazanlardan dinleyin, çünkü yazmayan bilmez. akademisyenlerin ne kadar maaş aldıklarını da araştırın. bunlara rağmen kararlıysanız, yolunuz açık olsun...
 • söyleyeceğim tek tavsiye:

  bu işi türkiye'de yapmaya sakın kalkmayın.
  açık ve net.

  nobel sonrası gelen haklılık editi: (bkz: aziz sancar)
 • ne istediginize karar verin. para mi yoksa egitim gordugun alanda kendini gelistirmek, senden sonraki nesillere yeni ufuklar acmak mi? zira, ikisi bir arada olmuyor bu ulkede. tecrube ile sabit.
 • (bkz: çare fahri doktora)
  ben bunu bilir, bunu söylerim.
  aksi takdirde yeterlikte 3 tahtayı, doktora tezinde 5 tahtayı kırmaya hazır olun.
 • yapmayın. gidip işlek bir yerde, tercihen hastane yanında börekçi-köfteci tarzından dükkan açın. 5 sene sonra bana dua edeceksiniz.

  türkiye'de akademik kariyer yapılmaz; çünkü akademik ortam çok faşisttir. siyasi görüşü ne olursa olsun, türk insanının bazı karakteristik özellikleri vardır ve bu özellikler en kemalistinden en fettullahçısına, en dindarından en laylaylomuna kadar tüm hocalarda neredeyse istisnasız vardır: kıç yalattırma. bu iş aslında dünyada da böyle denilebilir ama türkiye'de boku çıkmıştır allah çıkmıştır.

  en boş bir adam hocası sayesinde çok iyi prof olabilir; en sağlam adam sistemin çarkları sayesinde ezilerek hiç edilebilir.

  yapmayın arkadaş, kendinize yazık. son kere başlığın başındaki öneriyi dikkate alın. yok kardeş inadım inat götüm iki kanat diyorsan allah kolaylıklar vere...