şükela:  tümü | bugün
  • 2 dk okuyup 20 dk internette gezinme seklinde gelisiyorsa hadise ve siz akademisyenseniz yillarca ars.gor. ya da yrd.doc. kalacaksiniz. makale okumayan akademisyen kolay kolay makale yazamaz. hatta okumayan biri yazamaz genel olarak:)

edit: götünüze sıkı geldi değil mi tembel akademisyenler? dediğim doğru, yazamıyorsunuz değil mi makale:) bırak ingilizce yazmayı, götünüz çıkıyor makale formatını yaparken bile. ben sizin ciğerinizi bilirim...
  • bir süre sonra bayar. baştan sona adam gibi okuyanına rastlayamadım. azıcık alttan, azıcık üstten okunuyor genelde yurdumuzda.
  • hoşlandığınız bir konuda iyi yazılmış bir makaleye denk gelmişseniz elinizden düşüremezsiniz. bittiğinde üzüldüğüm hatta zaman zaman elime alıp tekrar okuduğum makaleler vardır.

diğer taraftan, bir arkadaşımın da her daim komodininde duran bir bruno latour makalesi var, her gece uykusunu getirsin diye okuyor, yıllardır bitiremedi. (bkz: %100 çalışıyor).
  • öncellikle başlığı sonra sonuç bölümünü sonuç bölümü anlaşılır bir şekilde ise gelişme bölümünü okuduğumdur. . makaleyi değil yazanı inceliyorsam kaynakçalarına, kime teşekkür etmişine kadar irdelerim. tanım içeren, genel kavramları anlatan beylik lafların sıralandığı ilk kısmı da hiç okumam.

makale uzun değilse bir zahmet hepsini okurum. kaynakça ve dipnotlar sadece bir kaynağı işaret ediyorsa okumayı tamamlamam.

üfff. okunacak çok şey var. ama benim akademisyen olma ihtimalim hiç yok.
  • sadece yurdmuzda degil dunyanin her yerinde azicik alttan azicik ustten seklinde okunmaktadir. danisman hocam bile kanitlarini okumadim dogrudur heralde demis (evet makalede adi var), yazdigim makale ile ilgili geri bildirim almaya gittigim hocalarim ise ilginc gorunuyordu soyle bir baktim demis, ama komite karariyla makalemin doktora yapmama yeterli olacak kadar iyi olduguna karar vermistir.

makale okumak ise zulmdur evet, cunku anlasilamayacak makale yazmayi, bosluklari doldurmamayi prestij sayar bazi arastirmacilar. nasil her yazar iyi yazar degilse her arastirmaci da iyi yazar degildir. makaleyi yazarken alaninizdan olmayan birinin bile anlayabilecegi bir dil kullanmalisiniz buyurmustu hocalarimdan biri, katiliyorum. kimsenin anlamayacagi makaleyi yazinca, sonucun mukemmel bile olsa bir ise yaramaz o calisma.
  • ingilizce uygulaninca daha bir zevk veren işlem.
  • mutlaka print out ile baskısını alın. aksi takdirde bi şey anlamazsınız.
  • kitap okumak gibi değildir. hele bi de bilgisayardan okuyorsan hiç bi sempatikliği kalmaz. tatsız tuzsuzdur, akıcı değildir, sevdiğin kitabı bi gecede bitirebilirsin ama tek bir makale ömür gibi gelir. e napıcan, yukarda söylenmiş işte, giriş ve sonucu oku. vaktin varsa teorinin ve ana bulguların yazıldığı kısımlara da göz at. bi de varsa regresyon tablosuna bak, diğer tablolarına figürlerine bak. gerçi bunların kimisi resim defteri gibi oluyo, öyleyse hiç kasma, bırak kenara sonra okursun. ama naparsan yap, yazarına kızma. bugün bi makale kolay yetişmiyo, adam düşündü, araştırdı, yazdı, yazdığını bozdu bi daha yazdı, sonra bi dergiye gönderdi, 4 ay bekledi, red alıp başka dergiye gönderdi, revise-resubmit alıp bi daha üzerinde çalıştı filan derken sonunda çıkardı. emeğe saygı lütfen. o da isterdi little did he know diye başlamayı ama düzen böyle.
  • en yeni gelişmeleri, araştırmaları vs. okumak için en iyi yoldur. ingilizce seviyesi makale okurken dramatik olarak yükselir.
  • önce özet okunur. işe yarar bir makaleyse giriş kısmı okunur. sonra sonuç kısmına geçilir. zaten sonuç kısmı giriş ile özetin hemen hemen aynısıdır. tek fark aralarda başka önemli bir bilgi var ise sonuçta yer almasıdır.

literatür kısmının okunmasına gerek yoktur. genellikle yazarın kendi ürettiği bir bilgi yok ki o kısımda. diğer yazarlara atıf veriyor. sizin orda yazılanları kullanabilmeniz için orijinal makaleyi okumanız etik olarak gerekli. yani boşverin literatür kısmını. eğer kendi literatür taramanıza güvenmiyorsanız, konuyla ilgili çalışmaların ismini öğrenmek için bakabilirsiniz.

analiz bölümü de gereksiz. zaten bulgularını sonuç kısımda özetliyor. ancak yöntemin nasıl uygulandığını filan öğrenmek için okunabilir.