şükela:  tümü | bugün
 • ilk maddenin türk eğitim sistemini özet geçtiği tavsiyeler bütünü...
  http://www.theguardian.com/…l-top-tips-from-editors

  neden ilk madde özet? çünkü türkiye'de hem makaleler, hem kitaplar, hem her türlü ders materyali kronolojik hazırlanır. mantıksal bir odaktan, güncelden uzaktır.
  aslında tüm dersler bir şeyin tarihidir.
  mesela:
  temel fotoğrafçılık - fotoğrafçılık tarihi gibi işlenir. ilk önce kara kutudan başlanır ve dijitale gelmeden ders biter.
  derseniz ki "dijital fotoğraf" diye ayrı bir ders var. o da dijital fotoğrafın tarihidir.

  zamanında medya okuryazarlığı dersini alan çocukların memnuniyet düzeyleri ile bir araştırma projesinde yer aldım.
  çocuklar büyüklerden akıllı.
  çünkü dediler ki: "bizim eve artık gazete alınmıyor. radyoyu da sadece serviste dinliyorum. ama ilk iletişim araçları bunlar olduğu için bunları işledik. televizyona çok az değindik. internete geçemeden ders bitti!"
 • hemen yazmaya başlamayın.

  detaylı bir literatür taraması yapın. giriş kısmını yazarken giriş gelişme sonuç tarzında olmasına dikkat edin. benim için en zor ve en sıkıcı kısım introduction kısmıdır her zaman.

  kesinlikle bir atıf programı kullanın. ben mendeleyi kullanıyorum, çok rahat ve işlevsel.

  introduction kısmında sayısal formül ve şekillere yer vermeyin.

  introduction kısmının sonunda makalenin öneminden bahsedin.

  referans sayınızın az olduğunu düşünüyorsanız “bu konu hakkında farklı çalışmalar mevcuttur” yazıp ilgili birkaç atıf ekleyebilirsiniz.

  uzatmadan conclusion kısmına atlıyorum.

  ilk makalemi gönderdiğimde bir hakem şöyle demişti. conclusion kısmı yeterince conclusive değil. yani bir çıkarım yapın somut bir sonuca ulaşın.

  makalenizi göndereceğiniz dergileri inceleyin. bir makale ortalama kaç ay sonra kabul ediliyor dikkat edin. basılma periyoduna bakın. şahsen yılda 12 tane basmıyorsa ben uzak duruyorum o dergiden.