şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şans eseri öğrendiğim, erişim yasağı getirildiği için hakkında internette pek fazla bilgi bulunmayan ve hakkıyla bilimsel yayın yapma uğraşında olan akademisyenleri mağdur edebilecek rezalettir. sözlükte önceki entryler her nedense (bkz: wcset) başlığında toplanmış ve sildirilmiş. bir diğer erişim engeli gelen başlık için, kurumun sahibi (bkz: cemal ardıl).

  ---
  "waset, aslında akademideki 'açığı' kullanarak, sahte bilimsel konferanslar ve 'hakemli dergiler' aracılığıyla insanların dergilerde yayın yapmasını sağlayan bir kuruluş.

  internet sitesine bir göz attığınızda, barcelona'dan paris'e, new york'tan kuala lumpur'a kadar onlarca 'bilimsel konferans' ilanı ile karşılaşıyorsunuz. ancak yapılan şu: waset'e belirli bir ücret ödüyorsunuz ve o da sizi uluslararası bilimsel konferanslara katılmış ya da hakemli dergilere yazı yazmış gibi göstererek cv'nizi şişirmenize yardımcı oluyor.

  waset'in öncülü 'enformatika'nın foyası, itü öğretim üyesi prof. tayfun akgül tarafından ortaya çıkartılmıştı. akgül, bu kuruluşa sahte bir makale yolladığını ve makalenin basıldığını kamuoyuna açıklayınca, site ve kuruluş apar topar kapatılmıştı.

  ancak enformatika sadece görünüşte kapatıldı. yerine geçen site ise waset oldu."
  ---

  hemen iki örnekle olayı açıklayalım:

  https://www.waset.org/…ference/2017/02/paris/icaabe

  https://www.waset.org/…nference/2017/07/rome/icaabe

  aynı isimle, aynı açıklamalarla iki farklı konferans. böyle yüzlerce örneği var web sitesinde. peki bu sahte konferanslar kime yarıyor? tabii ki bilimle alakası olmayan ama cv'sini şişirmeye çalışan güzide akademisyenlerimize. ingilizce kaynaklarda yazılanlara göre, bilmeyerek makalesini bu kuruluşa yollayıp mağdur olanlar da bir hayli fazla. internetteki çoğu habere erişim engeli gelmiş. türkçe olarak konuyu açıklayan tek kaynak için -

  erişime açık ingilizce kaynaklar; -, -

  edit: ek olarak, prof. dr. metin balcı hocam şu videonun 32:30-37:30 dakikaları arası yapılan sahtekarlığı net olarak anlatmış, buyrun.
 • ...
 • kongre ararken bu waset denilen kuruluşu ben de farketmiştim. fakat aynı anda pekçok kongre düzenliyor olmaları dikkatimi çekti.
  katılım ücreti de öyle düşük değil. makaleler de basılıyor filan çok ilginç geldi.
  sonra komiteyi inceledim.
  bizim bilim dalımızda saçma sapan bölümlerden de olmak üzere 10'un üzerinde öğretim üyesi var komitelerde. her kongrede döndürüp döndürüp birilerini koyuyorlar bu komitelere.
  sonra vazgeçmiştim tabi göndermekten. hatta bir arkadaşım da bu kongreye katılmak için kayıt yaptırdığını; ama kongreye gidemeyeceğini bildirdiğinde, "sorun değil, biz yine de basarız" dediklerini ve bastıklarını, katılım belgesini de posta yoluyla gönderdiklerini söylemişti de pek şaşırmıştım.
  hatta bizim üniversitede, bir öğretim üyesi için bu kongrelerden birine gidip "en iyi bilmem ne" ödüllerinden aldı diye duyuru bile geçilmişti.
  biz makale yazacağız diye saçları ağartalım, kongre sunumlarına günlerce çalışalım, millet bu yolla akademik teşviği, kadroyu götürsün.
  diyecek sözüm yok...
 • ne ilginçtir ki bu düzenbazlık hakkında yazan tüm site bloglar ve hatta ekşisözlük entry'leri mahkeme kararıyla engellenmiştir
 • emrah göker twitter'da bu işlerin nasıl döndüğünü anlatan güzel bir flood yazmış. buyurun.

  https://twitter.com/…ker/status/1022446085669879809
 • ise 500 kadar hollandali "bilimadami" da karismis: https://www.dutchnews.nl/…ogus-scientific-journals/
 • filmi çekilmiş. ingilizce altyazılı hatta. buyrun:
  https://www.daserste.de/…che-version-video-100.html