şükela:  tümü | bugün
  • hacettepe üniversitesi çocuk gelişimi ve eğitimi bölümünün taze doçenti.

instagram sayfasında tatlı oğlu demir ile her akşam için zevkli, yaratıcı ve eğitici oyunlar yayınlıyor.

bilmemne anneleri ile dolu olan sosyal medyada yaptığı işlevsel oyunlar o kadar güzel ve samimi ki diğerlerinden hemen sıyrılıveriyor akademisyen anne.

(bkz: saniye bencik kangal)

instagram hesabı
  • ortalıkta dolanan bilmem ne annelerinden biri daha akademik olması insanların çocuklarına olan zaafı üzerinden takipçi kastığı gerçeğini değiştirmiyor .
  • yüksek dozda egodan yakında ölebilir. akademisyen olman neyi değiştiriyor. annesin işte sonuçta. ha çalışan annesin amenna. ama hemşire anne, mühendis anne, sekreter anne, bankacı anne olsan yazar mısın öyle bir kullanıcı adı. illa akademisyen olduğunun altını çizecek ya ego kraliçesi. nefret ediyorum şu akademisyen egosundan. öyle böyle değil hem de.

doçent olduğu zaman sınav öncesi, sonrası herşeyi dakikalarca paylaştı. vay arkadaş tamam doçent oldun. profesör olunca 5 sene sonra boğar iyice insanları. değişik ve güzel oyunlar vs paylaştığı için takip ediyordum kızımla oynarım diye ama sürekli şu akademisyen şeysini gözüme gözüme soktuğu için iyice ifrit olmuştum. son paylaşımında 'anneyim, akademisyenim ben, ben akademisyenim ama anneyim, daha önce de demişmiydim akademisyen' falan deyince neden çalışan anne değil de akademisyen diye yorum yapınca engelledi beni :) hay o lanet egon batsın.

not: akademisyenim ve kız babasıyım.
  • her ne kadar xmom, pasaminanasi vb.gibi hesaplardan daha faydalı olsa da, tıpkı oyuncu anne şermin gibi devamlı "bakın ben mükemmelim, benim olduğum yer cennet, ben her gün atomu parçalıyorum ama mükemmel anneliğimden de vazgeçmiyorum, ben ben ben ben ben allah ben" deme hastalığına yakalanmış biridir. bunu da o kadar güzel yapıyorlar ki, okurken bir süre "yaa canım ne kadar içten" derken, anında egolarını, mesleklerini, bulunduğu sosyokültürel seviyeyi milletin gözüne sokuyorlar. işin içine biraz da akademisyen egosu girince bir süre sonra bıktırıp, takibi bıraktırıyor.

aslında egoları bir kenara biraksa, gerçekten binlerce bloggermomlardan daha faydalı olabilir. faydalı postları oldukça fazla. sonuçta bu işin mutfağındasin, 1 kişiyi bile bilinçlendirsen kârdır. ama illa "ben, ben, ben" demek de ne bileyim... milyonlarca anne var. kimi iyi kimi kötü. öyle zor şartlarda yaşayan anneler var ki...çok ağır şartlarda çalışan, 3 kuruş kazanmak için gecesini gündüzüne katan, eşinden dayak yiyen, 2 göz odalı evde hem çocuklarina, hem akrabasına bakmak zorunda olup yine de çocuğuna harika annelik yapan. hasta çocuğunun başında umutsuzca bekleyen. engelli çocuğuna kendini adayıp onu rahat ettirmeye çalışan. ne bileyim aklıma bunlar geliyor. bir sen değilsin ki mükemmel anne, bir oyuncu şermin de değil, ollaluna da, melinanınherşeyimukemmelbilenmamıda, nihanı hele soşılmamı da. herkes elinden geldiğince mükemmel anne. herkes zaten bir şekilde çocuğunu yetiştirmek için uğraşıyor ve sizden milyonlarca zor şartlar altında. ama sizin haberiniz olmuyor, instagramda, şurda burda ellerinde kamera gezmedikleri için. hadi diğerleri para için yapıyor,para için yapmayacakları şey yok ama sen bari biraz kendine çekidüzen ver. akademisyenler egolu oluru kır da gerçekten insanlara daha faydalı ol. zaten 550bin takipçin inandı ne kadar mükemmel olduguna, akademisyen olduguna, en güzel oyunu senin oynadıgına. 7-24 bunları söylemesen de olur. ben inanıyorum, gerçekten yapabilirsin. senden daha zor durumda insanları suçluluga itmeyen, "acaba ben kötü bir anne miyim" diye düşündürmeyen paylaşımlar. şu kadar bilgi kirliliğinin olduğu dünyada senin gibilere fazlasıyla ihtiyaç varken hem de...
  • kendisini hamile iken takip etmeye başladım, oğlu ile oynadığı oyunları incelediğimde aman allah nasıl akıl etmiş derdim. sonra bizim oğlan da büyüyünce gördüm ki evde bebek olması demek yaratıcı olmak ve onla güzel vakit geçirmek demek. tabiki bu yaratıcılık öyle hop diye gelmiyor. motor becerilerini geliştirmek ile ilgili okunan makaleler ufkunuzu açıyor.
    şimdi akademisyen annenin böyle yanak yanağa fotoğraf çektirdiği o ev kadınları da maalesef armut piş ağzıma düş çüler. kendileri okumuyor, araştırmıyor, okuyan biri hop önlerine hazır bir bilgi koyuyor.
    bizim gibi bir ülkede sorunlu evliliklere sorunlu annelere paylaştığı şeyler ile ufak bir katkı sağlayabiliyor ise ne mutlu.
    fakat kitabı çıkmadan önce ya bu hesapta bu kadına laf sokanlar var, eşini eleştirenler oğluna obez bile diyenler var hala neden çabalıyor ki millet için diye düşünürken baktık ki kitabı çıktı, eee o tip insanlara bile sabır göstermesinin nedenini ben biraz buna bağladım, kendisi hayır maddi bir kaygım yok dese komik olur.
    kitabını almadım, neden, paylaşımları çok iclal aydın tipi, hep sevgi ile uyandık günü selâmladık, modumuz fevkalede, allahım kuşlar çok güzel. ben her gün bu dozda sevgi pıtırcıklığını pek samimî bulmuyorum, her gün dünyaya o gözle bakılamaz maalesef. bir gün eşinle tartışabilirsin, bir gün kayinvaliden ile bir gün annen ile. ıs yerinden biri tadını kaçırabilir. en basitinden karnın ağrır, bir gün iyi hissetmezsin nedensiz.
    her gün enerji, gulumseme, oyun, çalışma azmi, koşturma, mükemmel anne profili oluşturayım derken beni biraz yordu. kendi hala nasıl yorulmadı, ya da bu kadar mükemmel gözükme çabası neden anlamıyorum.
    her gün değil de arada paylaşımlar yapsa ve bir gün de ya yollar kapandı bilgisayar elimden düştü aman canım sıkıldı arkadaşlar dese vallahi daha samimi gelebilir.
    neyse paylaşımları, kitabı bir annenin bile çocuğunu azarlamak yerine başını okşamasına neden olduysa yine de tebrik etmek lazım.
  • cok antipatik bir kadin. acikcasi cocuguyla cok keyif alarak oyun oynadigini vakit gecirdigini dusunmuyorum. videolarini izlerken gordugum cocuguyla oynamak icin kendini paralayan anne oluyor.

bir de bu tip anneler yeminlen annelikten sogutuyor adami. bi yapmaciklik, bi kendini ispatlama cabasi, bi didaktik tavirlar edalar...ne var yahu milyarlarca insanin yaptigini yapmissin bir cocugun olmus iste. bu kadar havasini yapmaya allayip pullamaya ne gerek var.