şükela:  tümü | bugün
270 entry daha
  • şerefsizlik yapıp kopya çekmişimdir ama kimseye yakalanmamışımdır. ilgili akademisyenin slaytlarını olduğu gibi telefondan kağıda geçirmişimdir. buna rağmen 60 alıp kalmışımdır. şimdi adama kopya çektim diyemiyorsun ama kağıdın 100lük olduğundan eminsin. mail atıp bir yanlışlık olduğunu, kağıdın tekrar okunmasını rica ediyorsun. akademisyenimiz cevap vermiyor. bir süre sonra sinirleriniz geriliyor ve rica kısmını ortadan kaldırarak akademisyene hata yaptığını, kağıdı tekrar ve düzgün okumasını istediğinizi belirtiyorsunuz. anında cevap veriyor.

sadece bu olay özelinde hareket edecek olursak; insanların geleceği konusunda önem arz eden kağıt parçasını layığıyla okumamak, nezaket çerçevesinde atılan mailleri görmezden gelip emir verir biçimde yazılan mailleri görmek, "kusura bakma benim yapabileceğim bir şey söz konusu değil diyerek geçiştirmek, kendi kaynağına puan vermemek.

daha liste uzar gider. tek bir olayda 3 neden buldum. geçmiş 5 seneyi düşünsem neler neler çıkar.
  • öğretmen ile karıştırılmalarıdır. lisede ne bok yersem yiyeyim dersten geçerim kültürünü terk edip kısmen daha zor seviyeye geçince kendinden nefrey edemeyen insanların nefretini illa birisine kanalize etmesinden kaynaklıdır. akademisyen için eğitim vermek tek sorumluluğu değildir. tüm akademisyenleri savunmak gibi bir niyetim yok fakat eğitim öğretim yönetmeliğinden bir haber, ailesi tarafından hazıra alıştırıp üniversiteye salınmış bir güruh ile uğraşmak kolay değildir. egosu ile yaklaşan (ki genelde ünvan olarak daha aşağı seviyelere indikçe ego artar) kişileri liste dışı bırakacak olursak, nezaket çerçevesinde kalındığı sürece derdinize (zorunda olmasa dahi) derman olacak kişilerdir. nitekim insanlardır.