şükela:  tümü | bugün
 • kurtuluş'tan dolapdere'ye inen dik yokuş. arabayla inerken 30 km/h'yi geçmemekte fayda vardır; zira kaza yapmaya/frenin patlamasına son derece elverişli bir yoldur.
 • hayatımın en dik yokuşu. 6-7 yaşlarımda, okula gitmek için her gün tırmandığım yokuş. çantamı ablam taşırdı ama yine de çileli işti. okul dönüşü ise kollarımı iki yana açar uçarcasına koşarak inerdim bu yokuşu.

  70'li yıllarda bu yokuşun dibinde şalvarlarından mavi bandrollü marlboro fışkırtan harbi dolapdereli ağır ablalar, teyzeler konuşlanırdı.

  o zamanlar parke taş olan bu yokuş karla kaplandığında en kral kış turizmi merkezine on basardı. ta yokuşun başından kurtuluş son duraktan aşağı gerek kızakla gerek kontraplakla gerek muşambayla kaptır koyver yaptığımızda taa dolapdere'ye kadar jilet gibi kayardık.

  sokağa çıkma yasağı olduğu bazı günlerde bu yokuşta çift kale maç yapmışlığımız bile vardır harbi harbi.
 • dolapdere ile kurtuluş caddesi arasında bir medeniyet köprüsü görevi görmekteydi bir zamanlar.

  daha net ifade etmek gerekirse; dolapdere'den kurtuluş caddesi sinemköy durağına kadar olan bölgede yaşayanların çok azı o muhitin yerlisi/eski halkı olarak yer alırken, geri kalanı dolapderede ve tarlabaşında gerçekleşen yıkımlar nedeniyle feriköy bölgesine doğru göç etmeye başlamış olan yetmiş iki milletten all-star kadrosu şeklinde özenle seçilmiş at hırsızlarıyla kaynamaktadır.

  kısacası dolapderenin ve tarlabaşının sınırları genişleyerek artık bu akağalar caddesi ve sinemköy durağına kadar olan bölgeyi de sosyolojik olarak ve adli vakalar bağlamında artık içine almıştır.