şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ...yiyeceklerin yemek borusundan asagi itilmesinde azalma ve alt yemek borusu sfinkterinin yutma sirasinda gevseme yetersizligiyle gelişen, kati ve sivi gidalarin yutulmasinda güçlük...yiyeceklerin regürjitasyonu (yutulan yiyeceklerin tekrar agza gelmesi), gögüs agrisi, kan kusma, kilo kaybi, öksürük hipersalivasyon ile karakterize yemek borusunun bir hastaligidir...
 • yemek borusunda primer peristaltik dalganin olmayisi ve yemek borusunun yutma refleksine gevseme ile yanıt verememesidir. nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, yillik 100 000 de 1 kiside her yasta gorulebilen bir hastaliktir.

  (bkz: ozafagus)
  (bkz: peristaltic)
  (bkz: reflu)
 • yiyeceklerin yemek borusundan aşağı itilmesinde azalma ve alt yemek borusu sfinkterinin yutma sırasında gevşeme yetersizliğiyle kararterize yemek borusunun bir hastalığıdır.

  nedenleri :

  peristaltizm azalmıştır veya yoktur
  yemek borusu-mide bileşkesindeki kas yapısının gıda proksimale geldiğinde, gevşemesinde kusur vardır.
  yemek borusunun sinirsel stimülasyonunda ( uyarısında ) eksiklik vardır.
  yemek borusu inervasyonunda hasar
  parazitik enfeksiyon
  herediter ( kalıtsal ) faktörler

  görülme sıklığı :

  30-60 yaşlarında daha fazla olmak üzere her yaşta görülebilir ; kadınlarda daha sıktır.

  insidans : 2 / 10.000

  korunma

  koruyucu önlemleri yoktur. ancak hastalığın tedavi edilmesi , komplikasyonlardan korunmaya yardımcı olabilir.

  belirtiler
  katı ve sıvı gıdaların yutulmasında güçlük
  yiyeceklerin regürjitasyonu ( yutulan yiyeceklerin tekrar ağza gelmesi
  göğüs ağrısı
  kan kusma
  kilo kaybı
  öksürük
  hipersalivasyon ( tükrük artışı )

  tanı/teşhis
  fizik muayene bulguları
  üst ve alt sindirim sistemi grafileri
  göğüs filmi
  özofagial manometri

  tedavi

  tedavide yaklaşım alt yemek borusu sfinkter basıncını azaltmaktır. bu , özel aletlerle sağlanabilir.
  uzun etkili nitratlar veya kalsiyum kanal blokerleri gibi ilaçlar alt yemek borusu sfinter basıncını azaltmak için kullanılabilir.

  diğer yöntemler başarısız kalırsa alt sfinkter basıncını alatmada cerrahi yöntem uygulanabilir ( bu yöntem özofagomyotomi olarak adlandırılır ) .

  komplikasyonlar/riskler

  yemek borusu delinmesi
  mideden yemek borusuna yiyecek veya asit regürjitasyonu
 • ayrıca tedavi olarak endoskopik botulinum enjeksiyonu ile ach (asetilkolin) ekzositozunun azaltılması ve bu sayede relaksasyon sağlanan özefagus'un motilite bozukluğudur.
 • ba'lu grafide kuş gagası görünümüyle spesifiktir.
 • özellikle uzun süren akalazya, özefagus karsinomu gelişiminin 7 kat artış gösterdiği primer bir özefagus motilite bozukluğudur.
 • en sık semptomu paradoksal disfajidir. disfaji genelde sinsi gelişir. hastalar yemeklerden sonra ayağa kalkmak ve hareket etmek ihtiyacı hissederler. geceleri pulmoner aspirasyon gelişebilir öyle ki akalazyadan en sık ölüm nedeni aspirasyon pnömonisidir. hipertonik sfinkter regurjitasyonu önlediğinden gastroözofageal reflü görülmez. ayrıca akalazya, özefagusun squamous-cell carcinomasını predispozan bir faktördür.
 • (bkz: #43178677)
 • myenterik pleksustaki* ganglion hucrelerinin sayisindaki azalmaya bagli alt ozofageal sfinkterdeki gevseme yetersizligidir.
  lokma mideye yavas gecer ve yukarida birikir. bu nedenle darligin yukarisinda ozofagus dilatesie ve gida ile doludur. en onemli belirtisi yutma guclugudur.

  trypanosoma cruzi'nin neden oldugu chagas hastaliginda da gorulur.
 • 1638 yılında bir cerrah akalazya hastasıyla karşılaşıyor. bakıyor ki özofagusta gevşeyememe sorunu var. basit ve doğru bir mantıkla olaya yaklaşıyor; daralan bölgeyi genişletecek ama basınca da yenik düşmeyecek sağlam bir şey konmalı. hastanın darlık bölgesine tam nasıl yerleştirdiğini bilmediğim bir şekilde balina kemiği yerleştiriyor ve gevşeyememe sorununu aşıyor demek isterdim ama özofagus perfore oluyor, hasta sizlere ömür.

  (bkz: levent kodal)