şükela:  tümü | bugün
 • cnn, microsoft gibi buyuk sitelerin ce$itli ulkelerdeki mirrorlarini manage eden $irket. kullandiklari sistemle kullaniciyi transparent olarak en yakin mirror'a yonlendirirler. internet'in hizli ve efektif kullanimini saglayan onemli $irketlerden biridir.

  bandwidth'i sagladiktan sonra isteyen her $irket ba$vurup akamai partner olabilir. http://www.akamai.com/ adresinden homepage'lerine ula$ilabilir.

  yurtdi$inda "internet is faster, because of us" ve "delivering a better internet" sloganlarini kullanan reklamlari da mevcuttur.

  turkiye'deki akamai partner'lari $imdilik comnet ve netone'dir.
 • root dns servers uzerinden belirli ip'lere belirli sorgularda belirli cevaplarin verilmesi uzerine kurulu transparent proxy sistemi, hatta komunitesi.

  ilgili isp, silent bgp kullanarak sadece kendisini degil peer'larina da akamai eri$imini acabilir, ancak dns forwarder kullanilmasi halinde sistem sicmaktadir.
 • (bkz: cdn)
 • her yerdedir bu akamai. elalemin sitesinden bi $eyler cekmeye calistiginizda birden sagda solda bi "akamai" gorursunuz.. sonra dikkatinizi ceker "nedir lan bu" dersiniz her yerde akamai vardir.. "japon durmuyo abi" dersiniz sinsi sinsi..
  cok icli bi reklam filmi vardi bu $irketin.. kocaman binalar gosteriyolar, bir suru insan, sonra da "all these people are working for you, working for a better internet" gibisinden bi seyler diyolar.
  en sonda ekranda "akamai: delivering a better internet" yazar.. "allah be" diyosunuz "yuruyun lan japonnar"..
 • (bkz: url israfi)
 • apple ile olan anlaşması çerçevesinde itunes hizmetinin bandwith ihtiyaçlarını karşılayan şirket. apple itunes üzerinden video satma/kiralama projesini açıklmasıyla akamai'ye gün doğmuş, şirket hisseleri değer kazanmıştır.
 • microsoft'un sitesinden akamai download manager ile download manager ile windows 7'yi indirirken rahat rahat 200'ün üzerinde hızlar görüyordum ancak adobe'un sitesinden bir şeyler indirirken 120'lerde oynuyor hızım. tam olarak anlamadım bu olayı ben. aslında biz herşeyi aynı yerden indirmiyor muyduk bu akamai sayesinde? böyle dağıtık sistemler falan karışmıştı işin içine. biz de bu sayede eşşekler gibi hızlı download yapıyorduk. ee ne oldu?

  biri bana anlatsın, o da sensin.
 • interneti kullanırken farkında olmadığımız halde internet sitelerindeki içeriğin sitelerden interneti kullanan ziyaretçilere taşıyan, 1989'de html'yi geliştiren tim berners-lee tarafından 1995'in başlarında dünyanın en iyi üniversitelerinden massachusetts institute of technology'de temelleri atılmaya başlanmış ancak kurumsal alanda çalışmaya ise 1999 yılında başlamış ve internetin en önemli oluşumlarından birisi haline gelmiş dev şirkettir. şirketin internet alanında sunduğu en önemli çözümlerden birisi müşterilerin web sitelerini ziyaret eden kişilerin bulunduğu lokasyonu tespit etmesi ve internet trafiğini bu lokasyona çok daha yakın olan sunucular üzerinden gerçekleştirerek daha hızlı ve az paket kaybına uğrayan bir trafik sunmasıdır. şirketin sunmuş olduğu bu çözüm 1998 yılında mit'de düzenlenen mit $50k entrepreneurship competition yarışmasına katılarak 100 proje arasında ilk 6'ya girmiştir. çoğu kişi bir japon şirketi olduğunu düşünsede kendisi tamamen boston'da daha doğrusu mit'nin içerisinde doğan amerikan şirketidir. şirket 1999'da o zamanların internet devi yahoo'ya hizmet vermeye başlamıştır. şirketin günümüzde ibm, csc, eds, hp, nec, us-analytics, telefonica, verizon wireless, adobe, digital river gibi büyük ve alanında iyi olan müşterileri bulunmaktadır. akamai çözümlerini kullanarak internet üzerinden satış yapan, haber içeriği ve müzik içeriği sunan önemli müşterilerinden bazıları circuit city, marks&spencer, fila.com, overstock.com, etoys, footsmart, bbc, nbc, reuters, espn, npr, napster ve clear channel olarak özetlenebilir. şirketin ana merkezi massachusetts,cambridge'de bulunmaktadır. amerika'da bellevue, san mateo, long beach, san diego, englewood, dallas, chicago, atlanta, reston, new york ve cambridge'de, avrupa'da ingiltere'de staines, fransa'da paris, ispanya'da madrid, italya'da milan, almanya'da unterfoehring ve isveç'de stockholm'da, asya'da ise hindistan'da bangalore, singapur'da, çin'de beijing, kore'de seoul ve japonya'da minatoku'da son olarakta avustralya'da sydney'de ofisleri bulunmaktadır. şirket "powering a better internet" adlı vurucu bir slogana sahip olduğu gibi şirketin kendisi dünyada bulunan internet trafiğini %10 ile %20'sinin akamai çözümleri, ağları ve alt yapısı ile sağlandığını belirtmektedir. internet siteleri üzerinde çok sağlam istatistik sunan bölümlerde mevcuttur.
 • http://www.akamai.com/…tml/technology/dataviz3.html adresinde active streams, http hits\sec vs gibi bilgiler alinabilir.

  bunun disinda bu amcalar demektedir ki anlik olarak 650 gbit web based trafik ustumuzden akmakta..
 • cdn hizmetlerine cok bilinen bir ornek;
  (bkz: static.ak.fbcdn.net)