şükela:  tümü | bugün
  • ismini vererek rencide etmek istemediğim bazı akaryakıt istasyonlarında yapılan dolandırıcılık türü. bu konuda tüm sürücülerin müthiş dikkat etmesi gerekiyor, zira geçtiğimiz günlerde bu sebeple maltepe'de bir benzin istasyonu kapatıldı. olay şu. yakıt alıyorsun. adamlar yakıt koymuyor. ama koyuyormuş gibi gösteriyor. ya da eksik dolduruyor. nasıl yapıyorlar anlamadım, belki bilgisayarlarında özel bir ayar vardır.

genelde bu işi siz başında beklerken değil, kredi kartı ile benzin alınca tahsilat için markete gittiğinizde yapıyorlar.

tecrübelerime dayanarak tespit ettiğim iki istasyon var şu an.

olay 1: benzinciye girilir 20 tl benzin alınır ( otomatik benzinli aracıma çok yaktığı için 20 tl den fazla benzin almak nasip olmadı zaten ışık hiç sönmüyor anasını satayım). hadi diyelim ki bu araç kilometre de 50 kuruş yakıyor olsun. 20 tl yakıtla bu aracın 40 km gitmesi gerekir ki burada rakamları abartarak veriyorum. aracın benzin ışığı benzinin bitmesine 65 km kala yanmaktadır. 3 kilometre gidilir benzin ışığı yanar. o şekilde şehir içinde normal devirlerde araç kullanılır. yaklaşık 40 km gidildikten sonra başka bir benzinciden tekrar benzin alınır. bu sefer aracın benzin ışığı sönmüştür. ve aracın yol bilgisayarı 87 km'lik yakıt kaldığını göstermektedir. şimdi bu adam enayi mi fazla mı yakıt koydu bu arabaya. değil tabi. önceki eksik doldurdu.

olay 2: daha bu akşam başıma geldi. araçta 66 km lik benzin kalmıştır. toplamda 30 km yol yapılır ve benzinciye girilir. her zaman ki gibi 20 liralık benzin alınır ve kredi kartıyla ödemek için içeri gidilir. araba ça çalıştırıldığında ne hoştur ki arabanın benzin ışığı hiç sönmemiştir. hatta ibre oynamamış bile. sonra nolur nolmaz diyerek yolda kalmayım diye tekrar yakıt alınır, bu sefer adamın başında beklenir. ibre biraz kalkar fakat ışık yine sönmez.

altımdaki araba ferrari değil, bu kadar benzin yakmıyor haliyle. formula 1 araçları bile bu kadar benzin yakmaz lan.

neyse özetle diyeceğim;

1. fakirliğin gözü kör olsun
    2. aracınıza yakıt alırken dikkatli olun. kredi kartıyla ödeme yapacak olsanız bile adamın tepesinde bekleyin. ayrıca nerde ne yakıyorsunuz hesaplayın, aldanmayın.
  • dün yolda seyir ederken lpg ışığı kırmızı yanmaya başladı. en ucuz yerden almak için denk gelen benzin istasyonlarındaki lpg fiyatlarına göz gezdirirken normalde 2.20, 2.24tl arası fiyatlar değişirken 2.03'e takıldı gözüm. sert bir frenle girdim istasyona. ucuz bulmuşken kaçırmadım fırsatı, fullemesini istedim pompacının. dolduktan sonra bir baktım fiyat 63tl yazıyor. iyi olmayan matematiğim ile hafif bir düz mantık kurarak ulan dedim 30lt kapasiteli tüp 2.03e karşın toplam 63 lira geldi -ki daha tamamen boşalmadı ki bu tüp- 27lt boş olsa 55 lira civarı ödemem gerekiyor 63 ne?

- nasıl olur abicim dışarda 2.03 yazıyor.
    - o 4 ay önceki fiyattı yuaaa bir türlü değiştiremedik yuaa, kusura bakma yuaaaa.

adamın tavrına kıl oldum. zamanında büyük bir markette çalışıyordum, bir keresinde etiket fiyatını değiştirmeyi unutmuştum. pezevengin biri almış ürünü kasada fişi kontrol ederken fark etmiş. mesleği neydi bilmiyorum ama adam bilimsel bilimsel anlatmıştı durumu. düşük olan etiket fiyatından vermiştik. ben de aynı şekilde açıkladım pompacıya durumu, o yazan fiyattan vermesi gerektiğini söyledim. telefonla bir iki yeri aradı sonra hesap makinesiyle bir hesap yaptı. 57,49tl dedi. verdim parayı bastım çıktım.

altı üstü 5 lira için bu kadar çene yaptım ama iş bu vurdumduymazlık, bu üşengeçlik, insanları salak yerine koymaları olunca o 5 lira benim için 5000 lira oldu. o 5 lira ile 10 tane midye yedim mutluluğuma mutluluk kattım.
  • tabelada farklı pompada farklı fiyat verilmesiyle oluşan sahtekarlıktır.

http://www.aktifhaber.com/…agina-dikkat-610163h.htm
  • "pompacıların 11 hilesi" başlığıyla haber olmuştur.
    vatandaşların , araçlarına yakıt alırken karşılaştıkları hileleri tespit eden bilim , sanayi ve teknoloji bakanlığı , istasyonları mercek altına aldı. işte o hileler;
    -akaryakıt istasyonunda araç plakası girilmeden satış yapılması ve satış sonrası fatura verilmemesi...
    -türkiye'de akaryakıt satışlarının kontrol altına alınması ve vergi kaybının önlenmesine yönelik olarak oluşturulmuş bulunan ve akaryakıt pompasına bağlı bulunan ödeme kaydedici cihazların en önemli parçası olan yazar kasa ara birim ünitesinin devre dışı bırakması suretiyle haksız kazanç sağlaması...
    -akaryakıt istasyonlarında araç yoğunluğunun fazla olduğu saatlerde, istasyon çalışanlarınca araçların bilinçli olarak eksik veya kaçak yakıt veren belirli sayaçlara yönlendirilmesi...
    -akaryakıt istasyonları denetimleri esnasında, bilinçli elektrik arızası meydana getirilmek suretiyle hileli akaryakıt satışı yapılan sayaçların, uzaktan kumanda düzeneği ile durdurulması...
    -istasyon içinden veya etrafından giriş çıkış yapılabilecek ve dikkat çekmeyecek yolların bulunması...
    -...
    uzayıp gidiyor.

koyun can derdinde kasap et derdinde. özünde tümüyle bakanlığın vergi gelirleri gözetilerek tespit edilmiş hileler olup, ortada vatandaşın çıkarını doğrudan koruyan bir yaklaşım görünmemektedir.

haa devlet o vergilerle otoyol filan yapacak vatandaşına değil mi ama. sonra da yapılan otoyolların satılıp yenilerinin yapılması vs. vatandaşın sağılımına devam edilecek.
  • dün, lpd aldım. pompacıya doldur dedim. kasaya visa çektirmeye gittim, kasanın orda lcd ekran var, böyle bakıyorum ne kadar dolduğuna. arkadaş bizim fiyat sürekli artıyor... neyse durdu, baktım 46 litre yazıyor. ya bizim arabanın depo zaten 30 litre mi ne... içinde de en az 5 lt vardır. nasıl olur da 46 litre olur? bunu yapan da gazoil değil yani, bildiğin markalı istasyon...
  • (bkz: vay amk)
  • bir kadın olarak şu ülkede yapmadığım iş kalmadı, sanayiciler bile tanıyor artık beni, düşünün. bundan sonra kendi benzinimi de kendim doldurup, bir de pompacılık yapacağım.

olaya bakar mısın. ben de allahtan kurnaz kadınım. hep beklerdim pompanın başında. tesadüf değilmiş güvenmemem.
  • arabaya binecekseniz satın alın.
    elinizdeki araba size biniyorsa satın.
  • enerji ve tabii cart curt bakanlığından, epdk'dan gelen haysiyet yoksunu rüşvetçi pezevenklerin eline verilen zarflarla görme yetileri engellenir ve genellikle en çok satış yapılan tabancaların ayarlarıyla oynanır.

1 litre için para öder, 0,995 litre yakıt alırsın ve yazarkasadan 1 litre fişin basılır. araç sahibinin pek farkına varabileceği miktarlarda çalmazlar ancak günde 50 ton yakıt satan bir istasyon bu yöntemle günde 250 litre yakıt çalmış olur. motorin/benzin ortalamasını 4,30 tl alsan (motorin daha fazla satıldığından) günde 1075, ayda ise 32250 tl hırsızlıktan kazanç elde edilir; malı da günlük çekersen kimsenin ruhu duymaz.