şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dolar kuru artışı nedeniyle yeni zamların ötv’den karşılanması ve akaryakıt fiyatlarının sabitlenmesi uygulamasının neden olduğu durum.

  dolar kurunda herhangi bir düşüş olmaz ve ötv uygulaması 24 haziran’a kadar devam ederse toplam vergi kaybının 500 milyon tl’ye ulaşacağı öngörülüyor.

  seçimlerden sonra kobrayı salacaklar.

  https://www.sozcu.com.tr/…fi-300-milyon-tl-2452191/
 • seçimlerden sonra en az 7.5 dan kapıyı açacak bence benzin fiyatı. pompacılara pompa yetkisi veriliyor tamamen.
 • yanlış haber. aylık ötv kaybının maliyeti epdk hesaplarına göre 1 milyar tlyi buluyor. tabi kdv gelirindeki artış hesap dışı. seçimlerden sonra kalkması muhtemel benzin yaklaşık 7 tlyi bulur.
 • konu cahiliyim ama zaten %55'i vergi olan bir ürün nasıl vergi zararına dönüşebiliyor?
 • üstte vergi zararını soran arkadaşa :

  vergi zararı değil "vergi geliri" zararı. yani sen diyelim ki hükümetsin. 5 liralık üründen 10 lira da vergi alıyorsun. toplam satış değeri 15 oldu. 15 liraya günde 10 tane satılıyordu bundan diyelim. eline tanesi 10 liradan 100 tl vergi geliyordu. şimdi bunu artık günde 5 kişi alıyor ve eline vergi geliri olarak 100 tl yerine 50 tl geçiyor. işte sana vergi olarak gelen parada aradaki bu 50 lira düşüş "vergi geliri" zararıdır hükümetin.

  farkındalık yaratır ve hamle yapmaya zorlar. vatandaşın gerek isteyerek (bkz: pinarurunleriboykot) gerekse mecburen (örn. arabası olan birinin aşırı vergilerden dolayı aracını satıp toplu taşımaya başlaması) market tercihleri hükümet olarak seni karar almaya iter.

  gerçi hükümet olarak ortalığı bok eden de sensindir zaten. niye bok ediyorsun olm ortalığı allah allah? *

  giderek daha dev sıçıldığının işaretidir bu durum.

  editimla.

  2.edit : beton adam uyardı, düzeltmelerle şöyle ekleyeyim

  üşenenlere özet : maliyet artışı sebebiyle bir üründe yapmak zorunda olduğunuz bir vergi artırımını yapmayıp fiyatı sabit tutmak ve bunun yerine eski vergiden kısmak.

  vergi kaybı aslen ek olarak satışların düşmesinin yanı sıra, akaryakıtın maliyetine gelen zamların satış fiyatına yansıtılmamasından da kaynaklanıyor. örn. eskiden benzinin litre fiyatı 6.5 tl idi, bunun mesela 4 lirası vergi, 2.5 lirası ise benzinin maliyeti idi. şimdi usd artınca 2.5 tl olan maliyet 3-3.tl civarına çıktı ama seçimler yakın diye bu benzin litre satış fiyatina yansıtılmadı. haliyle alınan vergi azaldı.

  seçim sonrasında bu hükümete oy veren arkadaşlar zaten zamlardan arabaya bile binemeyecekler.
 • anlamayan arkadaslar icin

  normalde dolar/tl ve/veya petrol/dolar arttigi zaman benzine zam geliyor ya.

  ha iste gecenlerde bir karar alindi..dolar/tl ve/veya petrol/dolar arttigi zaman bu benzin fiyatlarina yansitilmayacak. oradaki artis kadar vergi azaltilacak. yani benzin fiyati bir sureligine sabitlenecek. burada bahsedilen kayip vergi gelirlerindeki kayip
 • yukarıda suserın belirttiği gibi ,seçim sonrası aradaki fark ağzımızdan burnumuzdan çıkacaktır.tamamen seçime yönelik hamleler.seçim öncesi hiç kimse, hem oy isteyip hem zam yapmaz.
 • vergi kaybı demeyelim ona. vatandaşın sırtına yüklenen fazladan vergi desek daha doğru olur. yıllarca vatandaşın sırtına yüklenen yüksek vergiler ile sefahat içinde yaşayanların biraz olsun silkelenmesi gerektiğini gösteren durumdur. biz yıllarca dişimizden , tırnağımızdan artıra artıra bu vergilere karşı koymaya çalıştık fakat gün devletin de kemer sıkması gereken gündür. çünkü halkta artık para bitti. sıka sıka suyunu çıkardılar halkın.

  edit : arkadaşlar biraz kendinize gelsin. bütçe ileride çok açık verecek vs. demeyin. devletin bütçesini, halkın sırtına ağır vergiler yükleyerek oluşturan devlete suç bulun. devletin bütçesini ayarlarken ne de olsa milyarlar gelecek zaten şuraya bir saray yerleştirelim , şuraya da yazlık saray yerleştirelim hatta yetmiyor oraya 80 arabayla gidelim derdinde olanlara suç bulun. her aldığınız bir litre benzin için bir litre de devlet için alıyorsunuz farkında değilsiniz. çok mu zenginsiniz 45 litre deposu olan bir araç için bir 45 litre de devlet için harcayacak kadar ? sonra isterseniz 10 - 15 bin lira maaş alın yine de bu para nasıl yetmiyor diye oturup düşünürsünüz. düşünsenize , asgari ücretli vatandaş ne yapıyor diye. yıllar içerisinde oecd ülkelerinde ötv oranı her geçen gün düşerken türkiye'de ne çok gidiyorsa ona ötv ekleyerek ek vergi ekliyorlar. vergi adaleti diye bir şey yok bir kere türkiye'de. her yıl milyarlarca lira ciro yapan şirketlerin ne kadar vergi verdiğini kaç kere araştırdınız ? kaç kez o şirketlerin vergi borçlarının sıfırlandığını biliyor musunuz ? normal bir vatandaş olarak kaç kez vergi borçlarınız sıfırlandı peki ? bir kuyumcuya girdiğinizde vergi levhasında ödediği vergi miktarına hiç dikkat ettiniz mi ? hangi kuyumcuyu bulunduğunuz şehrin vergi sıralamasında üst sıralarda gördünüz ? istiyorlar ki halk, para pul hesabı yapmaktan kafasını kaldıramasın. biraz kaldırınca kandırıldığınızı anlıyorsunuz çünkü.