şükela:  tümü | bugün
  • türkiye’de benzinin litresinden 2.37, motorinden ise 1.79 lira özel tüketim vergisi (ötv) alınıyor.

yapılan değişiklikten sonra akaryakıta gelecek zamlar ötvden düşürülerek vatandaşa yansıtılmaması hedefleniyor. ben de bu politikanın ne kadar süreceğini merak edip böyle bir başlık açtım ve son gelen zamlardan sonra ne kadar ötv miz kaldığına bakacağız.

benzine 27, motorine de 32 kuruşluk zam yapıldı. ancak hükümetin 24 haziran öncesi aldığı karardan dolayı bu zam, pompaya yansımadı.

benzin ötvmiz 2.37 - 0.27 = 2.10 tl

motorin ötvmiz 1.79 - 0.32 = 1.47

motorini erken harcayacaklar matmazel

edit :
    lpg için 9 kuruş, motorin için 23 kuruş, benzin için 25 kuruş gelmiş zamdır.

benzin kalan 2.10 - 0.25 = 1.85

motorin kalan 1.47 - 0.23 = 1.24 tl

dayan oğlum motorin ahahahahah.
  • (bkz: güzel tespit)
  • devlet için büyük bir gelir kapısı olan durumdur... adam gelirini niye azaltsın bile bile... aptal olan biziz devletimiz değil karışıklık olmasın...
  • 10 liraya sabitlenince.
  • otvnin kdvsini unutmusun, benzindeki otv dususu 0.27 degil, aslen efektif olarak 0.23 liradir. uzerinde kdv ekleyince 0.27 oluyor. kisaca 2.37x1.18 = 2.80 tl benzinin kdvli otvsidir. ondan 0.27 tl cikartirsan olur.

ayrica bu uygulamanin cok uzun surmeyecegini bildigim icin otv sifirlanamayacaktir.
  • almanya mandasına girdiğimiz zaman.
  • seçim sonuçlarına göre 25 haziran veya 9 temmuz günü geri gelecek o ötv. o yüzden çok şeyetmeyin bence.
  • gelen zamların hızına bakılırsa 15 gün içerisinde ötv sıfırlanır. sonra gelen zamları devlet sübvanse etmeye çalışır ama o da bir yerde patlar.
    sonrası iyilik güzellik. ötv payının seçime kadar bile fiyatları sabit tutmaya yeteceğini sanmıyorum.
  • kabaca hesaplayalım.

litresi 6 liraya alınan benzinin yaklaşık 2.4 tlsi ötv. (kdv de ayrıca 90 kuruş).

yani ötvnin sıfırlamabilmesi için, kur veya ham petrol fiyatlı 2.4 tl'lik bir artış gerçekleşmesi lazım.

2.4/ 6 eşittir 0.4. yani doların (petrol fiyatlarının artışını şimdilik bir kenara bırakalım) yüzde 40 değer artışına ihtiyaç var.

bugünkü kurdan 4.65 x 0.4 eşittir 1.86.

yani dolar 6.51 tl'ye ulaştığı gün, artık devlete benzin için ötv ödemeyeceğimiz mutlu gün olacak.

kdv ve her türlü fahiş diğer üretim, dağıtım ve bayi fiyatlarını ödemeye devam ama buna bile şükür diyebiliriz.