• nuri babası, düzenbaz sinanı ve gerçek bi anadolu delikanlısı olan ali kemaliyle kalbimizi fetheden efsane dizi. gerçek bir kahkaha şöleniydi keşke geri dönse veya biz fanlar için bir bluray diski çıksa. çıkarılmış sahneler, nuri baba yorumu farkıyla dizi vs.
  • bu dizideki polislerin, arkadan dolanarak çözemeyecekleri sorun yok.
  • en son kaçıncı bölümü oynandı bilmiyorum ama geçmiş bölümleri ve gelecek bölümleri için spoiler vereyim:

- neee! sinan'ı mı kaçırmışlar?!
  • bu dizinin ciddi bir takipçisiyim. "kim izliyor?" diyenlere de hayret ediyorum. korsan taksi mitingi olmuştu bir sene kadar önce. oraya gitmiştim. sahneye akasya durağının oyuncuları çıktı. zeki alasya da konuşma yaptı. tüm miting boyunca daha büyük bir coşku yaşandığına şahit olmadım.

dizideki her bölümde yer alan hikaye absürd olmaktan da öte bir anlamsızlık taşıyor. izlerken sadece morfolojik bir çıkarım yapmak mümkün, bir anlam çıkarmak mümkün değil. bu yüzden dış aksiyon insanı fazlasıyla germekte ve izleyiciyle dizi arasında aslında bir nevi stockholm sendromu yaşanmakta. ben ola ki, zaplarken bu diziye rast gelirsem kanalı değiştiremiyorum. beni esir alıyor tüm o anlamsızlıklar bütünü. ve "abi nasıl olur ya? bu ne abi ya? bu ne lan?" diye diye dizinin bir bölümünü bitiriyorum. bundan garip de bir haz alıyorum, yalan yok. okuduğum tüm kitapları yakmak, beynimdeki en son bilgi kırıntısını da kuşlara yem etmek istiyorum. akasya durağı eroin gibidir. başlarsanız bırakamazsınız. siz en iyisi uzak durun.
  • bir yönüyle takdir ediyorum bu diziyi. "bi işi boktan yapacaksak, her tarafını boktan yapalım." anlayışına hakimler. bi standart tutturmuş adamlar. jenerik bile power point sunusu tadında. gel gelelim, şarkısını ağzımı yaya yaya söylemeyi çok seviyorum. böyle yavşak yavşak.
  • sıcacık atmosferi ve çaktırmadan verdiği ince mesajlarla salı gecelerime anlam katan mükemmel dizi. sinan ve ali kemal karakterleri özellikle incelenmelidir, ayrıca zencisinden, japonuna 175 adet sevgili değiştirip halen namuslu takılan osman aga'nın kızı da gerçek bir leydidir.
  • her türlü kriminal vakanın arkadan dolaşma taktiğiyle çözüldüğü efsane dizi.
  • fun facts:

-dizinin ilk bölümlerinde nuri abi ramazan abi'ye(çiçek taksi) pay respects bazında "taksiciliği sizden öğrendik, büyüğümüzsünüz vs..." kelamları etmektedir. yine çiçek taksi dizisinde son bölümlere doğru ölmüş olan kazım abi ise başka bir isimle nuri abi'nin ortağı olarak durağın başına geçmektedir.

-yine ilk bölümlerde komedi öğesi olarak durağa konuşlandırılan(bizimkiler'deki maşuk hesabı) konuşan papağan(parakit) "rosella" türüdür. hayır, rosella'lar gerçekte çok konuşkan papağanlar değillerdir. ancak çok güzel ıslık çalarlar. gri papağan veya macaw bulamamışlar herhalde.

-osman aga' nın kızı dilek dizi boyunca türki cumhuriyetli çocuk, obayama, ve alp kırşan ile olan yaşanmışlıklarından sonra hayri(namı diğer fadıl fıdıllıoğlu'nun yaşlanmış ve kel hali) ile evlenmektedir. bizim gibi çekici olmayan erkeklere bir ümit ışığı olmuştur bu.

-yine dizinin sonlara doğru olan bölümlerinde, ki tahminimce ara verdikten sonraki bölümlere denk gelir, sinan'ın kaynanası(evin esen vefat etti), seyit'in eşi gibi ana karakterler oyuncu değişikliğine uğramıştır.

-dizi başta "şöför nebahat" teması üserine kurulmuştur. melek baysal bu ilk bölümlerde hem kel hem fodul; hem işe ihtiyacı olan ama durakta ona buna nasihat etmekten de geri kalmayan ukala şöfer abla rolünde oynamış ancak kendisinin diziden ayrılması ile jenerik müziğindeki "melahat ablaaaa" kısmı da değiştirilmiştir. şöför melahat teması "abandoned plot layn" olarak geçmişteki yerini almıştır.

-yine ara verdikten sonraki yeni çekimlerde safiye'nin usman üzerine zengin koca arama çabası içine girmesi gibi karakter özelliklerinin dışında olan temalara da yer verilmiş, karakter arkları yara almıştır.

-sabahları tv2'de dizinin tekrarları yer almakta olup evden çalışılan günlerde şugar şugar izlenmektedir.
  • gta istanbul gibi bir şey. suç her yerde, fakat korkutucu değil. az önce osman aga traktörle 2 kişiyi kovalıyordu mesela...

heh, şimdiden adamın teki bir kadını inşaata sürüklemiş, kadın bırak diye bağırdı, 3 polis ekibi geldi... kadını kaçıran adam kızı aşağı atmakla tehdit ediyor fakat zeki alasya da aşağıda, o varsa sorun yok.

...ve şimdi adam tek başına apartmandan aşağıya düştü, taksi durağında çalışan iki kişi onu havada yakaladı ve adama şakalaşıyormuşcasına ''şimdi işin bitti ha'' dediler.

izlemek lazım, yazı dili akasya durağı'nı anlatmakta yetersiz.
  • her bölümünde en az bir kez şu türden algılayamama diyalogları barındıran dizi.

telefon gelir.

nuri baba: ne sinan mı vuruldu?

durak ahalisi;

x: nolmuş sinan'a?
    y: uiyy sinan abi vurulmuş mu?
    z: nuri baba kim vurmuş sinan'ı?
    alfa amk: sinan iyi miymiş?

nuri baba: yaa çocuklar bi durun da anlayalım.

asdasdasdasdsad.

"her bölümünde" ifadesi, üzerinde fazla durulmamasını arzu ettiğim bir şey bu arada.
hesabın var mı? giriş yap