şükela:  tümü | bugün soru sor
 • akbank, isbankasi ve garanti bankasi’nin turk telekomun %55’ini satin almasi icin 5 temmuz 2018'de rekabet kurumu’na basvurmasi olayidir.

  turk bankalari tarafindan kredi verilerek oger tarafindan satin alinan ancak kredi odemelerini yapamamasi sebebiyle yine turk bankalari tarafindan satin alinarak kurtarilacak telekom sirketidir. boyle buyuk ve sabit hatlarda monopol olan telekom sirketinin oger'in kendi kaynaklariyla degil, turk bankalarinin kaynagi ile satin almasi, zarar et(tiril)mesi ve oger'in odemeleri gerceklestirememesi sebebiyle dolayli yoldan (hukumet tarafindan degil) bail out yapilmasi, bu ulkede bir seylerin ters gittigini apacik gosteriyor.

  kaynak 1
  kaynak 2
 • okurken "bu nasıl saçmalık" diye mırıldandığım olay.bankaların bankacılık dışında işler yapması serbest piyasa ekonomilerinde pek de kabul gören, doğru bir ley değildir.
 • kardeş yazıyı okursan bunlar bir gün gidip böyle bir yatırım yapmaya karar vermiyorlar. bunlar zamanında bu firmaya borç vermişler şimdi tahsil edemiyorlar ve borç yapılandırması karşılığı firmayı yönetebilmek için çoğunluk hissesine ulaşmak için alıyorlar. türkçemizin sike sike diye güzel bir deyişi var. kurtarılacak dediğimiz şey de bankaların kendi alacaklarını tahsil edebilmesi için. yoksa iyi bir alıcıya derhal satıp risk kapatacaklardır. ayrıca sadece bu üç banka değil muhtemelen riski olan tüm bankalar ortaklaşa karar vermişlerdir. bu üç banka büyük riske sahip olduğu için hisse devrini alıyor. firma yaşayacak ki borcun 29 bankaya geri ödenmesi sağlansın. bilmediğimiz konularda konuşmasak
 • dunyanin en pahali internetini kullanip en boktan hizmeti veren bir firmanin bu sartlara ragmen zarar ediyor olmasi aciklanabilir bir durum degil.

  hani rekabet de yok. bu hizmeti veren digerleri ise zaten senin altyapini kullaniyor.
 • özel sektör firmalarının çoğu kredibiliteyi kasasındaki para gibi görüyor, haliyle her daim dibine kadar borçlanıyorlar. bazıları çektikleri kredileri ödeyemiyor, iflas verip borçların yatabildiği kadarının üzerine yatıyor. tefeciler de yasal olarak tanımlanmış/verilmiş haklarına dayanarak faiz veya anapara alacaklarının peşine düşüp kurtarabildiği kadarını kurtarmaya çalışıyor.

  yasal olduktan sonra tefecilik de serbest, iflas verip milletin parasının üzerine yatmak da...

  bu düzenin adı "neo-liberal kapitalizm".
 • farklı mecralarda onlarca kere yazılmasına ragmen hala ezberden konuşup nasıl zarar ettigini anlayamıyorum diyen kişilerin bulunması da, en az türk telekom'un borclarını ödememesi kadar üzücü sanırım

  türk telekom'un zarar etmesi gibi bir durum söz konusu değil. 2017 yılı net karı yaklasık 900 milyon tl. zaten sorun da burada. türkiye operasyonunda hiçbir sıkıntı olmayan bir kurum yurt dışı ortağının mali sıkıntılarından dolayı borcunu ödemiyor. bankalar da son çare olarak firmayı devralıp batık noktaya gelen kredilerden bir şekilde kurtulmak istiyorlar.