şükela:  tümü | bugün
  • üst edit: olayı işsizlik olarak algılamayın dostlar. * ben sadece böyle basit bir olayı başarıp başaramayacağımı ve ne yalan söyleyeyim adamları biraz da uğraştırmak istedim hepsi bu. destek verirsiniz vermezsiniz size kalmış. hepinizi seviyorum.

onlarca yıldır akbil kullanıyoruz. otobüse, tramvaya, metroya, metrobüse, vapura vs. bir çok toplu taşıma aracı kullanıyoruz ve bu araçları kullanmamız için de araçların girişinde veya gişelerde akbil adı altındaki elektronik kartımızı cihazlara okutuyoruz. bu kartların bir çok çeşidi mevcut. indirimli kart, engelli kart, tam kart. daha fazla var mı bilmiyorum ama benim derdim bu kartlardan ikisi olan tam kart ve indirimli kart arasında yapılan ayrımcılık.

4 ocak sabahı okuluma giderken tam metrobüs durağının gişesinden geçerken benden önceki kadının tam akbilini cihaza okuttuğunda ekranın alt kısmında "iyi yolculuklar" yazdığı dikkatimi çekti ve indirimli kartımı cihaza ben okuttuğumda "kartınızı gösterin!" yazdığını gördüm. onlarca yıldır hepimiz hemen hemen her gün bu cihazı kullanıyoruz, kartımızı basıyoruz. peki ya aramızdan kaç kişi orada "kartınızı gösterin" yazdığını fark etti? ben şahsen ilk defa o an fark ettim. metrobüse bindim ve twitter dan şaka amaçlı iett ye sitem dolu bir şekilde twit attım. iett beni beyaz masa hesabına yönlendirdi ve sorunumla ilgileneceklerini bildirdiler ama o günden beri ne arayan var ne soran. büyük ihtimalle herhangi bir işlem yapmayıp olayı unutacağımı ve konunun kapanacağını düşündüler ama yanıldılar. o günden beridir ne zaman akbil kullansam akbil cihazının altındaki "kartınızı gösterin!" yazısını görüp uyuz olmaya başladım.

indirimli akbil

tam akbil

bu konuyla ilgili change.org 'da imza kampanyası başlattım. desteklerinizi bekliyorum.

akbil cihazlarında yapılan ayrımcılık
  • işte aradığım duyar
  • -onlar sendikalı
    +ben de harranlıyam
    -git ulan işine.
    https://www.youtube.com/watch?v=0vlo-mf09vg
  • keşke ben de indirimli akbil kullanabilsem de altta ‘şimdi siktir git arkaya ilerle’ yazsa.
  • ayrımcılık değildir.

"kartınızı gösterin" yazısı iett şoförünün indirimli kartın sahibi tarafından kullanılıp kullanılmadığını denetlemesi içindir. metro metrobüslerde de aynı ekran kullanıldığı için orada da aynı şekilde yazıyor.

indirimli kart kişiye özel olduğu için kartınızı göstermenizi istemeleri gayet doğal. hatta inanmayacaksınız ama belediye otobüslerinde şoförün önündeki ekranda,

a*** y****
    17
    e

şeklinde adınız, yaşınız ve cinsiyetiniz de yazıyor.

şoförün sahibinin haricinde kullanılan kartları alıkoyma hakkı da var.

dipçe: bir gün iett'yi savunacağım hiç aklıma gelmezdi.