şükela:  tümü | bugün
  • malatyanin ilceleri arasinda devletin en cok yatiriminin oldugu ilce. tigeme bagli sultansuyu harasi ve havalani ilceye buyuk avantaj saglamaktadir.
  • malatyanın bir ilcesi.ahmet kayanın dogdugu yer.
  • babamın gelecek 2 senesini geçireceği ve benim ister istemez gideceğim beni meraklandıran kasaba... yolunuz düşerse notere uğrayın babamla tanışın
  • osmanlı dönemindeki ismi arga'dır.
  • akçadağ'ın kürecik ve levent olmak üzere 2 bucağı, merkez, bahri, ören ve yukarı kozluca olmak üzere 4 belediyesi 9 mahallesi, 72 köyü ve 169 mezrası vardır.
  • tebaasının iyi taş atmakla ünlü olduğu son derece orjinal ilçe. bir de;
    (bkz: #6003951)
  • malatya'nın fıkralara konu olan bir ilçesi.

biri akçadağlı öteki hekimhanlı iki hasım aile kavgaya tutuşmuş. tekme, yumruk, sopa, sandalye derken hekimhanlı'nın biri silah çekmiş. bunu gören akçadağlı bağırmış "taşları hazırlayın, iş ciddiye bindi".
  • malatyanin kalbimde ozel bir yeri olan ilcesidir. sessiz ,sakin kendi halinde bir ilcedir. askerligimi 2. ordu'da yaparken, ordu millet el ele kampanyasindan dolayi ,harabe haline gelmis bir koy okulunu ve lojmanini yeniden yapmistik. koyun adi yukari orukcu idi. kayisi bahceleri icinde, tertemiz,piril piril,saf ve guzel insanlarin yasadigi super bir koydu. yukaridan asagi,kar sularinin olusturdugu bir su akardi. yaklasik 4 ay kaldik orada. ilk defa bir yavrucagin kirvesi yaptilar beni.o kadar sevdik ki, biz koy halkini, koy halki bizi yani 70 asker ile baslarinda ki astegmen beni...
    cok guzel bir koy okulu oldu bence. sonrasinda acilisi tum ordu capinda ,buyuk bir piknik ile oldu ve tv'de de ornek olarak yayinlandi.
    emegi gecen herkesten allah razi olsun...
    ama asil beni guzellikleri ile etkileyen malatyalilardan allah razi olsun...sevgi ve saygiyla selamliyorum guzel ili ve ilcesini!
  • malatya'ya bağlı bir ilçe..eskiden yatılı bölge okulu vardı şimdilerde var mı bilmiyorum