şükela:  tümü | bugün soru sor
9 entry daha
  • (bkz: yok anasının amı dememek için kendini zor tutmak)

nefesi kuvvetli adammış. yazık oldu.
  • şimdi hekimlerin bizleri rahatlatması gerekmekte:

1. bunu sağlıklı bir insan yaşayabilir mi?
    2. adam sigara içiyor muymuş?
    3. adamı öksürten hastalık neymiş?

bazen öyle bir hastalanıyorum ki doktor nötrofil oranım %70'e gelmesine rağmen anti biyotik yazmıyor ve akciğerlerim parçalanıyormuşcasına öksürdüğüm oluyor. en sonunda hastanelik oluyorum ve sıfır raporla atlatabileceğim hastalık için 2 hafta raporum oluyor.

edit: zorunda falan yazmadım şizofrenlik yapmanın alemi yok. parasını almanıza rağmen düzgün bilgilendirmediğiniz için internetten öğreniyoruz.

dinle sincap: 2009 yılında yaz ayında turist olarak fransadayım ve apandis bölgeme sancı girdi. acil servise kendi çabalarımla gittim. sanki olay varmış gibi kim olduğumu sormadan etrafımda koşuşturmaya başladılar. karnımı tutarak girdiğim için sedyeye alındım. fransızca bir şeyler söylediler anlamadım ve ingilizce konuşmak istediğimi söyledim hepsi birden bire ingilizce konuşmaya başladı. hemşiresi hasta bakıcısı falan hepsi. sonra derhal röntgen filmim alındı ve bu sırada hiç yalnız bırakılmadım sürekli etrafımdalar. röntgen sonucum raporlandırıldı ve doktor muayeneye aldı. biraz mıncıkladı falan sonra benimle konuştu. bana teknik bilgilendirme yaptı. ingilizce olarak raporumu verip bana "bağırsak spazmı" dedi. teknik terimler havada uçuyor. adam öğretmen gibi bana bir bağırsak modelini çıkarıp eliyle işaret ede ede anlattı.

bizdeki doktorlar "sen rahatsız değilsin, sende şu rahatsızlık var ondan dolayı bunu hissettin" falan demiyorlar. "bir şeyin yok", "turp gibisin" falan diye geçiştiriyorlar. eee peki o acı neydi açıkla istersen? yok açıklamaz.

anlatmayı geç en ufak bir teknik terim kullandım diye beni cahil olmakla suçlayıp 15 dakika boyunca bağıra bağıra irite etmeye çalışan doktor olmuştur. tabi beni irite edemez. artık tayin mi istiyordu nedir bilem ancak benden yumruk gelmez.
  • doktor hastasına tıbbi terim kullansa 'ne dediğin anlaşılmıyor' diye tribe giren insanlar haberlerde tıbbı terimler geçince 'woaah ejeksiyon fraksiyonu varmış gördün' mü moduna geçiyorlar ya ben de buna anlam veremiyorum işte. haberi hazırlayanlar da aralara birkaç terim serpiştirelim de tıbbi bir şeyler olduğu belli olsun kafasında herhalde ki yakalamış bir ejeksiyon fraksiyonu, cümle içinde kullanayım demiş.

ejeksiyon fraksiyonu denilen şey elle tutulur gözle görülür bir şey değildir. kalbe gelen kanın yüzde kaçının vücuda geri pompalandığını yani kalbin pompalama gücünü gösteren sayılasal bir değerdir. haberdeki adamda ef olması da güzel tabii, ya olmasaydı?
  • amk her okuduğunuz osuruktan götten uydurma haberle alakalı hekimler içinizi mi rahatlatmak zorunda. hekimleri de kendiniz gibi boş beleş işlerle uğraşıyor zannediyorsunuz sanırım. her boku internetten öğrenmeyi biliyorsunuz kendinizce, hadi bunun da cevabını internetten ögrenin bir doktora sormadan.
  • (bkz: kalbinde ejeksiyon fraksiyonu olan hasta)
    söz konusu hastanın kalbi kasılınca kanı pompalayabiliyormuş, çok ilginç... kanı falan da vardır şimdi bunun.
    ulan bir haber okuyalım dedik de haber bir bok anlatmıyor ki! basit bir google aramasıyla uğraşmaya bile değer görmemiş editör kardeş. ortamlarda ejeksiyon fraksiyonu dersin tabii kim bilecek?
  • bana akciğerini değil de akciğerdeki devasa bir kan pıhtısını öksürmüş gibi gelen adam. sonuçta ölmüş ama bunu öksürünce acayip rahatlamıştır.