şükela:  tümü | bugün
 • asıl adı ahtamaradır üzerinde birde tarihi kilise bulunan bu ada vanın gevaş ilçesinden 10 km kadar uzaktadır bitlis van karayolu üzerindeki iskeleden her saat başı motor olduğu söylenmesine karşın ben karşılaşmadım
 • van'dan gevas istikametine giderken, birkac lokanta ve caybahcesinden ibaret edremit adli bolgeden, doguda saat "gorece" ve "onemsiz" bir kavram oldugundan cani istedikce kalkan tekneler ile gecilen van golunun ortasindaki ada.
 • göle girmek için en çok tercih edilen yer..
 • aşık olduğu tamara için van golu sularında can veren, kopmuş gitmiş aşığın son sözlerinden adını alan, sodalı göl suları içinde yapayalnız duran bi adacıktır. "ah tamaraaa, ah tamaraaa" diye diye göçüp giden garibin anısına bu adanın kıyısından suya girmek, gölün sodalı sularında sakin sakin yüzmek farzdır.
 • yöre yerlilerinin anlattığı kadarıyla hikayesi şöyledir;

  vakti zamanında kilisenin papazının tamara adında güzel bir kızı vardır, bu hatun bizim çobanlardan birine aşık olur. bu yağız delikanlımız her akşam sahilden adaya yüzerek tamara ile buluşmaktadır. tamara kızımız karanlıkta yerini belli etmek ve delikanlımızın kayaların olduğu tarafa gitmesini engellemek için adanın en müsait yerinde mum ile bekleyerek yol göstermektedir.

  aradan zaman geçtikten sonra papaz efendi durumu çakar ve kızı kuleye hapseder. haya karardıktan sonra elinde mum ile adanın kayalarla çevrili olan sahiline gider ve beklemeye başlar. delikanlının adaya yaklaştığını anlayınca elinde mum ile kayaların etrafında dolaşıp durur, kayalardan dolayı sahile çıkamayan ve yüzmekten nefesi kesilen delikanlı 'ah tamara, ah tamara' feryatları içinde can verir.
 • yasar kemal'den (bir ada hikayesi) sonra eksi sozluk'un de yaptigi buyuk yanlisligin adidir "akdamar" .
  dogrusu ahtamar'dir, turkiye cumhuriyetinin rumca-ermenince-kurtce-zazaca olan tum yer-nehir-sehir-koy isimlerini degistirttigi gibi ahtamar'i da akdamar yapmistir.....

  ahtamar adasinin ve kilisesinin efsanesi aslinda tipik bilindik bir efsanedir... adada bir kiz yasar, kralin kizidir ve oglan her gece kizin yaktigi kandilin isigina dogru yuzerek ona ulasir, buyuk ask yasarlar...fakat bir gun bu farkedilir ve kral kizini hapsederek o atesi kayaliklarda bi yerde yaktirir ve genc asik kayaliklarda aci icinde dalgalarla bogusurken "ahhh tamar" diye bagirir... adanin ahtamar ismi de burdan gelir. hatta tamar ismi bilinen bir bayan ismidir ermenilerde.
  akdamar'in yakindan uzaktan bu adayla bi iliskisi yoktur.

  bardizag'i bahcecik/ dersim'i tunceli/ daron'u mus/ tatavla'yi kurtulus yapan zihniyet ahtamar'i da akdamar yapmis boylece bu topraklarda yasayanlari burdan surmekle kalmamis geride biraktiklari herseyi de asimile edip yeni neslin kor ve cahil buyumesini hizlandirmistir........

  bkz: iyi dersler arkadaslar/ sagol
 • (bkz: ahtamar)
 • hero ve leanderı animsatan bir efsaneye sahip ada...
 • taksim de bulunan van ahtamar salonu yla van kahvaltisini yapabileceginiz en ucuz en keyifli ve en lezzetli yerlerden biridir.