şükela:  tümü | bugün
  • kadıköy'de çevredeki diğer mekanlara göre daha bir basit görünümlü mekandır. bir nevi eski usül birahane - meyhane görevini devam ettiren müessesedir. ama konumu, yeşilliği ve samimi sevisi kendine çeker.
  • sabahlari erken gelip kadikoy'de bir kac tur atmayi seviyorum. esnafin gune hazirlanisi, balik pazari, meyhaneler...
    neyse, az once onunden gectim buranin ve birden sisli hatiralarim gecti gozumun onunden.
    alican bunu okuyosan*
    efenm gencligimin, diriligimin ve guzelligimin zirvesinde oldugum zamanlar. yas 18-19. lisede ilginc bir grubumuz var. duzgun kizlar ama o zaman baskaymis her sey simdi bakinca daha net gorunuyo bir suru sey.
    fakat ben populer demeyelim de, hani herkesle iyi gecinen o simdilerde yilandir kesin bu diye tabir edilen cins bir kizim*
    herkesi taniyorum, herkes de beni taniyor. allah icin tas gibiyim. guzel degilim ama bahariye'ye bi cikiyorum piiuuu!
    o zamanlar akmar'in icinde marmara cafe var oraya takiliyoruz, okuldan kacip moda burnuna gitmedigimiz zamanlarda.
    o zamanin en moda seyi cilginca kesişmek.
    oturup saatlerce genc oglanlarla kesisiyoruz.
    bir gun orada esmer, uzun boylu oldukca yakisikli bir oglanin beni kestigini soyledi kiz arkadaslarim.
    soyle bir dondum ki; vey vey vey. adeta bir tanri!
    biz hunharca kesisiyoruz. ama oyle boyle degil. sanirim 2 saat filan kesistikten sonra, kalkip yanima geldi.
    - merhaba ben alican!
    kizlar kikirdasiyor ben şok!
    -merhaba ben sereserpen...
    dedim ve biz alican ile galiba 1-2 sene ciktik.
    hayatimda ilk defa bir sevgilimin evine oyle gittim. fesatlanmayin, erkek kardesinin dogum gunu sebebi ile.
    biz alican'nin odasina girince cocuklar cok kikirdemisti de valla bisey yapmadik.*
    sonra alican'la baya yakinlastik. benden 3 yas buyuktu yanlis hatirlamiyorsam, evlenmek istedigini soyledi bana. yani aşık degildim ama boş da degildim. sonra cok modern bi cocuktu. o zaman icin cok guzel gorusleri vardi. da annesi istemedi beni, kultur farkimiz varmis. rize'lisin sen teyze ne kulturunden ne farkindan bahsediyorsujghfgjey.
    neyse, tabi gururlu bi kizim ben, oyle mi, deyip kestim tum iletisimi.
    askere gitti alican. o ara benim basimdan kisa sureli bi nisan gecti.
    simdi o zaman teknoloji filan yok. ev telefonu var. seni ariycak da, sen denk gelicen de, acican da konuscan sevgilinle.
    evet hepsi oldu. askerden izne geldiginde aradi, gorustuk. bir kac ay sonra ayrildik.
    seneler sonra yine karsilastik o zamanlar kopek gibi aşığım bir baskasina. bir kizla nisanlanmis, kizin ailesi "aramizda kultur farki var" deyip nisani bozmus vs vs...
    gecen merak edip instagramdan bulup baktim.
    erkek kardesi vefat etmis...
    alican, alican dayi olmus.
    ama iyi gordum, esiyle mutlu ve huzurlu bir hali vardi...
    az once akdeniz cafe onunden gecerken, oradaki ilk bulusmamiza gidip geldim.
    herkes ve her sey ne kadar temizmis...
    bitti.
  • seksenlerin ortasında açılmış bir mekândır, o zamanlarki sahibinin adı erol'du. yine seksenlerin ada cafe müdavimlerinin ikinci adresiydi. her iki mekân da yetmişsekiz kuşağının eseriydi. kadıköy'ün kafeler dönemiydi. bugün gördüğünüz yaşadığınız kadıköy'ün tohumları işte o günlerde atıldı.