şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türk silahlı kuvvetlerinin akdeniz'de yürüttüğü faaliyetlerde kullandığı isim. 15 şubatta akdenizde icra edilen faaliyetler ile ilgili basın bildiriminde de bu isim kullanılmış. tüm akdeniz faaliyetlerinde mi bu isim kullanılıyor yoksa sondaj çalışmaları ile ilgili gerginliklerden sonra mı tekrar gündeme gelmiş bilemiyorum.
 • türk deniz kuvvetleri web sitesinden:

  "akdeniz kalkanı harekâtı, akdeniz kalkanı harekatı doğu akdeniz'de; türk deniz yetki alanlarında denizde durumsal farkındalığa sahip olmak, deniz güvenliğine katkı sağlamak ve türkiye cumhuriyeti’nin deniz yetki alanlarındaki hak ve menfaatlerini korumak maksadıyla aksaz, mersin, iskenderun ve gazimagosa limanlarına istinaden 2 görev birliği tarafından 01 nisan 2006 tarihinden itibaren akdeniz kalkanı harekatı icra edilmektedir.

  harekat, deniz karakol uçakları ve helikopterler tarafından icra edilen uçuş görevleri ile desteklenmektedir. akdeniz kalkanı harekatına iştirak eden tüm unsurlar ve destek sağlayan deniz karakol uçakları tarafından aynı zamanda nato’nun etkin çaba harekatı desteklenmektedir.

  akh kapsamında;

  doğu akdeniz’de türkiye adına faaliyet icra eden araştırma gemilerine koruma ve destek sağlanmakta,
  deniz yetki alanlarımızda diğer ülkeler adına izinsiz araştırma faaliyetlerinde bulunan araştırma gemileri ikaz edilmekte,
  araştırma gemilerinin türk makamlarından izin almaksızın araştırma faaliyetlerine devam etmeleri engellenmekte,
  harekâta iştirak eden yüzer unsurlar ve bölgede bulunan otomatik tanımlama sistemi (ots) imkân ve kabiliyetine sahip mevcut sahil radarları tarafından ticari gemilerin tespit ve teşhisi yapılmakta,
  teşhis edilen temaslardan “dikkati çeken gemi” ve “bilgi toplanması istenen gemi” kategorisinde olanların limanlarımıza girmeleri halinde, söz konusu gemilerin arama ve kontrollerinin yaptırılması sağlanmaktadır.

  icra edilmekte olan akdeniz kalkanı harekatı; özellikle bakü-tiflis-ceyhan petrol boru hattının temmuz 2006 ayından itibaren faaliyete geçmesinden sonra dünya deniz ticaretinin önemli odak noktalarından biri haline gelen doğu akdeniz’deki deniz ulaştırma hatlarının korunması ve enerji güvenliğinin sağlanması, bölgedeki muhtemel risk ve tehdit unsurlarına ve yasa dışı faaliyetlere karşı caydırıcılık sağlanması açısından önem arz etmektedir

  nato’nun ekim 2006 ayındaki riga zirvesi sonunda yayımlanan bildiride, “enerji güvenliğinin sağlanmasının önemini ve bu konudaki milli ve uluslararası girişimlerin desteklenmesini vurgulayan“ ifadenin yer alması, türkiye’nin akdeniz kalkanı harekâtını başlatarak “enerji hatlarının güvenliğinin sağlanması” konusundaki öngörüsünü teyit eder niteliktedir. 2011 yılında başlayan arap baharı sonrasında kuzey afrika ve ortadoğu’da ortaya çıkan gelişmeler doğu akdeniz’de deniz güvenliğinin önemini daha da artırmıştır. türk deniz kuvvetleri akh ile deniz güvenliğine yönelik önemli bir katkı sağlamaktadır."

  güncelleme tarihi : 03-11-2015
 • türkiye g*te g*t demiştir.

  en çok lpg'li şahinciler destekler bu harekatı. dogalgaz bulduk gelin savaşa denilse sadece konya'daki şahincilerle bir kahramanlık destanı yazilabilir. lpg olmuş 2.84 tl.
 • balyoz ile yok edilmenin eşiğine getirilen türk donanmasının akdeniz'deki türk eez'sini büyük güçlere karşı savunmak için hem insan nicelik ve niteliği, hem de platform nitelik ve niceliği açısından henüz çok zamana ihtiyacı var.

  platform olarak şuana kadar milgem'lerin ve aip denizlatıların tamamlanmış olması, hava savunma gemisi tf2000 'lere başlanmış, doktrini belirlenmiş ve hatta genel maksat fırkateyni tf 100'ler için planlama yapılmış olması gerekliydi. biraz geç kalındı daha doğrusu geç kalmamız saglandı.

  yine de zararın neresinden dönülürse kardır. iş ki yetersiz tersanelere siyasi nedenlerle ihaleler gitmesin.
 • 2 adet burak sınıfı aviso ve 2 adet gabya sınıfı fırkateyn ile bir poz vermişler.