şükela:  tümü | bugün
  • yunanistanda herhangi bir lokantada salata ısmarlandıgında servis edilen salata iken turk kafelerinde coban salatası ya da mevsim salatasından ayrı bir kategoriye konulmus salata cesidi..kıvırcık yaprakları, domates, salatalık, taze nane,sogan,yesil ya da siyah zeytin,maydanoz ve bilumum yesilliklerle suslenip istege gore ceviz ve kuru uzum ilavesinin ardından kekik, zeytinyağı, limon, nar eksisi karısımından olusan sosu ve en uste ister kup kup ister ince dortgen dilimi halinde kesilmis beyaz peynir de oturtulduktan sonra afiyetle yenilebilecek salata cesidi..
  • leman kültür'de harika yaptıklarını düşündüğüm diyet yapanlara özel bir salata.
  • icinde misir ve bazen peynir bulunduran mevsim salatasi
  • (bkz: suflaki)
  • özelliğini içine konan cevizden alan bir çeşit mevsim salatası
  • kırıntı'da hakkını vererek yapılan, süper lezzetli salatalardan biri.
    (bkz: tavuklu sezar salatası)
  • üstündeki peynirin kalitesi 10 numara ise tadından yenmez lezzet fırtınası.
  • bir dergide mi blogda mı ne okumuştum tarifini, onu yapıyorum artık hep, çok lezzetli oluyor. aslında çok kolay bir salata, bildiğin çoban salatasının beyaz peynirli olanı gibi. dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var, peynirin koyun ya da keçi peyniri olması, sos olarak balzamik sirke ve sızma zeytinyağı kullanılması. bir de salata için kullanılan soğanın doğranılıp bekletilmesi gerekiyor, şöyle ki: önce büyük beyaz bir kurusoğanı ince ince doğruyorsunuz, ardından tuz, nane, kekik, sirke, küçük küçük doğranmış beyaz peynir, ve zeytinyağı ekleniyor. bunun üzerinde streç film örtüp en az bir iki saat bekletiyorsunuz. ki bence 8-10 saat bekleyip peynir ve soğanın kokusu birbirine daha çok karışınca daha güzel oluyor. sonra streç filmi açıp, içinde küçük küçük doğranmış salatalık, domates, ve kıvırcık yaprakları ekliyorsunuz. böyle bir şey. suyuna ekmek bana bana yeniyor.
  • pizza pizza'da pizzanızın yanına söyleyebileceğiniz içinde göbek marul, domates, salatalık, siyah zeytin, beyaz peynir, salata sosu olan bir çeşit salata.
  • migros'ta satılan ve közlenmiş kapya biber ve zeytin dilimleriyle zenginleştirilmiş, envai çeşit kıvırcık salata, domates ve mısır daneleriyle birlikte ve yanında zeytinyağı ilavesiyle özellikle ton balığının yanında şahane giden sağlıklı yiyecek.