şükela:  tümü | bugün
  • başlığı “akdeniz üniversitesi gastronomi ve mutfak sanatları bölümü” şeklinde yazacaktım ama harf sınırına takıldı.
    devlet üniversiteleri içerisinde gastronomi’yi her yıl birincilikle kapatan 1 yıl önce mezun olduğum bölümüm, fakültem.bölümden kastım da daha çok üniversite ve fakülte.tercih dönemi yakınken biraz bilgilendirmek istedim.kısa tutacağım, şişirilmiş bir balondur.antalya’nın turizmin başkenti olarak tanımlansından kaynaklanan bir popülaritesi vardır.fakat bu durumu kendi başarısı olarak gören bir yönetime sahiptir.mağdur olmak ve haksızlığa uğramak istemiyorsanız uzak durun.mesela müfredata yeni bir ders eklenir, yıl olarak o dersi alma şansınız vardır ama sadece bölümü yeni kazanan 1.sınıflar alabilir.böyle bir kural varsa peki dersiniz.yeni kurallar yeni gelenleri kapsıyordur.sonra zorunlu stajı kaldırırlar ama bu sadece yeni gelenlere uygulanmaz herkesi kapsar.akademik düşünüyorsanız 4 yıllık emeğiniz hiç olur.birşeyler uğruna yaptığınız 75 günlük staj kaldırılınca mezun olmayı hak kazanamayanda mezun edilir ve siz birinci olacakken üçüncü beşinci olursunuz.staj kaldırılır ya da kaldırılmaz konu bu değil.anlatmak istediğim şu; alınan kararlarla planlarınız altüst olur ve normalde maçın ortasında kural değişikliği olmuyor.

umursamaz bir yönetime ve hocalara sahiptir.tipik slayt hocası oldukça fazladır.kendini geliştirmek isteyen öğrenciyi asla tatmin etmez, geliştirmez, beklentiyi karşılamaz.mutfak anlamında berbattır soğan ve sarımsağın olmadığını bilirim.yemek yapmak için malzeme bulamazsınız.yatıp kalkıp maliyetten bahsederler.bir tane tava sallamayı öğretecek hocası yoktur.”malzeme yok” diyence sanki beyaz trüf mantarı istemişsiniz gibi nankör muamelesine maruz kalırsınız.

”mutfaktan malzeme çalanı sektörden silmekle tehdit eden hocaya sahiptir”.yalnız sorun şu ki çalan kişi bulunamadığı için bu konuşma sınıf geneline yapılır.söylenenlerden çok rahatsız olan öğrenciler yönetime şikayetlerini iletir.

yıllardır bir öğrencinin köy ağası gibi hareket edip, heyeti ile idare ettiği, insanlara ırgat muamelesi yapılan güzide bir gastronomi topluluğuna da sahiptir.her eğitim yılının başında yeni gelenlerle dolup taşar, 6 ay sonra topluluğun başındaki insanlar yüzünden geriye yine kemik kadro kalır.
    çok şükür bazı hocaların ağırlığını koyması sonucu bu sistem son bulmuş.ama bir gerçekte var ki bu insanların birbirine güvenmesi topluluğun normale dönmesini sağladı.umarım gerçekten öğrencilerin yönettiği bir kollektife dönüşür.

daha da yazarım ama neyse...çok içten söylüyorum sen sen ol akdeniz’den uzak dur.

edit: düzenleme, ekleme.