şükela:  tümü | bugün
  • başlığı “akdeniz üniversitesi gastronomi ve mutfak sanatları bölümü” şeklinde yazacaktım ama harf sınırına takıldı.
    devlet üniversiteleri içerisinde gastronomi’yi her yıl birincilikle kapatan 1 yıl önce mezun olduğum bölümüm, fakültem.bölümden kastım da daha çok üniversite ve fakülte.tercih dönemi yakınken biraz bilgilendirmek istedim.sosyal medyada çok güzel pazarlanan şişirilmiş bir balondur.ayrıca antalya’nın turizmin başkenti olarak tanımlansından kaynaklanan bir popülaritesi vardır.fakat bu durumu kendi başarısı olarak gören bir yönetime sahiptir.mağdur olmak ya da haksızlığa uğramak istemiyorsanız uzak durun! bir amacınız ya da idealiniz varsa kesinlikle uzak durun! mesela müfredata yeni bir ders eklenir, yıl olarak o dersi almak gibi bir şansınız vardır, fakat kural gereği o dersi, bölümü yeni kazanan 1.sınıflar alabilir.böyle bir kural vardır ve çok takılmazsınız.”yeni kurallar yeni gelenleri kapsamaktadır”.sonra zorunlu stajı kaldırırlar ama bu sadece yeni gelenlere uygulanmaz herkesi kapsar.akademik düşünüyorsanız 4 yıllık emeğiniz hiç olur.birşeyler uğruna yaptığınız 75 günlük staj kaldırılınca mezun olmayı hak kazanamayanlar da mezun edilir ve siz birinci olacakken üçüncü ya da beşinci olursunuz..
    insanlar mezun olmasın demiyorum, staj kaldırılır ya da kaldırılmaz konu bu da değil.anlatmak istediğim şu; alınan kararlarla planlarınız altüst olur ve normalde maçın ortasında kural değişikliği olmuyor.mezun olmanıza tam 1 ay kala, 4 yıl boyunca bütün yazlarını yata yata geçirmiş insanlar sıralamada önünüze kırar.düşünün şimdi bunu yapan bir yönetim sizi hangi konu da mağdur etmeyebilir?

umursamaz bir yönetime, hocalara ve çok tuhaf araştırma görevlilerine sahiptir.tipik slayt hocaları oldukça fazladır ve yeni slayt hocaları yetiştirilmektedir.kendini geliştirmek isteyen öğrenciyi asla tatmin etmez, geliştirmez, beklentiyi karşılamaz.mutfak anlamında berbattır soğan ve sarımsağın olmadığını bilirim.yemek yapmak için malzeme bulamazsınız.yatıp kalkıp maliyetten bahsederler.bir tane tava sallamayı öğretecek hocası yoktur.”malzeme yok” dediğinizde sanki beyaz trüf mantarı istemişsiniz gibi nankör muamelesine maruz kalırsınız.

”mutfaktan malzeme çalanı/çalanları sektörden silmekle tehdit eden/etmek isteyen hocaya sahiptir” fakat bu konuşma sınıf geneline, derse konuk gelmiş eğitmen şeflerin ve insanların önünde ağır bir şekilde yapılır.insanlar şikayetini yönetime kadar iletir..

yıllardır bir öğrencinin köy ağası gibi hareket edip, heyeti ile (ekip diyemem) idare ettiği, insanlara ırgat muamelesi yapılan güzide bir gastronomi topluluğuna da sahiptir.her eğitim yılının başında yeni gelenlerle dolup taşar, 6 ay sonra kimseyi bulamazsınız.çok şükür bazı hocaların ağırlığını koyması sonucu bu sistem son bulmuş.umarım gerçekten öğrencilerin yönettiği bir kollektife dönüşür.

şunu da belirtmeliyim ki işini layıkıyla yapan, üreten, hocalar, araştırma görevlileri ve öğrenciler elbetteki var.onları yukarıda belirttim nedenlerden tenzih ediyorum.

ama çok içten söylüyorum sen sen ol akdeniz’den uzak dur.kattığı çok az şey karşısında hayatından 4 yıl çalıp götürür.

edit: düzenleme, ekleme.