şükela:  tümü | bugün soru sor
 • üniversite hastanesi alarm verdi!
  başhekim: 'olay son noktaya geldi'

  yüz ve kol nakilleriyle ismini dünyaya duyuran ve başarılı operasyonlarıyla manşetlere taşınan akdeniz üniversitesi (aü) hastanesi, medikal firmalara olan 250 milyon liralık borç nedeniyle faaliyetlerini durdurmak üzere. başhekimi prof. dr. bülent aydınlı, “olay gerçekten son noktaya geldi. bu durum böyle devam ederse birçok malzemeyi bulamayız ve belki de birçok önemli ameliyatı da yapamayacağız” dedi.

  http://www.hurriyet.com.tr/…-noktaya-geldi-40702094
 • sadece o değil şu anda türkiyenin tıp fakültesi ve araştırma hastanesi bulunan tüm devlet üniversiteleri inanılmaz bir borç içerisindedir ve düşük kaliteli malzemeler ve minimum personel kullanmaya mecbur bırakılmışlardır. sonuçta hepsinin özerkliği elinden alınacak ve sağlık bakanlığına bağlanacaktır.

  gelen mesajlar üzerine edit: girdide de belirttiğim gibi "araştırma hastanesi olan" yani sağlık hizmeti verenler batmaktadır. bunun nedeni bu hastanelerin en büyük müşterilerinin devlet olması ve tüm masraflara kendisinin bir fiyat biçmesidir. örneğin amerika birleşik devletlerinde 20.000 usd olan bir operasyona paket olarak 1000 tl vermektedir ve kurumun buna herhangi bir şekilde itiraz etme hakkı yoktur. çünkü bunlar birer devlet kurumu. yani pazarlık hakkınız yok.

  bu sırada şunu da açıklayayım, "paket ücret" bir hastalığın tedavisi için devletin herşey içinde ödediği bir miktardır. örneğin bir normal doğum işlemine 1000 tl civarında bir ücret verir. senin kullandığın tüm ilaç, malzeme, servis giderlerin bunun içerisindedir.

  bu fiyatlar neredeyse 10 yıldır hiç değişmemiştir. hatta bir çoğunun ücreti azaltılmıştır. buna karşılık operasyonlarda veya tedavilerde kullanılan malzeme-ilaç masrafları ise dolar bazında liberal sistem gereği sürekli artmaktadır. aradaki fark daha önce akademisyenlerin yaptığı ve ek ücret alınan operasyonlar veya tedavilerden sağlanan gelirle ayakta duran "döner sermaye" den karşılanmakta idi. ancak bu operasyonların veya tedavilerde hastaların ödeyeceği ek ücretler kuşa döndürüldü. örneğin en pahalı olan operasyonlardan "kalp nakli" yaptırırsanız ve hocalardan birisini tercih ederseniz hastaneye yatırmanız gereken ücret maksimum 3200 tl civarındadır. sünnet 50 tl, doğum ise 200 tl civarındadır. doğal olarak tercihte bulunmazsanız ücret ödemek zorunda değilsiniz. o zaman operasyon günü ve sırası kiminse o yapar operasyonunuzu.

  işte bu hizmet içeriği ile uyuşmayan fiyatlandırma politikası sağlık hizmeti veren üniversitelerin mali durumlarını bozmuştur. devletin "paket tedavi ücreti" tedavide kullanılacak malzemelerin yarısının bile masrafını karşılamamaktadır. daha işletme giderleri, personel giderleri vsvs saymadık.

  bu durumun sürdürülemez olduğunun devlet de farkındadır ama burada amaç üniversite hastanelerinin battığını ilan edip (oysa ki batıran bizzat devletin kendisidir) hepsine teker teker el koymak ve sağlık bakanlığına bağlamaktır.

  bütün işimiz gibi bu da ters. amaç devletin sağlık hizmeti veren kurumlarının ( yani hizmet hastanelerinin (eskiden devlet hastaneleri diye bilirdik)) üniversiteler düzeyine çekilmesi olmalıdır. oysa ki bu uygulamayla üniversite hastaneleri "tedavi kalitesi" açısından devlet hastaneleri düzeyine indirelecektir. o zaman birinci sınıf tedavi gerektiren hastalıklar için hepimiz paşa paşa özel hastanelerin önünde sıraya gireceğiz. çünkü bu üniversite hastanelerindeki yetenekli akademisyenlerin hepsi oralarda olacak.