şükela:  tümü | bugün
  • iv - xviii. yüzyıllarda karadeniz kuzeyindeki türk kavimleri ve devletleri, birinci dünya savaşı sırasında türkiye de bulunan alman generallerinin raporları, isveç kralı xii karl'ın türkiyede kalışı ve bu sıralarda osmanlı imparatorluğu, isveç kralı xii. karl'ın hayatı ve faaliyeti 1682 - 1718, rusya tarihi: başlangıcından 1917'ye kadar ve daha bir çok tarih kitabının yazarı prof.
  • karadeniz'in kuzeyindeki türk kavimleri ve devletleri adlı eserinde 900 dolayında idil bulgarına, abbasi halifesinin ibni fadlan'ı yollaması ve onun yolculuğu boyu görüp tanıştığı toplulukları yazıya aktarmıştır.
  • nasıl bir tarihçi olduğuna bir türlü karar veremiyor insan. türkiye ve rusya'da bir kavrayış gücü, analiz yeteneği olduğu besbelli. ancak diğer yandan, derleme bir eser olan, rusya tarihi'nde mütemadiyen sığ cümleler kurmaktan vazgeçemiyor. örneğin katerina'nın avusturya ve prusya eşliğinde polonya'yı paylaşması hadisesini şu cümleyle değerlendiriyor: "rusları başında bulunan bir 'bir alman karısı' bu suretle rusya'nın uzun zamandanberi düşmanı olan lehistan'ın büsbütün ortadan kalkmasını ve rusların batı istikametinde geniş ülkeleri ele geçirmesini tahakkuk ettirmişti"*. alman karısı da neyin nesi yahu!

*akdes nimet kurat, rusya tarihi: başlangıçtan 1917'ye kadar, ttk, ankara-1987. s. 289.
  • türk kavimleri ve devletleri adlı kitabına acil ihtiyacımın olduğu türk tarihçi.

ışıklar içinde uyusun,kitaba sahip biri de benim ışığımı yaksa ne güzel olurdu..
  • duyduğu saygıdan ötürü yollug tigin adını oğluna vermiştir.
  • rusya tarihi: başlangıçtan 1917'ye kadar kitabından bir kaç bölüm okumuş biri olarak okunur bir dili olan tarihçi. misal şimşirgilin kayı serisini okurken fenalık geçirirsiniz ama bu adamın dili eski olsa da okunaklı. bir şekilde meraklanıp devam ediyorsunuz.
  • başlangıçtan 1917ye kadar rusya tarihi kitabını okumaya başladım. kullanılan eski türkçeden ötürü mü bilemiyorum ama arkeolojiye arkeologya, somatolojiye somatologya falan diyor. öte yandan cahilliğime vermek istiyorum ama litavlar kim ola ki acaba akdes nimet kurat hocam?

bir de sanki her cümlesinin arasında türklerin de etkisi oldu yazıyormuş gibi hissediyorum. hoş, önsözde rus tarihine türklerin etkisine bakıcaz falan diyor ama gerek var mı?

neysem.