şükela:  tümü | bugün soru sor
 • taraflar arasında kararlaştırılan faiz türüdür.
  ayrıca (bkz: kanuni faiz)
 • fon arz eden kurumlar* ile fon talep eden müşteriler arasında sözleşmeden kaynaklanan ya da sözleşme ile belirlenmiş faiz oranıdır.

  (bkz: ukte dolması)
 • 5464 sayılı banka ve kredi kartları kanunu nun 26 ncı maddesinde anlatılan faiz.
  buna göre
  "dönem borcunun bir kısmının ödenmesi halinde kalan hesap bakiyesi üzerinden faiz hesaplanır. kalan hesap bakiyesine, asgarî tutar ve üzerinde ödeme yapılması durumunda akdi faiz, asgarî tutarın altında ödeme yapılması durumunda ise gecikme faizi uygulanır"
 • dönem borcunun asgarisini ödedikten sonra uygulanan faiz tutarı. daha anlaşılır olmak için küçük bir matematik yapalım. 500 liralık limitiniz var ve size gelen dönem borcunuz 200 lira olsun. asgari ödemeniz gereken tutar da 80 lira olsun. siz o ay 80 lira ödediniz yani kartın asgari ücretini yatırdınız ama yine de faizden kurtulamayacaksınız. dönem borcunuz 200 liraydı yani size 200-80=120 lira ödemediğiniz dönem borcu üzerinden faiz uygulanacaktır.

  bu faiz oranı 2015'te sınırlandırıldı. azami sınır 2.02 olarak belirlendi. ama bu sefer bankalar yeni bir şey icat ettiler bunun adına da işlem tutarı dediler. bu şekilde yine kazanan banka oldu.

  bu faiz her ay uygulanıyor. her yıl da kart ücreti adı altında sizden kesinti yapılıyor. her yaptığınız alışverişte belli bir faiz oranı kartınıza yansıyor. her yaptığınız taksitlendirmede belli bir faiz daha ekleniyor. her yaptığınız işlem, işlem tutarı adı altında size yansıyor. bütün bunlar size borç olarak yansıyor ve işin en can alıcı noktası ise bunların çoğundan haberdar değiliz. farkında olsak bile ya ne olacak 1 lira ile batacak değiliz ki diyip takmıyoruz. aslında haklıyız da 1 lira bize dokunmaz ama bir ordan bir burdan derken bunlar artıyor ve her seferinde bu döngü tekrarlıyor yani demem o ki milyonlarca lira bu şekilde bankanın kasasına giriyor.

  borcunu ödeyemeyen adamın batacağını dünya alem bilir. ama borcunu hiç aksatmadan ödeyen adam da öyle ya da böyle borçlu çıkar. sizler arada kazanabilirsiniz ama banka hiçbir zaman kaybetmez.