şükela:  tümü | bugün soru sor
 • isem yayıncılık eğitim videolarında türkçe dersi vermektedir.

  ramazan yetgin'den sonra kendisini izlemeye başladığım için, ramazan hocanın öğretim mevzusuna ne kadar hakim, sınava yönelik anlatımda ne kadar usta olduğunu ve ayrıca nezaketini tekrar gördüm.

  aker kartal'ın hal, tavır ve hareketleri ramazan hoca'ya göre çok yapmacık. özellikle bir mottosu beni çok irite ediyor. ''allah zengin koca versin.''
  bu düpedüz kadını aşağılamaya yönelik bir söylem. bu adamdan ders alıp kendi ayaklarını üzerinde durmak, maddi özgürlüğünü kazanmak ve güçlenmek için önündeki sınavı geçmeye çalışan bir kadın için dahi tek iyi dileği onun zengin bir koca bulması gerektiği. bu kadar düşüncesizce ve kadını aşağılamaya yönelik bir cümleyi sık sık tekrarlayıp espri malzemesi yapması bence hiç hoş değil. zaten çokça erkek egemen bir üslup kullanıyor. kadınlar üzerinden anlamsız espriler yapmaya çalışıyor.

  ders anlatışından bahsetmek gerekirse, bu konuda pekte başarılı olduğu söylenemez. evet türkçe dil bilgisine dair öğrenilmiş bir şeyler var ama bunu öğrenciye aktarışı hiç başarılı değil. bir kere derse hazırlıksız çıkıyor. yani video derslerinde hazırlıksız. ne elinin altında bir örnek var, ne de anlatırken takip edeceği bir ilerleyiş çizelgesi. aklına ne gelirse onu anlatmaya çalışıyor. örnek vermek için sınıftakilerin ismini sorup saçma sapan cümleler kuruyor. yazısı zaten çok kötü. bir de üzerine yazarken hata yapınca iyice kafa karıştırıyor. yine kendisini ramazan hocayla kıyaslayacağım fakat tarih derslerini izledikten sonra bu hocanın 1 saatine tahammül etmek gerçekten zor. ramazan hoca tahtayı çok amaçlı kullanarak, tahtayı bölümlere ayırarak notlar alırken, aker kartal 2 cümle yazıp siliyor. zaten anlattığına dair bir şeyi öğrenciler not alsın diye tahtaya da yazmıyor. sadece örnekleri yazıyor. ramazan hoca'nın derslerini not alarak izledikten sonra elinizde kapsamlı bir tarih defteri oluşuyor. bu notlar tekrar amaçlı çalışmaya çok müsait. fakat aker kartal'ın dersinden sonra bölük pörçük anlatılmış türkçe notları sonradan çalışmak için hiçbir işe yaramaz.

  bu yazdıklarım kesinlikle darılması gereken şeyler değil. henüz 26 yaşında çok genç bir öğretmen adayı. ama çokça ben olmuşum tavırları içerisinde. yılların verdiği tecrübe ile kendini geliştireceği muhakkak. tabi bunun için öncelikle öğrencilerine saygılı olmayı öğrenmeli, kadınlara saygılı olmayı bilmeli, ben olmuşum egosunu bırakmalı, yazısını düzeltmeli, ders anlatmayı öğrenmek için yetgin isimlerin tavsiyelerine uymalı ve gerekiyorsa taklit etmeli.
 • ...
 • valla yaptığı iş güzeldir, bedavaya ders anlatıyor eyvallah ama kendisine birkaç naçizane tavsiyem olacak:

  1. espri yapma.
  2. aktif ders anlatıyorum hesabına çok hızlı anlatınca akılda kalıcı olmuyor azıcık sakin ol.
  3. bir konuyu tam bitirmeden diğerine geçme, misal belgisiz sıfat ve belgisiz zamiri beraber işleme. birini bitir, diğerine geç. çorba oluyor.
  4. allahın adını verdim espri yapma.

  öğrenen vardır, tarzını beğenen vardır lafım yok. ulan şu dil bilgisini bir tekrar edeyim, unuttuğum bir şey var mı derken kendisinin videolarına denk geldim. sağ olsun bildiğimi de unuttum çorba oldu her şey. allahtan pegem hocası savaş doğan ve ihtiyaç hocası uğur topuz'un videoları da var da düzgünce öğrendim.

  yaşın genç güzel kardeşim. iyi de bir kardeşe benziyorsun. bence tarzını bir gözden geçir.
 • üslubu ve esprileri bayağı ve cinsiyetçi olsa da, anlatım konusunda gayet başarılı.izlediğim mantık videoları içinde "strateji oluşturmaya en uygun" anlatım yapan kişi.

  onun tarzıyla "nikahınıza almayacaksanız" sözel mantığı kesinlikle bu adamın videolarıyla çalışın.türkçe konusunda bilemem ama mantıkta net başarılı.
 • sözel mantık sorularını çok iyi anlatan hoca. anladığım kadarıyla kpss dersleri veriyor. sözlükte ales'e gireceklere tavsiyeler gibi bir başlık vardı. ben de o zamana kadar sözel mantık sorularına pek bakmamıştım açıkçası. çalışmaya üşendiğim için umudum da pek yoktu o kısımdan. e sayısal da pek parlak değildi :) onun da verdiği vicdan azabıyla sınav öncesi akşam saatlerinde o başlıkta videosunu görünce biraz bakayım dedim. sabaha ales olduğu için videonun bir saatlik kısmını hem de telefondan denk geldiği için oradan izledim ve kesinlikle çok anlaşılır bir şekilde anlatmış. sınavda mantıktan soru kaçırmadım. bir boşum vardı sınavın genelinde ve iyi ki bir kısmını da olsa izlemişim dedim. yoksa çalışmadığımdan yapma ihtimalim yoktu. buradan eğer sözlüğü takip ediyorsa kendi adıma teşekkür ederim ve yine herkesin faydalanacağı bir şekilde umarım ders anlatımlarına devam eder. ben son saatlerde sadece bir kısmına bakmıştım ama sınava daha var ve olur da tamamını izleyip faydalanan olur diye burada da dursun: sözel mantık soru çözümü
 • bana hiçte samimi gelmeyen bir türkçe hocası ders anlatımı sürekli örnekler üzerinden bence edebiyat fakültesi çıkışlı eğitim fakültesi mezunu olsa biraz daha kaliteli ders anlatacağı kanaatindeyim. ayrıca gereksiz yere yaptığı esprilerde hiç komik gelmiyor bir ara türkçenin prensi diye kendince bir hava yakalamaya çalışmıştı ama tamamen kpss mağdurlarının yarattığı ekonomik ortamdan bir yer edinme çalışması yapmaya çalışıyor bence çok daha iyi türkçe öğretmenleri piyasada mevcut.
 • iyi hoş tamam da dünyada ki tek meşgul kişi kendisi gibi davranması can sıkıcı oluyor. her beş cümlenin üçünde oradaydım şuradaydım bunu yaptım demesi bir zamandan sonra yeter yahu anladık demeden kendimi alamıyorum
 • oha sozlukte bir tek benim dinleyip memnun kaldigim hocaymis. * *
  seri anlatiyor ve puf noktalar, orneklerle anlatip geciyor.
  sadece ders esnasinda "e ama ooooggreeetmeniiiim..." ile baslayan cumlelerde asiri bagiriyor, tavsiyem daha az kullanmasi bu repligi.