• ismi bütün mısırın her yerınden silinen tek tanrılı dinler daha ortaya cıkmadan(m.ö 1372-1354)o zamanki dini inanışları hiçe sayarak tek tanrı aton(günes tanrısı)na inanarak yüzyılların inanışını hiçe sayan...karısı nefertiti ile yeni hükümdarlık dönemine damgasını vuran...hala bilinmeyen bir hastalıkla(yüzü vede diger uzuvları asırı ince ve uzun) yasamını sürdürmüş mısırın lanetlı firavunu....
 • akineton..akheneton..akhenaten..vede 4.amenofis adları ile bilinir
 • genelde iç organlarınızın dış organlarınızla haşır neşir olduğu kaotik bi şölende, bir an varlığınızdan şüpheye düşüp de ellerinizle gözgöze geldiğiniz o muazzam acının mimarıdır akineton!
  eski harikulade gecelerin hastalıklı yıldızı!!!
 • cok tanrili dini reddedip (aslinda biraz da politik sebeplerle), tek tanriya inandigi icin sapik bir tarikat lideri muamelesi goren gariban firavun.
 • adam..yüzyılların inançlarını hiçe sayarak halkına bas kaldırmıs...neresi gariban! bu adamınn....
 • ya da iki tuhaf hayatı bi yaz gecesi muhabbetinde en olmaz şekilde çakıştırandır.
  çalan kapıyı açtıınızda, elinde mavi-beyaz bi kutu ile karşınızda dikilen, hayatınızda ikinci defa karşılaştıınız o adamla sabaha kadar metafordan metafora koşabilirsiniz.
  e bööle bi şi de yaptırır hani, di mi arzachım...
 • gariban mı diil mi bilmem ama, çok tanrılı dinlerin en görkemli zamanında tek tanrı diye tutturduysa biraz garip ve aptal olmalı diye düşünüyorum...
 • tek tanriya, yani aton'a, inanan eski misir firavunu, tutankamon'un (nami diger tuthankaton) kayinpederi. nefertiti'nin kocasi.

  muhtemelen insanlığa gönderilmiş yüzlerce peygamberden biri.. tuthankamon tuthankamon
 • ilk tanritanimaz olarak bilinir ayni zamanda
 • misir dilinde anlami "aton'un oglu" demektir. akhenaton, tek tanriya inanmi$tir, inanilan tanriyi goge yerle$tirerek bir dogma'yi daha kirmi$tir (dogadaki her $eyin tanrisi olmasi) ve kafayi da gokyuzunu gozlemleme ile bozmu$tur. ilk defa misir'da yapilan ve resimler herkesi oldugu gibi resmetmi$tir, yani ondan onceki ve sonraki zamanlarda bir perfeksiyonizm abidesi gibi cizilen firavunlar ve erkani, onun zamaninda olduklari gibi ve kusurlari ile cizilmi$lerdir ve heykelleri yapilmi$tir. bu sebepten ki akhenaton'un ellerindeki ve ayaklarindaki anomaliler bellidir. halbuki diger butun firavunlar birer adonis, kadinlar ise afrodit modelidir.

  olumunden sonra karisi guzeller guzeli nefertiti de gokyuzu gozlemi ile tozutmu$tur. bir ilginc olay da akhenaton'un en yakin dostu ve rahibinin isminin amoses olmasidir. tanidik geldi mi dostlar?
hesabın var mı? giriş yap