şükela:  tümü | bugün
 • akhilleus'un sonsuz zamanda kamplumbağaya yetişebileceği önerme. (bkz: #6547426)

  ama topuğuna oku yediği için yetişemez.
 • bu asla anlayamayacağım bir mantıktır bu yüzden de paradoks falan değildir bana göre.. eğer aşil denen zatın kaplumbağadan daha hızlı olduğunu varsaymamış olsaydık sonsuza kadar zevkle devam edecek bir limit problemi aşil'in zaten daha hızlı olduğu gerekçesiyle kaplumbağaya avans verdirilerek başlamış ve mantık böyle kurulmuştur... ondan sonra nasıl oluyorsa hızları aynıymış gibi hop birim zamanda aynı oranı koruyarak devam etmeler falan.. arkadaşımhani aşil hızlıydı? aşil ve kaplumbağa aynı hızda mı ki birim zamanda l ve l/2 mesafe katetsinler... mantığına sıçayım zenon...
 • akhilleus ve kaplumbağa aynı hızda olmadıkları için birim zamanda l ve l/2 mesafe kat etmelerinin normal olduğu paradoks.
  kardeşim "l ve l/2 mesafe" ne demek? biri diğerinin iki katı hızlı demek değil mi? gayet açık değil mi burası?
  birisinin 50 metre gittiği zamanda diğeri 100 metre gidiyor yani değil mi? aynı hızda olduklarını buradan mı çıkarabiliyorsunuz?
 • bir takeshi kitano filmi. izlerken sıkmayan, hem güldüren hem düşündüren bir film. paradoksu da anlatım örgüsüne dahil etmiş, aynı zamanda filme adını vermiş.
 • bu paradoksta sorulan şey "ne olur?" değil "nasıl olur?"

  aşil kaplumbağayı geçer bunu biliyoruz. ama sonsuz zaman diliminde sonsuz mesafe kat etmesi gerekiyor bu nasıl olur?

  hedefe varamayan ok veya bir saniyenin sonsuz sayıda parçaya bölünmesiyle aynı probleme bağlı sorular.

  ben bu soruların tek bir cevabı olduğunu, daha doğrusu bu cevabın olması gerektiğini düşünüyorum ki o da şudur: en küçük mesafe diye bir şey olmalı ve atomlar hareket ederken bir nevi bu en küçük mesafede ışınlanmalıdır. çünkü mantıken maddelerin akıyor gibi hareket etmesi olanaksızdır.

  edit: ölçülebilen herhangi bir şeyden sonsuz tane olamaz.
 • ekşide yazar olsa(lar) altına paradox üzerine yazmaz(lar).

  (bkz: aşil paradoksu)
 • (bkz: aşil tendonu)